Author Topic: Шема за аудио засилувач?? Помош  (Read 3150 times)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Шема за аудио засилувач?? Помош
« Reply #30 on 03.11.2013, Sunday, 22:23:00 (Edited 03.11.2013, Sunday, 22:24:50) »
А да си направите некој транзисторски засилувач стварно е по сложен за правење ама звукот кој го дава транзисторскиот засилувач е многу по различен од STK и TDA. Еден засилувач кој ми се допадна од серијата TDA е TDA2005 тој не е лош.TDA2030 или 2040 или 2050 пробајте ама да знаете дека имаат плитки басови и тврди високи тонови.Кој има изострен слух знае за што зборувам.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
транзисторски да, ама никако да најдам некоја добра шема... ;D имам трафо од 1kw со излез 2х 35vac дај некој предлог што да направам  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Шема за аудио засилувач?? Помош
« Reply #32 on 03.11.2013, Sunday, 22:29:59 (Edited 03.11.2013, Sunday, 22:33:16) »
Хехе аман бе бате што ке правиш ти со толку снага?Кога ке го пуштиш тоа трафо ке треба да плаќаш дупло струја белешката кога ке ти дојде.хехе

Споено мислење: [time]03 Ноември 2013, 22:32:30[/time]
Некој мосфет засилувач 100вати по канал  фазла немаш напон инаку има шеми ке ти најдеме некоја.Мислам дека имаше APEX засилувач на форумов зирни не е лош таман имаш трафо за него.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да да засилувачите со ТДА интегралците се добри некаде 20 вати па и поише до 40 вати вадат али да многу лош бас имаат јас неможам да ја најдам шемата од пракса за првиот засилувач што го направив тој беше со ТДА 2030 вадеше доста лоши басови да ако ја најдам шемата ќе ја постирам ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
абе и јас незнам што ке ми е, ама онака за фалба ке го биде  ;D ;D а и кога веке го имам трафото коешто е најскапиот дел останатото е лесно дел по дел ке биде  ;D инаку трафото го "ископав" пред некој ден, со него има и исправувач со RCA 2н3055  ;D се мислам да го правам овој од DARK што е 2х400вати, само ке му ставам 4 транзистори за да има 2х300 вати да не му дојде терет на трафото, ама овие транзисторите изгледа се изгор скапи  :-\
Kure je kupio novog BMW-a

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Деновиве ке закачам шема од мојот засилувач не е многу јак 2 по 15 вати ама копа звукот кај го однесов сите за глава се фаќаа кога им го пуштав и ми викаа ме лажеш не е 15 вати повеќе е. 8 омски е 15 вати шемата е од  тоска засилувач со радио комбинација.Од него го прецртав и си го направив но со појако трафо со појака ампеража напонот е исти 2 по 22 волти наизменичен.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Шема за аудио засилувач?? Помош
« Reply #36 on 03.11.2013, Sunday, 22:51:42 (Edited 03.11.2013, Sunday, 22:55:26) »
стави ја да видиме што засилувач е тоа, инаку со ИК ли е? или со транзистори, и со колку волти се напојува.  ;D одамна сакам да изработам нешто вакво за дома доволно ми е 2х15, ама никако да ми се погоди за трафото. тоа е 12-0-12 а повекето од шемите се со работен напон поголем од 20в, а тда2040 се напојува со 12-24 мислам дека беше, а од ова трафо ке добијам 16-0-16 после исправувањето така да ке одговара, ама за секој случај дај да ја видам и твојата шема па ке се одлучам  :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Шема за аудио засилувач?? Помош
« Reply #37 on 03.11.2013, Sunday, 22:54:37 (Edited 04.11.2013, Monday, 09:20:16) »
Трансформаторот му е 2 по 22 волти наизменичен. и транзисторски е барам на нет да ставам линк да видите закој засилувач се работи еве го
Code: [Select]
http://www.kupujemprodajem.com/big-photo-8061236-1.htm

