Author Topic: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника  (Read 94362 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
хаха го има како samples? ма да и да го има џабе ама сепак види ако можеш, јас го "искршив" профилот. Ова иначе може да се искористи за нешто во некој наш проект или тешка работа?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не ни користи 3 нозе...има дата и гнд ноџиња...хахаххаха третото не е поврзано...LOL
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Туууу бе, ни такт не му требало, хахахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
леле и така "многу" жички имаше па една е вишак. Оваа меморија може да се искористи за нешто или тешко оти е само 1kb?
Таа жичка што не се користи, баш за ништо не се користи? Ако е да, зошто ја имат ставено? :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
леле и така "многу" жички имаше па една е вишак. Оваа меморија може да се искористи за нешто или тешко оти е само 1kb?
Таа жичка што не се користи, баш за ништо не се користи? Ако е да, зошто ја имат ставено? :D

Eхеееееее, за некои работи и 256 бајти ти се доволно ;).

Жичката ја имаат ставено дека е такво куќиштето, исто како на интегрираните кола, ако некој пин од интегрираното коло не се користи, само ставаат N/C, на пример дизајнирано е колото да се монитра во DIP 14-ка куќиште, но реалнои гледано, на колото му се потребни само 12 изводи, па два изводи ги пишуваат како N/C (Not Connected) за да се задржи индустрискиот стандард за интегрирани кола, да не мора да прават ново DIP 12-ка куќиште, зашто нема да биде компатибилно со индустриските стандарди ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ахаха еве шо најдов за таа меморијата ( меѓу другото има и на кратко како работи )
EEVblog #134 - The Maxim Manipulation
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ај ако знае некој да ми објасни како се одредуваат адресни битови кај еепром меморија односно поточен да бидам
сакма да поврзам повеќе еепром мемории паралелно, е сега како да му зададам во која меморија кој податок да иде, пошто сите се на исти линии поврзани..?
некој ?!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај ако знае некој да ми објасни како се одредуваат адресни битови кај еепром меморија односно поточен да бидам
сакма да поврзам повеќе еепром мемории паралелно, е сега како да му зададам во која меморија кој податок да иде, пошто сите се на исти линии поврзани..?
некој ?!

За такво нешто ќе треба да ставиш и додатен контролер за мемории, на пример, во овој чип се сместени податоците од таа до таа адреса, во другиот од таа до таа, итн. Е сега, ако ти треба на пример податокот од вториот чип, некој контролер ќе треба да препознае дека податокот што го бараш е од адреса која припаѓа на вториот чип и да му даде на вториот мемориски чип команда за исчитување на податокот од таа меморија, да ја препрати до контролерот и контролерот да ја препрати до потребната локација (процесор, што и да е).

Ова само на теорија го знам, кој контролер ќе треба да го искристиш, искрено не знам :S. Ова што сум читал нешто општо теоретска литература ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ама види мемориите си имаат сопствени „ознаки“ која која е знаеш и со повикување на тој „знак“ се активираа соодветната меморија, па си се чита или запишува во неа, а другите остануваат непроменети, е мене ме интересира како да го најдам тој „знак“ и како да го активирам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ама види мемориите си имаат сопствени „ознаки“ која која е знаеш и со повикување на тој „знак“ се активираа соодветната меморија, па си се чита или запишува во неа, а другите остануваат непроменети, е мене ме интересира како да го најдам тој „знак“ и како да го активирам
Посебно кај оние мемории по 1KB од максим, нема шанса да се најде тој знак
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ама види мемориите си имаат сопствени „ознаки“ која која е знаеш и со повикување на тој „знак“ се активираа соодветната меморија, па си се чита или запишува во неа, а другите остануваат непроменети, е мене ме интересира како да го најдам тој „знак“ и како да го активирам

Можеби е така вои поновите мемории, во постарите не беше, ти беше потребен и контролер (знаете колку е ажурурана литературата кај нас за вакви работи, па изгледа јас то што сум го читал било веќе застарено :S). Aко е така кај новите, искрено, не знам како треба да оди исчитувањето и запишувањето на податоците. Кај старите мемории (изведени до D-flip-flop-ови), имаше контролен пин за запишување и за читање од меморијата, ако беше пинот (на пример) на високо логичко ниво, кога ќе се „обрати“ некој контролер/процесор до таа и таа мемориска локација, значи дека треба да запише меморијата некоја податок во таа и таа мемориска локација, ако беше (на пример) логичка нула, тоа значи исчитај податок од таа и таа мемориска локација. Како се изведува тоа кај поновие мемории (90-та година па нагоре), не знам :S. Sorry, да знаев ќе ти кажев :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Ај ако знае некој да ми објасни како се одредуваат адресни битови кај еепром меморија односно поточен да бидам
сакма да поврзам повеќе еепром мемории паралелно, е сега како да му зададам во која меморија кој податок да иде, пошто сите се на исти линии поврзани..?
некој ?!
Вака Девил,јас прашав на форумов дали може да се поврзат сериски  и паралелно ми одговорија дека неможе.Инаку да ти кажам со тоа за одбирање на работа на EEPROM мемориите.Е сега во книгата што ја имам PICBasic има за одбирање на работа на неколку мемории како:24c01B,24C02B,24C04B,24C08B,24C16B,24C32B и 24C65.Има команда I2CReAD таа команда праќа контролен и адресен податок преку I2C линијата.А примените бајтови ги сместува во променливата ПРОМ.Има сега се праќа еден бајт.Првин се читаат првите 7 највисоки битови од контролниот бајт,тие го содржат контролниот код за бирање на чипот или додатните информации за адресите,во зависност од уредот.Најнискиот бит кој кажува дали се работи за запишување или читање на информации од чипот.Ако имаш 24LC256 или 24LC512 во нивните datasheet-ови провери ги овие битови.Мислам дека ќе ти биде јасно што ти кажав :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе мене јасно ми е сето тоа, ама мене ме интересира како оди тоа читање и запишување, ама ај нема врска ќе се снајдам некако ..
инаку може да се поврзуваат ама паралелно и е ограничено на неколку само не може бесконечно :), а за сериски не може
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај шема можеш една да нацрташ/најдеш(на нет) да видам тоа како?
ЕДИТ:Ај ако може шеми за поврзување на микроконтролер со ENC28J60?!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #59 on 03.01.2011, Monday, 20:59:25 (Edited 03.01.2011, Monday, 21:01:10) »
гледај шемава, значи паралелно се поврзани нешто треба со она Ax пинот да се пререди за да може да се контролираат, мислам дека тој е тој ама не сум сигурен, мислам дека во зависност како е тој поврзан таа адреса си ја има ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!