Author Topic: Барам помош: околу спецификации на звучници  (Read 708 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Барам помош: околу спецификации на звучници
« Opened on 30.03.2011, Wednesday, 12:55:11 (Edited 30.03.2011, Wednesday, 16:44:40) »
Имам едни звучници за кои неможам да најдам ништо на нет па да не му се на некого познати. Сликата е од спецификациите


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а што ти треба за нив??? колкава моќност можат да издржат, или нешто друго???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
nikola_bb , Помош нудиш или бараш ? Среди го насловот и не ги повторувај грешките
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Иако пишува USA, скоро сигурно се кинески, 8 омски, фреквентен опсег имаат до 22 KHz, што не е лошо (ако е стварно така).

За моќност пишува 300 вати Peak Power, значи од 50 до кај 100 вати максимално RMS, ама и ова не е сигурно оти се кинески.

Тоа е во кратки црти. 

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Па ме интересираше дали е нешто онака ок. Дека не сум прочитал и незнам што точно значат ваквите ознаки

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
A шо би значело 50W Р.М.Р.О.  ???
8 омски е звучнико  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Peak Music Power Output (PMPO)

значи тие 50W може да ги даде мноооогу кратко време (мили секунди)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Барам помош: околу спецификации на звучници
« Reply #7 on 30.03.2011, Wednesday, 19:05:57 (Edited 30.03.2011, Wednesday, 19:15:12) »
Вати RMS (Root Mean Square)  се оние вистинските вати кои може да ги дава нон стоп.


PMPO е кинеска измислица.  :D

Тоа ти е нешто како да земеш еден кондензатор од 1000 uF/ 35 волти, да го наполниш со 35 волти и потоа кратко да ги споиш изводите од кондензаторот со штрафцигер, и во дел од секундата додека се празни кондензаторот можеби низ штрафцигерот ќе протече струја од 30 ампери.

И после да речеш види имам кондензатор кој може да даде (35*30) 1050 вати.  ;D

Да може, но за една милисекунда  :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
во основа пмпо или п.м.п.о или пмпо или п.м.п.о. е придавка за екстремно увелучување(не ми текнува соодветен мк збор ) која во суштина не ви дава никакви информации, така да најдобро ќе е да ја игнорирате. На моити звучници за компјутер, тие малите, пишува 200 вати п.м.п.о што значи дека со интегралното коло тда2822 нема теоретски шанси да даде 200 вати па макар ни една милисекунда, барем не во овој свет....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во принцип, за PMPO важи едно непишано правило, дефиниранат моќност на PMPO звучниците подели ја со 20 и ќе ја добиеш вистинската моќност ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
гига мислам имаш една нула заборајно :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
гига мислам имаш една нула заборајно :)

Гледав малку „благ“ да бидам во деградацијата на овој тип на класификација на моќност ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."