Author Topic: Трафо за лампашки предзасилувач  (Read 726 times)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Трафо за лампашки предзасилувач
« Opened on 23.03.2011, Wednesday, 17:38:22 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 17:40:53) »
Здраво другари!
Си реков ајде и јас нешто да прашам, можеби има шанса да добијам соодветен позитивен одговор!
Да не чекате многу, евего прашањето :-[
Ми е потребно трафо за предзасилувач со ел. ламба.
Тоа треба да ги има следните карактеристики
Примар 220...230Vac, а на секундар да испорачува 2x6,5...9Vac/0,65...1A и 220...250Vac/80mA
Kаде може да се набави вакво трафо или пак некој продава или намотува вакво трафо со овие карактеристики!?
Дaјте јавете се со информации да го решам проблемов,.. ???
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
друже и на мене ми треба,но мене и ми треба излезно трафо.Ама тоа две излезни за стерео верзија.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
такво трафо што ке дава на излез 220V можеш да го направиш со два трансформатори...ако сакаш така да го правиш кажи ке ти кажам како можеш да го направиш тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Јас имам постирано во темата "ми треба помош со трафо" едно такво трафо. Го немам мерено колку напон дава, арно ама некој од ченовите на форумо има напишано дека има висок напон на секундар, најчесто 2х200V или 2х250V, како и 6,3V за греење на лампите. Ако си заинтересиран кажи  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Јас имам постирано во темата "ми треба помош со трафо" едно такво трафо. Го немам мерено колку напон дава, арно ама некој од ченовите на форумо има напишано дека има висок напон на секундар, најчесто 2х200V или 2х250V, како и 6,3V за греење на лампите. Ако си заинтересиран кажи  ;)

Zare BT, давај адреса или телефон од чоекот за да се договориме.
Дај прикажи некое сличе од трафото и информација за неговата цена, да не ет ептен солено!? ;D
Ајде поззз
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
zemas dva isti trafa 220v 6,3v sekundar i gi spojuvas 6,3v so 6,3v a edniot 220vooltina mreza adrugiot go koristis za 220v a od sredinata zimas napojuvanje za greenje
Z33MK

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
zemas dva isti trafa 220v 6,3v sekundar i gi spojuvas 6,3v so 6,3v a edniot 220vooltina mreza adrugiot go koristis za 220v a od sredinata zimas napojuvanje za greenje

Зашто да пра така да користа две трафа, кога можа директно да поврза на 220V и едно трафо да користа за 6,3V!? ;D
Ajde pozzz,..
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
zaradi galvansko odvojuvanje na mrezata ako koristi edno masata moze da mu dojdi na faza i e opasno po zivot,zivotot ne e za edna upotreba a treafoto ne e poskapo od zivotot
Z33MK

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Зашто да пра така да користа две трафа, кога можа директно да поврза на 220V и едно трафо да користа за 6,3V!? ;D
Ajde pozzz,..

Ако сакаш да те утепа струја направи така... ;) :P ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако сакаш да те утепа струја направи така... ;) :P ;D

Во право е Delija, висок напон не за играње, затоа постојат 220V-->220V трансформатори (односно 1:1 трансформатори), за да се лимитира струјата која (евентуално) може да те „удри“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Na forumot sme da davame dobri i korisni soveti ne e igranje so zivot ,koga jas polagav tuka vo Svedska za Tv licenca za popravanje imase tri grupi prasanja
1 sigunosni prasanja treba da se znae 100%
2 popravki moze do 50%
3 psiholoogija na sopstvenicite na aparatite 100%
Z33MK