Author Topic: Jазици за програмирање на PIC мцу  (Read 1569 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Jазици за програмирање на PIC мцу
« Opened on 23.12.2009, Wednesday, 23:20:30 (Edited 23.12.2009, Wednesday, 23:23:20) »
Дали некој има програмирано во некои од овие јазици: PIC Basic, PIC Pascal, PIC C? Ќе го замолам за помош. Како оди постапката? Во што се пишува програмата? Дали треба да се конвертира во некој друг фајл па подоцна во хексадецимален код (.HEX)? Software за конвертитање во .HEX код? И така натака... :D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Вака: Значи за да го искористиш максимално потенцијалот на микроконтролерот најдобро е (препорачувам) да научиш да приграмираш директно во асемблер (не е тешко и наскоро ќе има туторијал овде на форумот). Меѓутоа ако сакаш може да се програмира и во други јазици наречени компајлери. Тие јазици или имаат свој едитор (наречен со едно име IDE) и од него се избира опцијата Compile или пак се пише програмата во Notepad како текст и се избира тој текст фајл (Open) во самиот софтвер (компајлерот) кој директно би требало (ако нема грешки) да изгенерира HEX код спремен за програмирање на микроконтролерот. Меѓутоа користењето на други јазици освен асемблер ја ограничува можноста точно да го знаете времето на извршување на одредени сегменти и команди во микроконтролерот и освен за помоќни микроконтролери кој би траело премногу долго да напишете програма во асемблер за малите микрокотролери можете да постигнете многу повеќе од мала програма во асемблер.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Добро, ќе го почекаме туторијалот. Во меѓувреме дали можи некој да ми најде копајлер за PIC Basic. Се отепав од барање не можам да најдам бесплатен. Бев заинтересиран за овие јазици бидејќи веќе две години учам PASCAL и C, ќе бидеше полесно на истите да програмирам.

Offline WildSide_MKD

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Male
Јас го имав истиот проблем во моите почетоци со микроуправувачите ,не спорам Assembler e Hardcore ,но доколку не се располага со соодветна меморија или е потребен брз извpшувачки циклус  (па разбирам да правиш оптимизација на кодот :) ) но со денешните микроуправувачи мислам дека е тоа Излишно. Доколку повеќе ти одат Structured programming јазици како на пример C, Pascal ... ти препорачувам да го користиш microC или mikroPascal компајлерот на "Микроелектроника" ,ова е мое мислење , за другото ти си знаеш :D Јас веќе 2 години го користам , не е многу време ,но сепак е искуство , го имам користено компајлерот со EasyPic4 i EasyPic5 ,и не сум имал никаков проблем барем за сега ...

Доколку не можеш да го најдеш компајлерот ,пиши па ќе се снајдеме (за microC можам да помогнам) :) !



Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Еве го снимав mikroC PRO ама треба да се лиценцира. Би те замоли ако имаш крак или код да ми пратиш. Дали со оваа програма може да се става диреконо .HEX кодот во програматорот? Дали може да го добијам само HEX  па потоа со некоја друга програма да го ставам? Почетник сум во оваа работа па би те замолил за повеќе помош. :) Позз...

Offline WildSide_MKD

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Male
Значи се што ти треба ,после успешно извршување на програмот ( build program ) се зачувува во фолдерот каде ти дефиниран проектот , вклучувајќи C фајлот а се разбира и HEX-от.

Јас користам mikroC PRO for PIC v.3.2 , и во врска со крак можам да ти помогнам :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а дали имате нешто книги, туторијали за учење на овој mikroC јазикот ??
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Ај ако сакаш стави го на hotfile, или ако имаш директен линк да го спуштам. ;)

Offline WildSide_MKD

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Male
Одг: Jазици за програмирање на PIC мцу
« Reply #8 on 29.12.2009, Tuesday, 00:49:00 (Edited 29.12.2009, Tuesday, 09:00:28) »
Линк за microC Pro v3.2 crack:
Code: [Select]
http://www.megaupload.com/?d=7P0J3I9C
Линк за литература , ова е единствено што го имам за microC (има доста туториали во книгата ,скоро се е опфатено ) :
Code: [Select]
http://www.megaupload.com/?d=ACMM65IA

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Фала многу.  ;)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
здраво другарчиња ме интересира до каде сте со туторијалот за PIC,се надевам дека многу мина од нас со душа го чекаат исто како и јас па се надевам дека и наскоро ке го има  ::)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
се работи на случајот ;D
малку зафатен ни е „даскалот“ ама ќе биде за брзо време
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gjoreski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Јас користам MicroCode Studio за пишување на програма за контролерите и PicBasic Pro 2.40 Компајлер за компајлирање. Не користам друго бидејки програмирам во VB 6.00 И VB Net и ова некако ми се најде како нај сродна околина за работа со контролерите.
Моја препорака за секој што сака да се бави со програмирање на контролери доколку познава некој програмски јазик да одбери сроден програмски јазик и за работа со контролери,Верувајте многу полесно ке ги совлада проблемите отколку да се почни да се учи од почеток.
Поздрав

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Јас користам MicroCode Studio за пишување на програма за контролерите и PicBasic Pro 2.40 Компајлер за компајлирање. Не користам друго бидејки програмирам во VB 6.00 И VB Net и ова некако ми се најде како нај сродна околина за работа со контролерите.
Моја препорака за секој што сака да се бави со програмирање на контролери доколку познава некој програмски јазик да одбери сроден програмски јазик и за работа со контролери,Верувајте многу полесно ке ги совлада проблемите отколку да се почни да се учи од почеток.
Поздрав

Овде те поддржувам, имено јас ги знам Pascal, VB, VB.NET, C/C++  сега почнав да го учам и Java заедно со android SDK, па затоа за микроконтролери го избрав uC - MikroC во кој многу полесно ќе се снајдам одолку во бејзикот или паскалот, иако и тие два програмски јазици добро ги владеам, сепак на некој начин поблиски ми се C/C++.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
  ОК Чекаме !!!!!! ;D