Author Topic: Програмирање на PLC  (Read 2407 times)

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Програмирање на PLC
« Opened on 15.03.2013, Friday, 04:01:18 (Edited 15.03.2013, Friday, 08:57:53) »
Се има ли некој досега сретнато со програмирање на некој од PLC моделите (било кој модел) затоа што неможев да најдам ваква тема на форумов?

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #1 on 15.03.2013, Friday, 16:33:14 »
да јас

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #2 on 16.03.2013, Saturday, 20:26:44 »
И јас во средно, учев за програмирање на ПЛЦ.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #3 on 16.03.2013, Saturday, 22:59:52 »
јас лани се бавев со тие работи  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #4 on 17.03.2013, Sunday, 03:05:18 »
ок сега видовме дека има луѓе што знаат да програмираат PLC и што сега?? :)
иначе и ние сега на факултет учиме за програмирање на PLC и такви работи
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #5 on 17.03.2013, Sunday, 07:57:00 »
Quote
ок сега видовме дека има луѓе што знаат да програмираат PLC и што сега??

па ако ја прочита темата од почеток само тоа и беше прашањето дали досега се има сретнато некој со програмирање на некој од ПЛЦ моделите затоа и одговорите се од тој тип (да јас , и јас....) ако кажеше што конкретно што му е потребно може ќе добиеше и по соодветни и поопширни одговори вака како си прашал така му е одговорено нели?  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #6 on 17.03.2013, Sunday, 14:05:51 »
Се има ли некој досега сретнато со програмирање на некој од PLC моделите (било кој модел) затоа што неможев да најдам ваква тема на форумов?

Какво прашање - такви одговори! Навистина и јас не разбрав што сакаше членов со ова тема - дали да постави прашање во врска со  програмирањето,да провери дали имало пишувано за тоа досега или...??

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #7 on 17.03.2013, Sunday, 16:19:29 »
јас се надевав дека кога ке видеше дека има некој што знае да програмира ке прашаше нешто...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #8 on 18.03.2013, Monday, 01:11:30 »
Како прво видов само едно ДА и одговорив на една приватна порака, а сега кога се повеќе ке го поставам прашањето кое гласи:
-Дали некој од членовите кој одговорија на претходното прашање, има изработено практичен дел и дали го има документирано сето тоа, бидејќи тоа е тоа што мене ми е потребно.(Готов проект со било каков модел на ПЛЦ кој функционира). 

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #9 on 18.03.2013, Monday, 02:52:47 »
јас имам програмирано плц за транспортна рака и пневматски со воздух вентили, такви работи...
имам некој наједноставни шеми, со тастер да се вклучи клип, да реагира сензор, да напрај нешто, е вакви глупости имам, нешто посериозно не, оти не ми требало  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #10 on 18.03.2013, Monday, 16:17:27 »
Мислам дека да програмираш PLC е нешто најлесно,скоро за деца,па не е лошо да седнеш и сам да си испрограмираш нешто,па ако не оди да видиме и помогнеме.Така најдобро ке научиш,а не да бараш готови модели. 8)

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #11 on 18.03.2013, Monday, 17:01:41 »
Полесно ми е да почнам да изработувам нешто што некој веќе го има работено за и да заглавам да можам да побарам помош, а не да објаснувам повторно цел процес и до кај сум стигнал. Така да пример тоа со транспортната рака ми изгледа интересно и примамливо за да се почне со него, и ако воопшто заглавам ќе има некој кој всушност може да претпостави каде сум заглавил.Тоа ми е целта на овој пост.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #12 on 18.03.2013, Monday, 17:37:04 »
Е,само прашање е дали некој ке сака својот труд да ти го *поклони* тебе.Сме дискутирале веке  во постовите за *Семинарски трудови* дека готови изработени теми не треба да се поставуваат и објавуваат.Тоа беше став на повеќемина.Сепак,ако некој сака да ти даде таква услуга,тоа си е негово.Со среќа.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #13 on 18.03.2013, Monday, 23:24:00 »
Стварно едноставна работа е програмирањето, и јас ко ZareBt, кој по муабетот во техничкото во бт има учено бидејќи само таму има роботска пневматска рака.

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Одг: Програмирање на PLC
« Reply #14 on 19.03.2013, Tuesday, 01:55:54 »
Никој не побара нечив труд на поклон, туку побара ПОМОШ од некој кој веќе го изработил проектот (Значи совет и слично)