Author Topic: Mи треба нацрт за Звучна Кутија за Симсоник GF 1250 S  (Read 1392 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Како што кажува насловот ми треба звучна кутија затоа што денеска набавив ваков бас звучник   За тие пари ова е супер звучник со кевлар мембрана  :)
Па треба една кутија (сабвуфер) да направам за него а ништо не ми паѓа на памет што би било како за него ;)   . Инаку звучникот е 12 инчи и со моќност од 250W 8 ома  ;)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Mи треба нацрт за Звучна Кутија за Симсоник GF 1250 S
« Reply #1 on 16.02.2011, Wednesday, 21:54:45 (Edited 16.02.2011, Wednesday, 22:18:44) »
јас би направил нешто вакво--> ТЛ

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Mи треба нацрт за Звучна Кутија за Симсоник GF 1250 S
« Reply #2 on 16.02.2011, Wednesday, 22:07:00 (Edited 16.02.2011, Wednesday, 22:09:06) »
Ова  кутија ја има некој испробано.од оваа страна кај што е сликано има уште еден капак а лево скрос она останува дупка како што претпоставив,инаку ова кутија што е за  голем звучник е 40.:)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
да да кутијата е затворена,сликава ја ставив да му дадам идеја на даниел,иначе мислам дека е за 15ка,ке побарам деновиве ТЛ за 12ка.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ја има истава некаде на форумов сосе димензии?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ха,ха абе ептен сте забегани.Три тишлера треба ова да го прават недела дена.Ај кажи за роденден каква кутија сакаш - ТЛ,бас рефлекс,компресиона?  Ајде исполнувам желби вечерва.Во комбинација со што ке го користиш басот?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Mи треба нацрт за Звучна Кутија за Симсоник GF 1250 S
« Reply #6 on 17.02.2011, Thursday, 00:35:13 (Edited 17.02.2011, Thursday, 00:39:32) »
eии добра е кутијава, ваква сакав за во кола да правам, ама не бива работата за во кола... и багашник ми треба... ама за дома одамна се дума за вакво нешто, ама со 12-ка не со 50-ка.. :)))  патем ова е тл кутија ?

Споено мислење: 17.02.2011, Thursday, 00:39:32
не сум тишлер, ама летово е пред нас  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе на човеков веднаш му треба,не во лето.! Јави се јужна!! Славениче,каде си да бекнеш!? ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Абе на човеков веднаш му треба,не во лето.! Јави се јужна!! Славениче,каде си да бекнеш!? ;)

славеничето (најверојатно) пие, а може и да незнае како се вика до сега ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
хаха ништо чудно,иначе да ова е ТЛ кутија.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да да тука сум  ;D ;D ;D Јас сакам некаква кутија во стилот на трапез  ;) Такво нешто  :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а ова на сликата што ја постави Влатко,што ќе биде?Вуфер(бас) ?Ова како масичка ќе биде,интересен дизајн.Дај некој нека ми направи на мене една ваква :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Mи треба нацрт за Звучна Кутија за Симсо
« Reply #12 on 17.02.2011, Thursday, 17:06:15 (Edited 17.02.2011, Thursday, 17:21:48) »

Абе какви трапези,пирамиди,конуси :(.Еве ти нешто проверено во работа! Имам 3-4 пара вакви направено и дадено,Јас ПРАВАМ КУТИИ,а не само прецртувам и кога велам дека е добра - значи добра е! ;D ;D ;D  Направена е и со СИМСОНИК бас и  високотонец ( оние YDG 25 -2 )  и работеше пристојно,Дампирај и налепи само задна ,горна и една бочна страна на кутијата  со танок слој тервол (2 см) На задната страна верикално има преграда ,составена од две плочи кои се спојуваат на средината на плочата под агол од 45 степени.Свртницата е класична 12 дб/октава ,еве и табела: резна фреквенција =3500 Хз. За прашања - тука.Очекувам некоја слика,парче торта од роденденот и пиво кога ке се видиме на некоја свадба! ;)
[/quote]

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Mислам кутијата ќе му биде за бас, но сепак не е на одмет скретницата. Друга работа, никако не разбирам што е поентата со цитатот.. ? ? ?

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
ако сака само бас нека си направи активна скретница.