Author Topic: Што да направам со засилувачов  (Read 2392 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Што да направам со засилувачов
« Opened on 09.04.2011, Saturday, 23:15:51 »
Еве вака, имам изработено 150 вати засилувач, многумина знаат дека имав некои проблеми со нив, ама сега двете прочки работат супер, не работат туку "ѕвонат" работат многу убаво и се многу снажни, ги напојувам со трафо 400 вати 6 ампери, мислам дека е доволно за стерео затоа што не е реално 150 вати и го свирам на 4 омски звучници, е сега имам ставено ладилник од стар процесор (по еден на плочка) и лади некое време потоа затоплува малку, сега сакам да ставам кулер на нив, имаат на нив жлебови за кулер, дали ке лади доволно така?? Имам јас големи ладилници ама никако неможам да ги наместам, И најважното е тоа што незнам кога засилувачот е оптеретен до максимум и ми треба некоја лед диода или некоја таква работа за индикација, а се спремав да правам едниву метри ама пак и на нив треба штеловање отпор, што пак нема да знам кога теретам до макс. за да штеловам, целата тема беше првично за ова ама ај и ви се испофалив за засилувачот, ке има слики кога ке е готова кутијата и се останато.позз

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ај ако сакаш кажи кое појачало го прајше? ако е со тда мисла дека имат на самото тда пин за диода поврзување. Инаку ако ладилниците се допираат со рака без последици (изгореници) значи дека загревањето е нормално.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Не, не е со тда, туку е транзисторско (го има на форумов) со TIP142 И TIP147

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ако имаш јак звучник на него мојш да приметиш кога дисторизира, ќе поврзиш еден отпорник од 470 оми и еден потенциометар од 4.7к и ќе го наместиш. ако немаш осцилоскоп. На влез ќе пуштиш синусиоиден сигнал, има програмчиња како cool edit pro мојш да генерираш различни звуци.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
ехехеее многу церемонии се тоа... ти убаво си кажа ама условите не ми го дозволуваат тоа...

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Засилувачот се смета дека нормално работи се додека не влезе во Clipping т.е. додека не почне да ги отсекува врвовите на периодата или додека не загрее над дозволената температура на PN спојот
Во првиот случај се изработуваат Clipping детектори кои детектираат едносмерна компонента на излезите а во вториот случај се изработуваат детектори кои ја следат температурата на излезот и при зголемена температура вклучуваат форсирано ладенње или со други зборови се додека  засилувачот е побуден во границите на нормалата или не загреал премногу можи да работи нормално и да не те загрижува многу

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ехе Борче ја претера сега... :D Работава е нешто поедноставно да се напрај.... не клипинг детекторо да биде посложен од појачалово....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За клипингот може да прочиташ нешто овде:

Code: [Select]
http://www.sound.westhost.com/project23.htm
а еве и нешто конкретно

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Овие лед диодите за што служат, сите ли исто светат??
А и друго да прашам, како можам да направам заштита од прегревање, со некој нтц отпорник.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка*клипинг* означува преоптоварување кое го врши сигналот кој го доведуваш на уредот (просто кажано) , а диодите само се оптички сигнализоатори.Диодата може да трепка ,ако сигналот влегува во зона на клипување,или постојано да свети ако се рабори за преоптоварување! Прегревањето нема врска со клипувањето и тоа се работи со НТЦ или полупроводничка сонда со електроника која ке активира вентилатор или ке го исклуши уредот! Еве  шема.Двата ВД 139 се поставуваат (изолирано!) на двата краја на ладилникот и преку релето вклучуваат кулер.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Што да направам со засилувачов
« Reply #10 on 14.04.2011, Thursday, 07:38:57 (Edited 14.04.2011, Thursday, 08:09:20) »
Од препобуденост неможе да изгори засилувачот??  а тоа за таа заштитата од прегревање, кај мене има кулер само ми треба шема за да го исклучи напојувањето а не да вклучи кулер, мислам ме разбираш...

Споено мислење: 14.04.2011, Thursday, 08:09:20
кулерот си работи нонстоп...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Што да направам со засилувачов
« Reply #11 on 14.04.2011, Thursday, 12:54:03 (Edited 14.04.2011, Thursday, 14:41:06) »
Види,ако кулерот не е доволен да го лади излезот. Постојат две решенија: стави нов поголем ладилник или  стави поголем (или два помали кулери!).Овој склоп место кулер може да исклучува преку релеј и напојување ,ако така сакаш!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Така сакам :) Како преку реле?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
наместо кулер ќе стајш 12вреле на фазата-или на кабелот.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
А не е подобро да го врзам релето после трафото, пред исправувачот??