Author Topic: Aux кабел за OEM Audi Chorus  (Read 969 times)

Offline petar95

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Aux кабел за OEM Audi Chorus
« Opened on 05.09.2013, Thursday, 01:16:46 (Edited 05.09.2013, Thursday, 03:47:31) »
Здраво, пред некој ден земав ауди а3 2002 година со оригинално audi chorus радио кое подржува цд чејнџер али каблите се најверојатно извадени па грубо гледано не ми се даваат еден куп пари да се пуштат кабли... па затоа се решив на опција (доколку е возможна) да ставам aux адаптер и кабел одпозади на радиото и да го поврзам со некој мп3 плеер во касетата. Е сега прашањето до вас ми е дали е возможно нешто такво, и ако е каде би можел да набавам таков aux адаптер/кабел.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Aux кабел за OEM Audi Chorus
« Reply #1 on 05.09.2013, Thursday, 03:53:30 »
А да го извадиш и да го сликаш радиото, бидејќи online јавува некои 1, 2, 3 верзии од Audi Chorus... која верзија е?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline petar95

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Aux кабел за OEM Audi Chorus
« Reply #2 on 05.09.2013, Thursday, 09:47:05 »
А да го извадиш и да го сликаш радиото, бидејќи online јавува некои 1, 2, 3 верзии од Audi Chorus... која верзија е?
Верзија 1, без цд чејнџер. Ги гледав на ebay али неможам убаво да ги видам конекторите за да би го нарачал, затоа сакам да знам дали има можеби во мк негде кај што ги продаваат да појдам да ги видам и да ги купам така а не на невидено.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Aux кабел за OEM Audi Chorus
« Reply #3 on 05.09.2013, Thursday, 14:28:59 (Edited 05.09.2013, Thursday, 14:44:39) »
Некаде на овие пинови треба да биде GND, R In и L In.



Еве, најдов и кој пин за што е ;).





Ова важеше за Audi Concert, ама би требало исто да биде и за Chorus ;). Еве уште една слика ;). Тебе ти требаат обележаните три пина ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline petar95

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Aux кабел за OEM Audi Chorus
« Reply #4 on 07.09.2013, Saturday, 18:52:16 »
Фала ти ептен, го извадив денес радиото и конекциите се исти ко на сликата па сега ке треба да напраам дупка до касетата за да го скријам цд чејнџерот и се надевам ке работи :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Aux кабел за OEM Audi Chorus
« Reply #5 on 07.09.2013, Saturday, 19:01:41 »
Прво провери дали ќе работи, да не биде работата за џабе ;D. Врзи сигнал за тие пинови и види дали ќе се слуша нешто кога ќе смениш на CD ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Aux кабел за OEM Audi Chorus
« Reply #6 on 07.09.2013, Saturday, 22:12:36 »
Здраво, пред некој ден земав ауди а3 2002 година со оригинално audi chorus радио кое подржува цд чејнџер али каблите се најверојатно извадени па грубо гледано не ми се даваат еден куп пари да се пуштат кабли... па затоа се решив на опција (доколку е возможна) да ставам aux адаптер и кабел одпозади на радиото и да го поврзам со некој мп3 плеер во касетата. Е сега прашањето до вас ми е дали е возможно нешто такво, и ако е каде би можел да набавам таков aux адаптер/кабел.

Не разбрав баш најдобро што сакаш да направиш. Ако сакаш да користиш адаптер преку касета, тогаш мора да го поврзеш MP3 плеерот на тој адаптер.
Ако сакаш да ги користиш аудио влезовите што се наменети за CD changer, тогаш ти треба CD changer емулатор, кој што ќе го "лаже" радиото дека има чејнџер. Во спротивно аудио влезовите нема да бидат активни.
Жан

Offline petar95

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Aux кабел за OEM Audi Chorus
« Reply #7 on 09.09.2013, Monday, 16:27:49 »
го средив проблемот со тоа што купив фм трансмитер и го скрив во касетата а каблите одат одпозади така што не се гледаат и кога касетата е затворена не се ни приметува трансмитерот. Оваа опција за која ве прашав и што ми ја објаснивте ми се допаѓаше повеќе но ми препорачаа да не го варам радиото воопшто зашто не го знам кодот и може така да остане па да треба да фрлам дополнително пари за ново радио... Сега проблемот е решен а ова што ми го објаснивте нека стои за некој друг што можда ке може ова да го изведе :)