Author Topic: Проблем со засилувач JVC A-GX1  (Read 979 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Проблем со засилувач JVC A-GX1
« Opened on 05.10.2012, Friday, 18:16:27 »
Засилувачот си работеше супер но пред неколку години го зедов за една нова година на него ставивме 8 звучника работеше што работеше и изгоре  ;D го однесов на мајстор и кај него стоеше горе долу 5 години после долку време вчера го зедов.. тој ми кажа дека е направено работи го уклучив диодата свети ама не сака да работи не вади никаков звук работи со интегрално STK4141 II... на самата шема не гледам да има нешто изгорено ниту испукан кондензатор... е сега ако може да ми помогнете да ми кажете како да го проверам интегралното дали е исправно јас на излез на отпор мерев не вади нисшто.. незнам дали е до интегралното кога ке му пустам од потенциометарот звук интегралното почнува га се затоплува незнам до што може да е.. а и заборавив да го прашам мајсторот што потоцно правел по него за да се орентирам.. ако може некој да ми помогне да знам што да правам дали да порачувам ново интегрално прашав 220 денари е интегралното не ми е проблем ке го порачам не ми е до 300 денари  само сакам да знам дали е до него да не испадне за џабе колку треба ке платам ама сакам да го направам оти стварно бев многу задоволен од него го користев на HI-FI EI NIS кутии со 2 баса среден и висок неверојанен звук и бас бадеше ако немој може да ми помогне нека ми пиши (Ви благодарам однапред)  :) :) :) :)

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Види заштитата дали се уклучува ако евентуално има , ама би требало, па најди шема од СТК4141,како што гледам на 10 и 13тата ногичка се излезите измери дали има еднонасочен напон на нив,провери дали доага ВЦЦ напон на 11-тата ногицка етц. Ако има еднонасочен напон на излезите мењај интегралното .

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Проблем со засилувач JVC A-GX1
« Reply #2 on 05.10.2012, Friday, 19:11:16 (Edited 05.10.2012, Friday, 19:19:53) »
како да ја најдам таа заштита.. како изгледа?  :)

Споено мислење: 05.10.2012, Friday, 19:19:53
инаку мерев на 10 и на 13 ногичка оди струја нај изменично оди околу 30 и нешто V а еднонасочна околу 70 и нешто

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Проблем со засилувач JVC A-GX1
« Reply #3 on 05.10.2012, Friday, 20:22:57 (Edited 05.10.2012, Friday, 20:28:57) »
Смени го интегралецот и уживај,на тие појачала друго и не се расипува.Провери ги напоните на електролитите,провери ги жичаните отпорници и замени го СТК то.

Споено мислење: 05.10.2012, Friday, 20:28:57
Извади го интегралецот и ако е се во ред треба да ти вклучи релејот после 3-4 секунди тоа е заштитата што ти кажуваше tefe_negro.
Дарко

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Проблем со засилувач JVC A-GX1
« Reply #4 on 05.10.2012, Friday, 23:15:16 (Edited 05.10.2012, Friday, 23:33:55) »
јас знам пред да се расипе кога ке го уклучам после некоја секунда да кажам 3-4 секунди вадеше некој звук како да цка (цк) и поцнуваше да работи ама сега не прави така  :)

Споено мислење: 05.10.2012, Friday, 23:33:55
ке го извадам сега интегралното и ке видам дали го вади тоа звук инаку порачав ново интегрално во понеделник ке ми стигне па ке видам што ке направам ако имам осте некој проблем ке пишам инаку ви благодарам многу  :)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Кога ке го извадиш интегралецот нема да ти даде никаков звук,тоа го правиш за да провериш дали нешто друго има прегорено.Значи ако уклучува без колото немаш проблем и можеш да го смениш интегралецот.Ако релејот не уклучи значи имаш и друго прегорено освен колото.Ако не го направиш ова пошто гледам дека немаш многу искуство не го мени колото бидејки ке ти изгори пак.Пиши кога ке го смениш...
Дарко

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
сега го извадив интегралното и го уклучи и после некоја секунда направи цк значи интегралното е одено  :) :)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
го сменив интегралното и нема проблем сега си работи.. но имам еден проблем позади каде што има за TUNER,CD,VIDEO,PHONO... кога го ставам на CD влезни пинови не ми вади добар звук (како да не е добар кабелот) а кога ке го ставам (мислам на RECORD беше) и кога ке штракнам на копцето за CD работи како што треба е сега незнам до што може да е   :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е тој влез да е „префуран“, да е пуштано сигнал само преку него ;). Компонентите на тој влез се малку поистрошени од другите влезови ;). Пробај да видиш дали прави исто и на другите влезови, на пример, на Tuner влезот. Ако не прави, прати сигнал преку друг влез ;). Јас така правам ;), сите тие влезови се линеарни, така да, нема разлика преку кој ќе пратиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
аха а дали може некако да се направи?  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
аха а дали може некако да се направи?  :)

Треба да менуваш компоненти (најверојатно електролити и уште нешто) во влезниот степен.

Од друга страна, може и да грешам ;D. Можно е тоа да не е проблемот ;D. Можно е нешто сосема трето да е ;). Ако толку многу ти пречи, пробај смени некои од електролитските влезни кондензатори (ако ги има), но работи со шема, да знаеш кои се влезни а кои се само „околу колата“ и воопшто не се поврзани со нив ;).

Побарав сега online, нема шема за овој засилувач (само продаваат на ebay и некои други сајтови), така да, јас не би го средувал (ако е мој, ако е за некого за сервис, да, би го средил), а ти како сакаш.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
да и јас барав шема но неможев да најдам сите се за пари.. ;D така да како што велиш ти ке пробам да видам влезни те кондензатори ке ги сменам па ке видам како ке биди  :)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
И јас не би ти препорачал да го правиш ако е за тебе......................
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И јас не би ти препорачал да го правиш ако е за тебе......................

Да, штом другите влезови работат како што треба, некако не гледам поента ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."