Author Topic: Како да се премота трафово ???  (Read 983 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Како да се премота трафово ???
« Opened on 30.09.2010, Thursday, 00:05:22 (Edited 30.09.2010, Thursday, 00:07:19) »
Каде ке можам да го премотам трафово и колку пари би ме чинело од прилика за да извадам од него 35 волти 5 ампера или колку би можел максимум да извадам од него ???
Го минав лимитот на нетот па неможам да ставам добра слика ...
Еве со зборови провизорно - горната страна му е 8,5 см, средината Е лимчето му е 3 см и страничните лимови се  1,5 см

Споено мислење: [time]30 Септември 2010, 00:06:51[/time]
Еве слики ама запазете го прашањето    ;D
Code: [Select]
[url=http://pic.mk/images/photo0428.jpg]http://pic.mk/images/photo0428.jpg[/url]
Code: [Select]
[url=http://pic.mk/images/photo01285798630.jpg]http://pic.mk/images/photo01285798630.jpg[/url]

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па некако мало ми изгледа...до кај 60W ми изгледа како да е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Како да се премота трафово ???
« Reply #2 on 30.09.2010, Thursday, 00:09:50 (Edited 30.09.2010, Thursday, 00:12:06) »
Има едно програмче за пресметки на трансформатори на форумов,се шутка некаде побарај ќе го најдеш таму имаш се. ;) :)


Едит:И не ги кодирај линковите од pic.mk не се отвараат само копирај ги во пораката и остави ги така! :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Како да се премота трафово ???
« Reply #3 on 30.09.2010, Thursday, 00:10:45 (Edited 30.09.2010, Thursday, 00:15:01) »
Трафото го одмотав и не работи но можам да ви ги кажам параметрите на излезната намотка и да видиме колку е моќно ?????

Споено мислење: 30.09.2010, Thursday, 00:15:01
на излез има жица долга околу 50 метри и дебела точно еден милиметар

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Моќноста на трафото не зависи само од дебелината на жицата и бројот на намотки, туку и од формата на јадрото, неговата големина, итн. Како што ти спомна Malecko, има едно програмче во некоја од секциите на форумот, програмот се вика Transformer Calculations и со него можеш да ја пресметаш моќноста на трансформаторот и колку намотки треба да додадеш/одземеш за да смениш излезен напон на трансформаторот ;). Еве и линк до post-от каде што е post-ирано програмчето ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=573.msg2812#msg2812
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
како да проверам дали работи примарнава намотка на трафово за да не го мотам одново целово ????
со унимер со што ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе земеш една сијалица од 100W ќе ја поврзиш сериски со трафото ( со примаро ) и уклучи в струја ако не свети ич сијалицата не чини, ако свети па ептем многу пак не чини
треба да жари малку

или земи со унимер измери отпор колкав има на крајот од жиците на примарот, ако има некој бесконечен прекината е, ако е ептем мал има спој
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Како да се премота трафово ???
« Reply #7 on 30.09.2010, Thursday, 09:40:12 (Edited 30.09.2010, Thursday, 09:51:55) »
19,2 оми покажува на примарна намотка дали тоа е во ред ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не е добро...ај пробај со сијалица како што кажа ѓаволот па види што ке направиш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Дали некој знае колку пари ке ме чини за комплетно да го премотам цело трафо ???

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас незнам,но да не отворам тема дали има некој справа(машина) за мотање на трафоа,ама мали.Од оние на плочки што ги има со 150 навивки!Знам некој ќе рече рачно но јас сакам да направам таква машина!