Author Topic: LED срце со PIC16F84  (Read 13013 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: LED срце со PIC16F84
« Reply #45 on 06.04.2011, Wednesday, 22:41:39 »
а чекај направи нова плочка,односно на перформирана си го направил?Дека нели јас ти правев плочка!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: LED срце со PIC16F84
« Reply #46 on 06.04.2011, Wednesday, 22:47:33 »
нене нели ти кажав уште тогаш дека ја правев на плочка со дупчиња, иначе дома ми седи таа плочка некаде во фиока ако сака девил ке му ја дадам :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: LED срце со PIC16F84
« Reply #47 on 04.02.2012, Saturday, 01:53:49 (Edited 04.02.2012, Saturday, 01:56:01) »
срцево го направив за едно другарче за женската негова кога правеа една година па да ставам слики, може на некој ке му ја олеснам работата со редење на лед диодите...

6та група на лед


5та група на лед


4та група на лед


3та група на лед


од првите две групи немам слики дека се гледаат како се наместени

еден од модовите на работа е ова


склопената плочка од горната страна


плочката од долната страна, кварцот е од доле ставен дека многу висок ке беше ако го ставев горе а немаше место за да се свитка ;D


и сликано во кутијата, тоа горе лево е копчето за менување на модовите на работа.


кутијата е од бел плексиглас, освен предната страна што е од проѕирен плексиглас за да се гледаат лед диодите (фала богу ;D), и залепено е со црвена PVC фолија за да заличи на нешто, а одпозади има дупчиња за отпорниците да се ладат. Напојувањето му е со адаптер, 8V 13W. Кога сите лед диоди светат влече приближно 1А. Ако некој друг го прави би му препорачал отпорниците од 1W да го замени со отпорник од 2W, а отпорникот од 2W да го стави со поголема моќност дека ептен се на граница до максималната моќност. Истотака во шемата има грешка една, тастерот треба да е нормално затворен, а не нормално отворен. Има мод на работа сите лед диоди да светат, и знае првите две групи да почнат да трепкаат, па може и за нив да се стави по некое транзисторче.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline denis

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Re: LED срце со PIC16F84
« Reply #48 on 27.01.2015, Tuesday, 23:52:01 »
Здраво дечки пробав да го правам ова како проект ,но заглавив малку со кодот може ли некој да ми помогне бидејки ми треба кодот да е во асемблер.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: LED срце со PIC16F84
« Reply #49 on 28.01.2015, Wednesday, 01:00:36 »
Темава е малку постара,не знам дали некој ке ти одговори.Отвори си нова тема,стави шема и некоја слика,да видиме што си направил и како си го напишал кодот.

Offline denis

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Re: LED срце со PIC16F84
« Reply #50 on 28.01.2015, Wednesday, 18:40:06 (Edited 29.01.2015, Thursday, 16:51:15) »
Zdravo decki sakam da go pravam ovoj proekt no mi treba kod napisan vo asembler jas probav nesto no ne uspeav dali moze nekoj da mi prati kod vo asembler vi blagodaram

Здраво дечки .Сакам да го направам овој проект ,но ми треба код напишан во асемблер.Јас пробав нешто,но не успеав.Дали може некој да ми прати код во асемблер? Ви благодарам!

Вака треба да изгледа пораката! Прочитај ги правилата на Форумот.Сепак ова не е Фејзбук. Од Администрацијата

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: LED срце со PIC16F84
« Reply #51 on 28.01.2015, Wednesday, 18:41:48 »
не сваќам зашто би му требало кодот во асемблер??? има .hex код нека го програмира и нека тера...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: LED срце со PIC16F84
« Reply #52 on 28.01.2015, Wednesday, 18:48:34 (Edited 28.01.2015, Wednesday, 20:56:50) »
Пишувај кирилица, задолжително е на форумов.  :)

Како мислиш некој да ти прати код? Никој нема да ти напише код и да ти го прати. Ако имаш напишано код, и ако имаш проблем со него, тогаш постави го тука, и објасни каков проблем имаш, па можеби некој ќе може да ти помогне. Вака како што си го поставил прашањето, не верувам дека некој ќе успее да ти помогне.
Жан

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: LED срце со PIC16F84
« Reply #53 on 28.01.2015, Wednesday, 20:58:05 »
Најверојатно има или семинарска или проектна задача па професорот/професорката му бара како го има напишано кодот, е тука е сега проблемот :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!