Author Topic: Кои жици се примар на трафово  (Read 1254 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, па тоа е целата поента, место да „рокне“ трафото, да засвети сијалицата, струјата што ќе треба да протече низ трафото и да го оштети, ќе протече низ сијалицата и ќе го заштити трафото ;). Сијалицата „глуми“ осигурач (најслаба алка во ланецот на проток на струјата), само што не гори, туку едноставно ќе засвети ако нешто не е во ред приклучено.

Истиот принцип на заштита ги имаат и високотонците на некои стари PA звучници (во денешно време мислам дека овој метод веќе не се применува или многу ретко се применува), имаат сијалица од 12V (од оние што се за трепкачи за камиони, може и како за кола, ама подобро од камион) ставено во серија со позитивниот извод од напојувањето на високотонецот. За да не прегори високотонецот од преоптеретување, почнува да свети сијалицата (во ритамот на музиката се разбира, моќноста што треба да ја истроши високотонецот, а со тоа и да прегори од прегреаност, ја троши сијаличката ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Го пробав тој метод со сиалицата и сиалицата не светна што знаци кафеавата и плавата се вистинските жици  ;D ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
така е, и види со унимер измери го напонот на секундар...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Изгорен ми е унимерот кога ке купам нов ке измерам и ке ви кажам...
Само тогаш ке ми треба помош за да ја одредам снагата  ??? ??? ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го пробав тој метод со сиалицата и сиалицата не светна што знаци кафеавата и плавата се вистинските жици  ;D ;D ;D

Јас би „играл“ на сината и кафеавата, но пак преку сијалица, да не случајно направи „паааау“ трансформаторот ;).

хехеххехе ;D ;D ;D, што реков ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ама и тоа не е како што треба и со други жици кога пробувам сиалицата не свети ај сега ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па види кој напон го дава на излез (на црвените жици, па и на другите изводи) трансформаторот, ако дава некој „баснословен“ наизменичен напон од на пример 40V (што е преголем за толку мало трафо), значи најверојатно не се тие жиците, најверојатно си го врзал на изводите за 110V на влез, а трансформаторот не гори зашто работи во „празен од“ (нема на него врзно потрошувач). Така да не се води само по тоа дали светнала сијалицата или не, треба и да мериш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."