Author Topic: ECC88 (6922)  (Read 1182 times)

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
ECC88 (6922)
« Opened on 15.02.2013, Friday, 19:38:30 »
Здраво на сите
Сакам да напраам предпојачало со ламба ецц88 или 6922 (6ДЈ7) или со пцц88.
Ако некој се бавел со овие ламби нека предложи добра шема или цело изградено предпојачало.
Инаку ако некој ги има овие ламби нека понуди цена да се договориме за да ги купам. :)
Ми требаат две или у краен случај една. >:(
Поздрав
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #1 on 15.02.2013, Friday, 22:14:14 »
Здраво на сите
Сакам да напраам предпојачало со ламба ецц88 или 6922 (6ДЈ7) или со пцц88.
Ако некој се бавел со овие ламби нека предложи добра шема или цело изградено предпојачало.

Инаку ако некој ги има овие ламби нека понуди цена да се договориме за да ги купам. :)
Ми требаат две или у краен случај една. >:(
Поздрав

Ова се две засебни барања. Едното треба во секцијата за побарувања да биде, а другото во секцијата за огласи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #2 on 17.03.2013, Sunday, 19:13:51 »
Инаку денојве има слободно време и сакам да напраам предпојацало или бафер со ламби затоа тразам препораки за добра шема или пројекце за добро препојацало.
Инаку су голем лјубител на добар звук (соунд) да не реча голем аудофил зато пријатели дајте помогнете у везе ова баране пошто многу го почитуа форумов.
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #3 on 17.03.2013, Sunday, 19:47:05 (Edited 17.03.2013, Sunday, 19:59:34) »
сакам да напраам предпојацало или бафер со ламби затоа тразам препораки за добра шема или пројекце за добро препојацало.

Ево проект за бафер:
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3228Додај му селектор за улази и еден стерео потенциометар па добиваш претпојачало.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #4 on 17.03.2013, Sunday, 19:57:46 »
Инаку денојве има слободно време и сакам да напраам предпојацало или бафер со ламби затоа тразам препораки за добра шема или пројекце за добро препојацало.
Инаку су голем лјубител на добар звук (соунд) да не реча голем аудофил зато пријатели дајте помогнете у везе ова баране пошто многу го почитуа форумов.


На кој јазик е напишан погорниов текст?  ???
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #5 on 17.03.2013, Sunday, 20:06:01 »
Веројатно на Армак(г)едонски. 8) Уште еднаш поздрав од Администрацијата - внимавај на правопис и труди се да пишуваш и другите да те разберат!

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #6 on 17.03.2013, Sunday, 22:50:28 (Edited 17.03.2013, Sunday, 23:12:05) »
Добро ке го пододбрам јазикот инаку не су многу учен колку вас затоа пишуа малку на мајчин јзик. Баферот у емитер го знам он е од електор, работи со ниско напоуење мене ми треба нешто со повишен напон за мојот ДВД плеер. Може да биде и бафер со некоја ламба која может да се најде овде у Македонија. Или некој нека објасни како се купует преку Е-Bay некоја ламба како 6922 и слични ствари.
Поздрав и фала за секаква помош и соработка.
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #7 on 18.03.2013, Monday, 00:09:51 »
Добро ке го пододбрам јазикот инаку не су многу учен колку вас затоа пишуа малку на мајчин јзик. Баферот у емитер го знам он е од електор, работи со ниско напоуење мене ми треба нешто со повишен напон за мојот ДВД плеер. Може да биде и бафер со некоја ламба која может да се најде овде у Македонија. Или некој нека објасни како се купует преку Е-Bay некоја ламба како 6922 и слични ствари.
Поздрав и фала за секаква помош и соработка.

Друже, од каде си? Според IP си од Македонија, ама не знам дали пишуваш на Македонски ;D. Намерно или ненамерно, имаш многу грешки. Знаеме дека не знае секој да пишува брзо и правилно на тастатура, ама затоа имаш spellcheck и ред други алатки... напросто, прочитај што си пишал пред да го предадеш post-от во базата.

Инаку, на форумов има тема околу тоа како да се нарача нешто од ebay, ако те интересира нешто, пиши во неа. Инаку, еве како се прави PayPal account и што треба да се направи за врзеш било која Visa картичка со PayPal ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4526.msg67277#msg67277
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #8 on 18.03.2013, Monday, 06:08:28 »
Фала на одговор и да прашам уште ова ако некој има искуство со ова купуење нека пише дали е сигурно и дали на робата се плакат некои давачки и колкави се?
Дали робата има квалитет како што пишуе на интернет или испракат со послап квалитет или неисправна роба?
Ова го прашувам да не зглавам многу да фрлам дзабе пари у бунар.
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #9 on 18.03.2013, Monday, 07:02:46 »
Фала на одговор и да прашам уште ова ако некој има искуство со ова купуење нека пише дали е сигурно и дали на робата се плакат некои давачки и колкави се?
Дали робата има квалитет како што пишуе на интернет или испракат со послап квалитет или неисправна роба?
Ова го прашувам да не зглавам многу да фрлам дзабе пари у бунар.

Тоа ќе си прашаш во оваа тема:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7350.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #10 on 18.03.2013, Monday, 17:55:37 »
Без ризик нема напредок! ;D Ако мене ме прашаш подобро е да видиш на лице место што купуваш.Подобро ако некој оди ,дај му пари,па нека ти купи директно.Во Србија слушам се евтини ламбите.По порачка не знам,ризик е ,ама сега без ризик ,а евтино...Прво провери го рејтингот на продавачот-колку купиле и како се задоволни,не гледај проценти,може се лажни или тројца ,како,купиле и рејтингот -100%! Пази на тие цаки.За ова што велиш - стари работи ,не сум чул и не верувам,а дали е се исправно што се продава... е тука е ризикот. 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ECC88 (6922)
« Reply #11 on 18.03.2013, Monday, 19:20:28 »
На ebay има ebuyer protection, нема проблем за тоа, ако случајно не го добиеш производот, секогаш можеш да покренеш dispute, а продавачиве (особено оние од Кина) имаат неверојатен страв од покренување на dispute (самото покренување на dispute автоматски им додава negative feedback и тоа многу, не знам точно колку, но многу им се спушта процентуалната вредност на feedback-от), па се прават за да некој не покрене dispute, враќаат пари, молат, ова она... абе се. Дури и пред да го добиеш производот, често праќаат пораки во кои молат да не им даваш negative feedback, „пари ќе ти вратиме, не е проблем, само не ни давај negative feedback и не покренувај dispute“ ;D. Дури и да помине времето за покренување на dispute, пак ги враќаат парите назад ;D. Мене ова ми се има случено ;D. И тоа не беше баш некоја мала сума на пари, околу 40-тина долари беа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."