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ова како што го гледам ке биде "Pain in the ass" за изработка споредено со тда2040... или пак тда2040 со лампско предпојачало колку да го обои звукот. пред некој ден пробав едно појачало со лм3886 да правам ама ништо не бидна не си ја сватив озбилно работата и така остана, а истотака појебав и едно лм4780  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Шема за аудио засилувач?? Помош
« Reply #39 on 03.11.2013, Sunday, 23:07:52 (Edited 03.11.2013, Sunday, 23:12:02) »
Ако имаш искуство вреди да го правиш звукот е стварно по различен еден аудиофил му го однесов кај него да го пробаме предходно му го поправав неговиот засилувач Маранц кога го чу воа чудо како запна ке ми го дадеш та ке ми го дадеш абе му викам не е за продавање не ке ми го дадеш не му го дадов ке му правам послабо е од неговото каде каде ама кога го чу после тоа ми вика моево сега ми иде да го фрлам у канта.Инаку користи компјутер со надворешна звучна картичка со надворешно напојување околу 300евра е картичката кога го чу онеме детали се слушаа од музиката тапани чинели се.Звучници користеше Tannoy
ги растури од свирење.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
немам многу искуство во засилувачите, затоа барам нешто поедноставно докај 15вати за почеток а потоа одам на појако  :) само се мислам дали да пробам хибрид  предпојачало со ецц82 во катоден следител и тда2040. или пак да пробам со стк465/463 ? ама некако за почетник како мене во аудиотехниката не се баш нај нај стк сериите  :-\
Kure je kupio novog BMW-a

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Шема за аудио засилувач?? Помош
« Reply #41 on 03.11.2013, Sunday, 23:23:21 (Edited 03.11.2013, Sunday, 23:30:14) »
Ке имаш голема јачина ама длабоки басови и високи ке немаш оние природни STKсериите имаат огромна јачина ама природност на звукот немаат даваат тапи басови и метални високи а јачина колку сакаш ке пука звукот нема да се седи во собата ама да знаеш дека и глава ке те боли.Јас мојот засилувач го имам слушано и тивко и доста гласно глава не ме болела а додека имав еден засилувач AKAI од тој после саат време на истите звучници со иста јачина главата ме болеше и ми зуеја ушите.Јаки остри и метални високи вадат СТК 463 јас имав STK465 во AKAI засилувачот.На крај го продадов.

Споено мислење: 03.11.2013, Sunday, 23:30:14
Akai AM-U22 Stereo Integrated Amplifier Тоа е тој засилувач.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
A lm serijata ke gi Bide li, za niv imam citano dosta pozitivni kritiki, baska pa i imamm na raspolaganje doma edna lm3886, a od mosfetite i tranzistorite koj vadi popriroden zvuk? Fetovite imaat skoro isti krivi kako i lampite. :) od mob....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е вистина дека ТДА 2030 има плиток бас.Видете ги неговите карактеристики и се ке биде појасно.Проблемот е што овој излезен појачувач се користи * директно*  поврзан со телефони,ајподи,њубокови.....Ако погледнете половината од сараундите кои беа или се уште во продажба имаат неколку 2030 ,а многу често кокму сабвуферот е направен со 2030.Значи штом фабриката се дрзнала да го стави тами, го бидува и за басови.Друго е што малкумина овој излез го користат со претпојачувач.активна свртница или миксета ,а за адекватни звучници да не зборуваме.Се мисли дека 15W излез треба да има 20W звучници.Тој е доволно добар да погони малку поголеми зв.кутии.И со 60W кутии кои се доволно ефикасни 2030 ке даде добар звук,само треба да се поврзе како што треба.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Da, kaj basot tda2030 mozeda se tera i na 20 vati pri thd od 10%,  ama toa kaj basot ne se primetuva tolku mnogu a i poveketo od lugeto ne se audiofili taka da nema problem, i zatoa najcesto se i koristi vo uredi so poslab kvaliet, dodeka podobrite zasiluvaci se so fetovi ili nekoe ik od serijata na lm/stk. Od mob
Kure je kupio novog BMW-a