Author Topic: Ми треба шема од емитер за засилувач со TDA7294  (Read 2852 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
незнам дали треба или не да се цело врме на напон, мислам дека треба побарај даташит од колово сигурно пишува колкав е напонот и како се активираат тие опции, ако се активираат на ниско ниво тогаш треба да има напон, ако се на високо тогаш немора да има напон, а за шемата нема да дискутирам ништо пошто не сум запознаен многу со работата на колото
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
незнам дали треба или не да се цело врме на напон, мислам дека треба побарај даташит од колово сигурно пишува колкав е напонот и како се активираат тие опции, ако се активираат на ниско ниво тогаш треба да има напон, ако се на високо тогаш немора да има напон, а за шемата нема да дискутирам ништо пошто не сум запознаен многу со работата на колото

Вика вака за VM = 1.5V is the mute ON threshold and VM=3.5V is the mute OFF threshold.
VSTBY = 1.5V is the standby on threshold and VSTBY = 3.5V is the standby OFF threshold.
Тоа значи дека треба да и пуштам по 3,5 волти за да се исклучени така?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да, треба да има 3.5V, извади од главниот напон за напојување и со еден транзистро зенерка и некој отпорник направи му засебна регулација
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
да, треба да има 3.5V, извади од главниот напон за напојување и со еден транзистро зенерка и некој отпорник направи му засебна регулација
Имаш некоја шемичка за тоа како да го направам како да поврзам?? И тој напон стално ке ми тече од таму или да ставам прекинувач па од таму да го пуштам појачалото за да работи??

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ми треба шема од емитер за засилувач со TDA7294
« Reply #19 on 06.11.2011, Sunday, 16:58:45 (Edited 21.03.2013, Thursday, 06:17:08) »
тој напон тука цело време ќе постое, ќе си ставиш ти главен прекинувач на трафото од каде што ќе го вклучуваш и исклучуваш засилувачот шема


на излез можеш да ставиш една зенерка од 3.6 или 3.7V за секој случај да не некогаш оди во повисоко ниво :)

транзисторот е BC547 а со потенциометарот ќе си наштеловаш точно 3.5V  да дава на излез
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Ми треба шема од емитер за засилувач со TDA7294
« Reply #20 on 06.11.2011, Sunday, 17:09:45 (Edited 21.03.2013, Thursday, 06:17:21) »
тој напон тука цело време ќе постое, ќе си ставиш ти главен прекинувач на трафото од каде што ќе го вклучуваш и исклучуваш засилувачот шема


на излез можеш да ставиш една зенерка од 3.6 или 3.7V за секој случај да не некогаш оди во повисоко ниво :)

транзисторот е BC547 а со потенциометарот ќе си наштеловаш точно 3.5V  да дава на излез

Значи тоа +5v ми е влезен напон во колото а 3,5v со маса ми е излезен напон таму ставам зенерка од 3,7V и на потенциометарот штелувам 3,5 и вакви треба две да направам за VM и VSTBY и дали може место потенциометар да ставам тример ??

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
чек немој да ја користиш оваа шема, пошто јас мислев дека засилувачот е за 12V мислев ова ќе е ок, ама тој работел на прилично повисок напон од 30V што е премногу за ова и ќе прочади :)

чек ќе ти најдам нова шема и ќе ти објаснам како да ја повврзиш поточно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
чек немој да ја користиш оваа шема, пошто јас мислев дека засилувачот е за 12V мислев ова ќе е ок, ама тој работел на прилично повисок напон од 30V што е премногу за ова и ќе прочади :)

чек ќе ти најдам нова шема и ќе ти објаснам како да ја повврзиш поточно
Чекам ;)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Denimk зошто само ја комплицираш работата? Јас и batka ти дадовме испорбани шеми, а ти само комлицираш се повеќе и повеќе. По работите за кои прашуваш се гледа дека имаш мало познавање од оваа област и затоа земи прво прочитај некој книги за аудиотехника за да ти стане малку појасно како работат аудио засилувачите и сл. Но сепак тоа е твое право и што сакаш ќе правиш, но мој совет е кога веќе си решил да го изработиш овој засилувач, да изработиш некоја од тие шеми што ти ги дадовме јас и batka каде што се е направено само ти треба да ја направиш плочката и да ги залемиш елементите според монтажната шема и ако се добро направиш засилувачот треба да ти проработи од прва. Ова ти го пишувам за твое добро, за да не се чудиш после зошто не ти работи засилувачот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
и не оставај прекратки коментари (читај правила да не се опоменуваме)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Denimk зошто само ја комплицираш работата? Јас и batka ти дадовме испорбани шеми, а ти само комлицираш се повеќе и повеќе. По работите за кои прашуваш се гледа дека имаш мало познавање од оваа област и затоа земи прво прочитај некој книги за аудиотехника за да ти стане малку појасно како работат аудио засилувачите и сл. Но сепак тоа е твое право и што сакаш ќе правиш, но мој совет е кога веќе си решил да го изработиш овој засилувач, да изработиш некоја од тие шеми што ти ги дадовме јас и batka каде што се е направено само ти треба да ја направиш плочката и да ги залемиш елементите според монтажната шема и ако се добро направиш засилувачот треба да ти проработи од прва. Ова ти го пишувам за твое добро, за да не се чудиш после зошто не ти работи засилувачот.
Сакам оваа шема затоа што ми се гледа доста лесна ама ајде штом така ке ја правам оваа вие што ми ја пративте позз!

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема од емитер за засилувач со TDA7294
« Reply #26 on 21.03.2013, Thursday, 05:43:01 (Edited 21.03.2013, Thursday, 05:46:08) »
Здраво на сите!
Инаку и ја сум праел некоји проекти од емитер и добро работат. Незнам од кој број беше го изработив појачалото со тда7293 у комбинација со ИРФП240/9240 многу добро работи а и звукот му је супер. Стварно се изненадив од вакво појачало волку добр звук :) ;)
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?