Author Topic: Барам шема за засилувач за автомобил  (Read 651 times)

Offline krume1995

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
  • Gender: Male
  • Gejmer.
Барам шема за засилувач за автомобил
« Opened on 13.11.2013, Wednesday, 17:40:20 (Edited 14.11.2013, Thursday, 15:08:46) »
барам добра шема за појачало за у кола...
иам напраено со tda7375 али сакам нешто јаче..

фала..

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
За добра шема за "ПОЈАЧАЛО" у кола треба и добро познавање како прво за изработка на дц-дц конвертор потоа барај шема за нешто "јаче" имаше во некој број од емитер дц-дц конвертор + засилувач за сабвуфер побараај на нивниот сајт.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Ке си земеш претварач на напон од 12волти на 220волти 600вати или појак ке си ставиш појачало за дома во кола и ај пшосле главен штик у маало ке бидеш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11420.0
Ја имам најдено шемава пред некое време, не знам колку е добра и воопшто дали работи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Шемата од GigaWatt е проверена, работи одлично, може слободно да ја изработиш ;).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Прво нема да најдеш довболно гласна 12-ка за во кола, а 15 многу место зафаќа, второ за исти пари ќе најдеш појачало на старо ќе го дотераш малце и пичи... пред некое време зедов 4х80 рмс за 500 денари, за уште 300 го опрајв, свири уште..

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
барам добра шема за појачало за у кола...
иам напраено со tda7375 али сакам нешто јаче..
Направи со TDA1562Q,дава 55W без изобличење,више него дуплa снага од TDA7375.
Шема и плочка од Електор
Code: [Select]
http://www.reber.si/TDA/TDA1562Q/e002044.pdf
Тие шемите од Емитер и од GigaWatt со TDA7294 и DC-DC конвертор се катастрофа,не се појаки од TDA1562Q а се ептен покомплицирани и ќе прегреваат со 4 Ома звучник,работат само со 8 Ома.

Прво нема да најдеш довболно гласна 12-ка за во кола, а 15 многу место зафаќа, второ за исти пари ќе најдеш појачало на старо 
12ка не ти е доволно гласна??  ???
Прво,ако 12ка не ти е доволно гласна,нема да ти биде ни 15ка.За мене и 10ка ми врши работа.
Второ,не е финта на старо да купиш,некој сака сам да си направи ново.