Author Topic: Mи треба нацрт за Звучна Кутија за Симсоник GF 1250 S  (Read 1391 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тој Симсоник не е баш за вуфер!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
еее Батка, му го скина ќеот....

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
тој ни самиот незнае што сака,пошто знам дека ке купи уште еден звучник јас го советувм да направи isobaric кутија,а сега видел некој денар и ајде ке правиме звучници.и не ка му доказе некој дека isobaric вади многу појак бас од обична бас кутија или тој трапез што се запанл од  ;D јас кога би правел би правел вакво нешто,ама тоа сум јас а даниел сам нека одлучи
Code: [Select]
http://diyaudioprojects.blogspot.com/2008/10/isobaric-6th-order-bandpass-subwoofer.html

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
А има некој пробано ТЛ од онаа погоре што е кутијата и од оваа  isobaric ,ако има некој пробано нека кажи како е дека едно теорија а друго пракса. :)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
TL немам слушнато а исобарик има еден член од форумов го имам слушнато и едноставо растура.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
И јас имам изобарик кутии дома, задоволен сум од нив. Исто така може да се направат изобарик кутии со еден звучник, не мора два. еве едно програмче кое ќе ви помогне околу пресметките.
Code: [Select]
http://www.linearteam.dk/default.aspx?download=winisdpro

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
ја имам програмава ама мислам дека треба да ги знае thiele small параметрите на звучникот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па добро мислиш  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За Симсоник?!?!?! :D :D :D ;D ;D ;D Абе,во фабрика не ги знаат... :) ;) ;D ;)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
во која земја ги прават во туркса? во продавницата ни рекоа дека се корејски и дека имаат и многу квалитетни звучки од истава марка кој не ги носат во пордавница.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
За Симсоник?!?!?! :D :D :D ;D ;D ;D Абе,во фабрика не ги знаат... :) ;) ;D ;)

Епа тогаш нека ги зимери сам  :D :D ;D здравје, некоја кутија на "random" нека направи и тоа е :)
Патем, значи не се некој си добри звучници овие ?


Имаат а не ги носат...??? хмм,.. 



Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
сеа ја си мислам ако имале било какви подобри звучници од тие во пордавницата од гамата на симсоник ке имаше нешто и на интернет да се најде за нив.