Author Topic: дали сакате мајци печатени за нашиот форум  (Read 6121 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сега скоро печатевме во Велес кај едни дечки,беџеви по 5 денари(пластични округли) и 170 ден + ДДВ за маиците.Ако најдете под 100 ден . маици за 1 евро може и двострана штампа да добиеме. Сепак,ако правите рачунајте ме и мене.

Offline Eptesicus

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
мислам дека ќе е најдобро да земеме од маичките од дионис92 по 150 ден (или ако има некој поефтини), додаваме уште 20 денари за форумов, форумов организира се' и сите сме среќни :)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
и со штампа од 150 денари после 5 перења обледена сликата :)

Offline Eptesicus

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
не знам каков бил тој печатот ама имам наоѓано добри за 30 денари. ако е во една или две бои е ОК, ако е слика со многу бои тогаш за тие пари ќе е добро ако издржи и едно перење

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
поубаво да си платиме 350-400 ден и да си имаме убава маица, а не џабе 150 денари за 2 перења :S

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас не знам како се работи кај вас,ама кај мене нема едно-две прања. Редовно правиме (маичките се од Радовиш! ) кај овие дечки и досега проблем со бои ,перење и сл. не сме имале! ;D ;D ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
знам тој предел натаму радовиш и штип имаат квалитетни фирми за штампање на маици и други работи :)

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
еј колега не зезај со таква штампа ко на чкембари мн е тапа, се вади на 3 перења знам и ние праевме околу 50 маици али после 5 перење обледе сликата :S
брат ми ја отепа од носење и перење и не е падната ни бојата ни ништо значи грешка си

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ок чим викаш така, а по колку пари биле маиците ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи вака сега, најверојатно сите типови на печатење за ккои пишувате, најверојатно се сито, НО, и кај сито пелатот има разлика, има повеќе типови на сито печат меќу кои најпопуларни се сито-хартија и сито-гума. Сито хартијата, од искуство, не е квалитететн сито печат, хартијата пребрзо се кине и ако се испокине на многу ситни делчиња, по некое време сами си отпаѓаат од маичката. Сито-гума од друга страна е многу квалитетен сито печат (најквалитетен), но и кај него квалитетот на печатот зависи од дебелината на слојот на гумата (значи, колку повеќе гума, толку подобро), но со тоа се зголемува и цената на маичката :S.

Сеуште не се знае што како ќе биде, но, доколку има доволно заинтересирани, најверојатно ќче се „оди“ на квалитет, а не цена. Ќе се набавуваат квалитетни (дебели) памучни маички (кои не се евтини) и ќе се штампа со квалитетна сито штампа, гумена, дебела (која исто така не е евтина). Мислам дека цената по маичка на вака направените маички ќе биде околу 300 до 400 денари (барем во Скопје, не знам за другите градови). Доколку може некој да најде поевтина сума од оваа нека пише, но доколку се исполнети погоре опишаните услови, значи, квалитетна гумена сито штампа, квалитетен и дебел памук на маичката. Зошто ако се направат со неквалитетна сито штампа или евтина сито штампа или ако маичките се тенки, ќе се скинат за година дена максимум :S, а најверојатно и ситото ќе отпадне. Поентата е да трае подолго ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Taa мојата маица што ми е штампана е супер,до сега мал милион пати е испрана,а пред 1-2 години е купена(и штампана) и ни едно делче не фали од штампаното...Црно-бело е и ме кошташе,како што пишав погоре 250ден само штампањето.Фирмата која ми ја иштампа маицата се вика „Divas Design“.Со нивна маица мислам дека беше околу 400ден црно-бело,и во која боја сакаш ти е маицата...За над 50 е доста поефтино,незнам точно цена,не прашав ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гумена штампа или хартија?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Гумена штампа или хартија?
Гумена е ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Браво за идејата дечки :) и јас сум ЗА ;).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гумена е ;D

Претпоставував, и јас толку платив за една маичка со дебела сито гумена штампа со нивна маичка ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."