Author Topic: 360w 8om дали ке ги поддржи компјутер ?  (Read 1088 times)

Offline nikolovski_bt

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
сакам да прашам дали 360w max power,  8om звучник ке го поддржи комјпјутерот без засилувач ? и ако не какоф засилувач би требало да биде по можност да биде со 2 излези бидејки имам 2 исти звучници ?   :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тешко да ти поддржи толку моќен звучник, и да го поддржи едвај ке слушаш нешто...за него засилувач прави од 250W негде...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Излезот на звучната картичка не може да поднесе таков звучник,уште и да е *тежок* бас звучник.Можно е да се оштети излезот на картичката, а ако се појави едносмерен напон ( 12 волти) можно е да настрада и самиот звучник.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
што ќе настрада звучникон, низ драјверине од звучнана максимум неколку мили ампери има, а и најверојатно имаат и некој сериски отпорник или кондензатор за заштита. Ако имаш осет нема да ти го прегори ни 500 ватен засилуач, ако си потврд на уши ќе го прегориш со 50 вати. Моја препорака ти е ако се работи за звучник од 3000+ денари напрај со стк 4050(200 вати) засилувач, надогради го со дц заштита, во најлош случај че изгори стк-та

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
сакам да прашам дали 360w max power,  8om звучник ке го поддржи комјпјутерот без засилувач ? и ако не какоф засилувач би требало да биде по можност да биде со 2 излези бидејки имам 2 исти звучници ?   :D
Не може директно на компјтер,обавезно ти треба појачало.Не верувај на бројките тешко дека звучникот е 360W, стално ептен претеруваат. Пиши што фирма и модел е, дај слика па да провериме што појачало ќе му треба.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
што ќе настрада звучникон, низ драјверине од звучнана максимум неколку мили ампери има, а и најверојатно имаат и некој сериски отпорник или кондензатор за заштита. Ако имаш осет нема да ти го прегори ни 500 ватен засилуач, ако си потврд на уши ќе го прегориш со 50 вати. Моја препорака ти е ако се работи за звучник од 3000+ денари напрај со стк 4050(200 вати) засилувач, надогради го со дц заштита, во најлош случај че изгори стк-та

Од такви поврзувања имам видемо запалена матична плоча и прегорен бас звучник.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
зависи и од звучната, ако е онбоард поголеми се шансиве да зезниш нешто мсилам, ако е посаглам сигурно има некој заштити, кога че намалиш в крај на потенциометар нели се прајт краток спој на влезот т.е. на излезот од музичката?

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
друже ти дефинитивно се зафркаваш со нас или така ми се чини, мислам дека и најлитиот електроничар ќе знае дека компјутер не тера звучник без засилувач  :)
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Oд искуство кажувам дека излезот од компјутерското аудио неможе да даде доволно сила за да свири звучник. Имам пробано со повеке компјутери и највеке што звучело е како на слушалки да си поврзал. Засилувач мора!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: 360w 8om дали ке ги поддржи компјутер ?
« Reply #9 on 21.09.2011, Wednesday, 19:44:42 (Edited 21.09.2011, Wednesday, 19:46:48) »
Oд искуство кажувам дека излезот од компјутерското аудио неможе да даде доволно сила за да свири звучник. Имам пробано со повеке компјутери и највеке што звучело е како на слушалки да си поврзал. Засилувач мора!

Имав едни мали звучничиња, директно се поврзуваа на звучната, пречникот можда им беше 3-4 см, и даваа некаков звук - нешто малку појако од мобилен на спикерфон да го пуштиш.. Отприлика :)

Споено мислење: 21.09.2011, Wednesday, 19:46:48
Инаку многу јасно дека на компјутер нема шанси да се поврзат толкави звучници.
Уствари, за поврзување можда ќе ги поврзеш ако омажата е ОК, ама нема да свират  ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да да има и такви звучничиња, ама мислам дека се 32 омски. али бас ... нема теорија...

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
ова трик прашање е?

дали ќе работи. пробај па ќе видиш.

може да поврзиш некои звучници со многу мала моќност али голема ефикасност и би пееле гласно да се слуша добро.

200W rms појачао би ти ги терало тие звучници без проблем и опасност за звучниците или појачалото.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ако не го пукат до максимум да клипират... добро би дошла некоја заштита во секој случај

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дечки, прашањето беше многу просто, и одговорот (генерално гледано) е не, најверојатно нема да работи звучникот (или ќе работи многу тивко), не знам зошто толку ја искомплициравте работава ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikolovski_bt

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
јас беф сигурен дека треба појацало и спремен беф да изработам едно 250w  ама повеќето од другарчињата ми велеја дека би мозело да свири ама до одреден степен па затоа сакаф да ве прашам вас како поискусни и ако мозите да ми постирате некој препорачливи шеми за тие звичничиња. фала ви однапред :)