Author Topic: Проблеми со појачало Iskra SEO 2706  (Read 1393 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Проблеми со појачало Iskra SEO 2706
« Opened on 07.09.2012, Friday, 16:57:44 »
Здраво на сите........
Јас сум нов член и ако можете да ми помогнете.Имам комплет од појачало Iskra SEO 2706 и предпојачало Iskra SMU 1010,поточно проблемите се со претпојачалото.Целото ожичување од предпојачалото е искинато,ако некој има исто вакво или ако можете да ми најдете шема од истото.Инаку и двете работат и тоа перфектно.Појачалото има трафо на 100 и на 70 волти за звучници на поголема оддалеченост.
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Како може да работи перфектно пп ако ожичувањето му е искинато??Тоа појачало беше наменето за озвучување на хали.фабрики,установи.. а највеке го користеше ЈНА во касарните.Знам дека имаше комплет документација со шеми.Ако не најдеш на друго место оди на
Code: [Select]
www.radista.com и таму побарај  во *огласи*

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Појачалото е врзано посебно,мислам дека објаснив добро дека проблемот е со претпојачалото.Тоа ожичување е искинато и прашањето е како да го поврзам со појачалото.Линкот што го пушти не постои...............
Дарко

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пробај вака:
Code: [Select]
http://www.radista.info/index.htm
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Нема ништо.......................
Друга помош ако може.
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го копираш линкот од code-от и го paste-ираш во празен tab. Не гледам каде е проблемот. Не работи на база на клик, ако мислиш на тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 Пиши само  на Гугл * радиста* и ке те однесе директно на страната.Бидејки ги имаше доста по касарните и војните објекти ( домови,клубови) можно е некој од колегите да има и комплетна документација.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Проблеми со појачало Iskra SEO 2706
« Reply #7 on 10.09.2012, Monday, 09:11:49 (Edited 12.09.2012, Wednesday, 08:49:49) »
Проблемот не е како да пастирам и копирам или како да ја најдам страната.......................На форумот не најдов ништо,се зачленив и ке барам од колегите шема.Прашањето беше дали некој од вас има шема.................

Споено мислење: 12.09.2012, Wednesday, 08:49:49
Никој изгледа неможе да ми помогне.Во radista на форумот не пишав ништо бидејки видов дека batka им го има поставено прашањето на колегите од тој форум.Ако има некоја информација добиено добро би ми дошла.................
Поздрав
Дарко

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Проблемот е решен.Ги поврзав појачалото и предпојачалото,трафото на предпојачалото беше изгорено од влага го премотав и сега е супер.Еве и некоја слика како изгледа заедно.Ова е 150 вати на 4 она и е моно,имаше внатре трафо на 110 волти за подолго ожичување,звучникот да го носите и до 500 метри и да не падне отпорот.Звукот е одличен и со добра кутија ке го биде за свирки..........
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајде, со среќа да си ги користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."