Author Topic: Барам шема за 100 W појачало во чиста А - класа  (Read 1610 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Како што кажува насловот колеги ... Барам шема за 100W RMS појачало во чиста А-класа  :)
Да биде некоја проверена и да има цела документација со неа ако е можно  ;D :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Барам шема за 100 W појачало во чиста А - класа
« Reply #1 on 21.06.2012, Thursday, 18:31:38 (Edited 21.06.2012, Thursday, 18:35:08) »
Најди прво трафо од 1KW па после шема ќе бараме ;D

едит: заборавив,и ладилници од 5кила барај ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Опа, ни помалку ни повеќе одма 100W во А класа... :o ;D
Направи прво некој од 2х5-10W, можда ќе се предомислиш кога ќе видиш колку ќе грее... 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
сакаш со лампи или со транзистори ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најди прво трафо од 1KW па после шема ќе бараме ;D

едит: заборавив,и ладилници од 5кила барај ;) ;D

И уште едно 500-600 еу стави во плико.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одма ме предомисливте колеги  ;D Знам дека А-класа бара големи струи ама до толку за појачало од 100вати да ми треба трафо од 1000 вати ... Некако нереално    ??? ??? ::) :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Барам шема за 100 W појачало во чиста А - класа
« Reply #6 on 21.06.2012, Thursday, 21:00:40 (Edited 21.06.2012, Thursday, 21:09:54) »
Одма ме предомисливте колеги  ;D Знам дека А-класа бара големи струи ама до толку за појачало од 100вати да ми треба трафо од 1000 вати ... Некако нереално    ??? ??? ::) :D
Море и 1KW малце ќе биде,тоа луѓето се мачат за 5-10W ти 100-ка ќе правиш :D.Треба многу пари за ова,а и знаење.Башка и асални делови треба,што кај нас ги нема,ќе треба од странство да нарачуваш...


Види ова ѕирни го,ама пак ќе кажам дека нема да успееш да го направиш бидејќи кај нас деловите се ептен чкарт...
Code: [Select]
http://diyaudioprojects.com/Solid/ZCA/ZCA.htm
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Епа ништо тогаш ... А некое појачало исто така до 100 вати рмс со ТHD непоголемо од 0,0008%  на максимална снага на излез ?  ;D :D :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Епа ништо тогаш ... А некое појачало исто така до 100 вати рмс со ТHD непоголемо од 0,0008%  на максимална снага на излез ?  ;D :D :D
Mногу бараш...ти сакаш без ич THD,а голема моќност а тие две не одат баш ;D.Еве ти со една нула помалку THD 0.008 со интегралец,само ако го најдеш ;D

Code: [Select]
http://www.pablin.com.ar/electron/circuito/audio/amp205/stk4048XI.pdf
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
А имаш ли звучници на кои ќе осетиш дали THD-то е 0,0008% или 0,008% ;)?
Батали тоа, направи си некој засилувач со LM38xx или TDA79xx и не се замарај превише со THD... ;) ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Или пак направи со лампа,по таа шемата од борче.2W e ама е А класа,па фали се после на сите дека си направил засилувач во А класа :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Уште малку муабетот ќе  спадне од 100 вати а класа на тоа да си купи  готово и да не се замара ич со правење ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Барам шема за 100 W појачало во чиста А - класа
« Reply #12 on 22.06.2012, Friday, 00:24:44 (Edited 22.06.2012, Friday, 00:28:51) »
Одма ме предомисливте колеги  ;D Знам дека А-класа бара големи струи ама до толку за појачало од 100вати да ми треба трафо од 1000 вати ... Некако нереално    ??? ??? ::) :D

А класа има (барем теоретски, практично е уште помалку) 20% искористување на моќноста. Ова значи дека ако сакаш да направиш засилувач во А класа од 100W, ќе мораш да имаш трансформатор кој може да даде барем 500VA. Практично гледано, трансформаторот ќе треба да има моќност од 700, 800VA (како што рекоа останатите членови, околу 1KW).

