Author Topic: Помош при врзување на low pass филтер  (Read 975 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Помош при врзување на low pass филтер
« Opened on 20.08.2014, Wednesday, 12:46:40 (Edited 20.08.2014, Wednesday, 16:45:33) »
Здраво дечки... Ќе може ли малку помош сакам да направам еден обичел low pass филтер за бас.. Сега не ми се баш нај нај шемите во поврзувањето ( Да напоменам не сум некој кој се разбира во електрониката али си буричкам )... Дали на оваа шема му треба напон или се поврзува пред звучникот?
Или ако имате некоја едноставна шема за ниски тонови...



Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Се поврзува на звучникот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош при врзување на low pass филтер
« Reply #2 on 20.08.2014, Wednesday, 15:36:22 (Edited 20.08.2014, Wednesday, 16:47:26) »
low pass филтер за бас ? Прво треба да дадеш многу податоци па да видиме што ти треба.low pass филтер за бас може да се направи и како електронски склоп .Но најдобро да објасниш за што ти треба .Еве една табела за low pass pasiv филтер ,а на овој линк има и калкулатор за пресметки

Code: [Select]
https://www.trueaudio.com/win_abt1.htm

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
ПОлесно од ова е да го дадеш некој друг да ти го направи ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пасивните филтри за бас звучници, ако не се правилно направени, може драстично да ја дигнат импедансата на звучникот, со што ќе му се намали ефикасноста. Кратко кажано, нема да лупа колку што лупал без калемот. Ако не се разбираш премногу во мотање на калеми, моја лична препорака е да го послушаш советот на batka и да си направиш мал активен филтер за бас звучникот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Ниту кажа колку ома е басот, ниту која фреквенција да биде пресек, што сака да постигне, и ние сега да нагаѓаме?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Човекот си пиша дека не се разбира, „нешто буричка“ ;) ;D. Џабе ќе биде секоја шема за пасивен филтер ако не знае да го намота калемот како што треба. Нека направи активен филтер и нека си ја подеси горната гранична фреквенција колкава сака да биде ;). Кратко и просто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош при врзување на low pass филтер
« Reply #7 on 21.08.2014, Thursday, 13:29:00 (Edited 21.08.2014, Thursday, 22:21:49) »
Абе тебе ти е лесно:* направи си активен филтер и подеси ја горната гранична фреквенција..*,ама нему сигурно ова му е голем дигитален проект. 8) Но,да не нагаѓаме,нека си се јави човекот да каже што сака да постигне.За пресметки на калеми лесно -само нека се одлучи што сака.

Споено мислење: 21.08.2014, Thursday, 22:21:49
Еве еден употреблив линк

Code: [Select]
http://sim.okawa-denshi.jp/en/RLClowkeisan.htm

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Не бев во можност да се поврзам на пц извинете што каснам :) Мене ме интересираше како се поврзува и дали треба додатен напон.. Но испробав му ставив намотки на + на звучникот и даваше само ниски тонови... Сега имам друго прашање само незнам дали тука да прашам или да постирам нова тема во врска со разделување на аудиосигнали пр. од еден сигнал да поврзам 2 звучници? просто кажано сакам од 4 излези од авторадио да извадам 8 звучници од кои два ќе бидат елипси и 2 басови со посебни појачала? Извинете ако прашањето е надвор од темата.. Поздрав
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Oтвори си нова тема и осмисли го насловот .