Author Topic: Барам некој да ми дизајнира/изработи еден уред - ќе му биде платен трудот.  (Read 1397 times)

Offline rromano

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Ми треба електроничар кој што знае да дизајнира/изработи/тестира електорнки кола.



Процесот би требало да биде на следниов начин:
1. Мануелно се програмира акумулаторот(2) на секој уред.
- програмирањето треба да се врши механички со џампери или со преклопници или друг иновативен начин (но сепак да биде механички а не со електронски уред)

2. Се пуштаат контролни сигнали дека ќе се пушти информација А

2.1. Се полнат сите бафери(1) - сите уреди треба да си ги полнат баферите(1) со ИНФОРМАЦИЈАТА А

3. Потоа се пуштаат контролни сигнали дека ќе се пушти ИНФОРМАЦИЈАТА Б

3.1. Се полни само третиот акумулатор(3) на оној уред каде се совпаѓаат регистрите од баферот(1) и програмабилниот акумулатор (2)


Ако некој мисли дека може да се нафати да го дизајнира/изработи и тестира овој уред,
трудот ќе му биде платен со предходно договорен хонорар.

Сите заинтересирани нека ме контактираат на емаил elvishajdar [at] gmail.com

Trolko

  • Guest
На која далечина треба да се уредите поставени еден од друг ?

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
3.1. Се полни само третиот акумулатор(3) на оној уред каде се совпаѓаат регистрите од баферот(1) и програмабилниот акумулатор (2)

Оваа точка малку е нејасна. Ваљда мислите вака:
3.1. Се полни само третиот акумулатор(3) само на оној уред каде се совпаѓаат регистрите од баферот(1) и програмабилниот акумулатор (2).

Q1.) Ме интересира, кога и како се полни (е наполната) информацијата во баферот/акумулаторот (2) ??

Q2.) На сликата имате нацртално КОНТРОЛЕР? Која е улогата на контролерот? - Можеби сакате да нагласите дека сите овие уреди се некои едноставни и сите тие се контролирани од еден КОНТРОЛЕР.

Offline rromano

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Треба да комуницаат преку кабел.
И затоа треба да биде магистралата ограничена во број на жици.

На која далечина треба да се уредите поставени еден од друг ?

Споено мислење: 08.11.2012, Thursday, 15:07:32
3.1. Се полни само третиот акумулатор(3) на оној уред каде се совпаѓаат регистрите од баферот(1) и програмабилниот акумулатор (2)

Оваа точка малку е нејасна. Ваљда мислите вака:
3.1. Се полни само третиот акумулатор(3) само на оној уред каде се совпаѓаат регистрите од баферот(1) и програмабилниот акумулатор (2).

Q1.) Ме интересира, кога и како се полни (е наполната) информацијата во баферот/акумулаторот (2) ??

Q2.) На сликата имате нацртално КОНТРОЛЕР? Која е улогата на контролерот? - Можеби сакате да нагласите дека сите овие уреди се некои едноставни и сите тие се контролирани од еден КОНТРОЛЕР.



А1.) 2- bufferot е програмабилен (со 32 преклопници - вклучен=1, исклучен=0)

А2.) Да баш така како што претпоставивте. Поточно ќе биде PC (software).