Епа ништо тогаш ... А некое појачало исто така до 100 вати рмс со ТHD непоголемо од 0,0008%  на максимална снага на излез ?  ;D :D :D

Хахахахахахах ;D ;D ;D, со толку ниско THD, ретко кој засилувач може да се пофали ;D ;D ;D, особено не домашно направен ;D. Проблемот најчесто не е во самите шеми (засилувачите со толку ниско THD најчесто се многу прости по изведбите, немаат тонски контроли, само влез и излез, често немаат ни прекопник за бирање на влезови ;D, има само еден влез и толку ;D, ова се прави со цел да се намали бројот на компоненти низ кои поминува сигналот бидејќи секоја компонента внесува изобличување во сигналот), проблемот е што квалитетот на компонентите кај нас (а со време ќе дојде и на глобално ниво) е катстрофално низок :S.

И во право е LordZi, повеќе грижи се за звучниците отколку за засилувачот ;). Звучниците го внесуваат најголемото изобличување во сигналот од сите уреди во ланецот на пренесување, обработка и засилување на сигналот ;). Не сум сигурен околу бројкиве, но мислам дека некаде прочитав дека дури 20% од крајниот производ (звукот) е изобличен поради звучниците. Тоа е последица на нивната консртрукција ;). Звучницте се многу неефикасни „машини“ (имаат неверојатно низок коефициент на искористеност, мислам дека најдобрите и најквалитетните звучници имаат околу 10% коефициент на полезно дејство ;D, а за поефтините модели, да не правиме муабет ;D) и внесуваат неверојатно голем процент на изобличување во сигналот. Најголем дел од ова е последица на фактот што електричната енергија се претвора од електрична, прво во механичка, па дури потоа во звучна и тука се губи многу енергија и се внесуваат многу нуспродукти кои не биле во оригиналниот (влезниот) сигнал ;). Но тоа е тоа ;D, подобар „тансформатор“ на електрична енергија во звучен потисок (звук) нема ;D.

Уште малку муабетот ќе  спадне од 100 вати а класа на тоа да си купи  готово и да не се замара ич со правење ;D ;D ;D

Не, зошто? Нека си направи ;). Ако сака, нека направи ;). Често домашните конструкции на засилувачи може да бидат и многу подобри од купечките за истата сума на пари која би ја потрошиле и за фабрички изработен засилувач ;). Плус, ќеифот е поголем ;D.

Поентата ми е, да има реални очекувања ;). Значи, нека не очекува дека ќе добие нешто "WOW" со самоградба, особено не со деловите кои се кај нас на располагање ;). 100W RMS по канал A класа бара многу пари, а крајниот резултат не е секогаш „загарантиран“. Така да, моја лична препорака е AB класа, има малку поголемо изобличување, но, ништо страшно ;). Искрено, имам слушано засилувач во А класа и во AB класа на звучници со просечен квалитет (најевтини од поскапите модели), искрено, разлика некоја значителна не забележав, можеби малку поголема дефиниција во високите, ама ништо серизно, ништо што малку додавање на treble нема да корегира ;).

Но, од друга страна, ако отидете во оние продавничките во Ченто (Синѓелич) каде што продаваат електронска опрема од запад донесена, може да начекате и многу добар засилувач за 50-тина вера, така да... искрено, веќе не знам реално колку ќе му се исплати да го прави... ако нема ќеиф да го прави, туку го прави бидејќи мисли дека ќе помине поевтино, подобро да отиде таму и да провери што може да најде ;). Ако не му е итно, може да почека и неколку недели, секоја недела носат по нешто ново, така да, може ќе начека нешто супер за многу ниска цена ;). Е сега, засилувач со 100W RMS по канал најверојатно нема да најде, а и да најде, нема му биде цената 50-тина евра, туку барем 100-тина евра. Тоа е тоа, се си има предности и недостатоци ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline toni-diy

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Пребарај за Aleph 2...100W во чиста А класа...проверено, звучи фантастично!!!!! ;)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Барам шема за 100 W појачало во чиста А - класа
« Reply #14 on 22.06.2012, Friday, 11:05:47 (Edited 22.06.2012, Friday, 11:28:06) »
Како ви се чини овој засилувач колеги ?  :)
Code: [Select]
http://construyasuvideorockola.com/downloads/amp400w_mono.pdf  :)
Колку би била реалната моќност на 4 а колку на 8 ома ?  :)
И со THD колку би било на 4 а колку на 8 ома  ???  :)