Author Topic: Кабел на компјутерско напојување /пресечен  (Read 947 times)

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Вака сега, имам едно напајање од компјутер малку е постаро али работи сигурно, татко ми ги извади прекидачот и „штекеторт“ му требаа нешто. Напојувањето порано имаше и лизгач за да се избере дали ќе се користи на 230V или на 120. и сега после модификациите јас имам 4 жици, 2 се црвени 1 е кафеава 1 е сина. Сега сакам да му ставам нов кабел и да си го користам напојувањето, но незнам која жица за што е. Така да ми треба вашата помош.

За жал немам саглам апарат или телефон да ставам слики али ќе се обидам да објаснам најдобро што можам.

Жиците се „групирани“ две по две и тоа двете црвени и сината и кафеавата, до сината стои буква N а до кафеавата стои буква L.

За двете црвени жици нема никаква ознака.

Еве една третокласна слика и ПС ја немам металната кутија, каде треба заземјувањето?





Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
L  е лајв и N е неутрал, или по наше фаза и нула
јас од сликиве не можам нај нај да видам
дали црвените жици се заедно во тоа цревцето со кафената и сината
што пиши кај црвените жици ?

пробај преку сијалица од 100-200W сериски поврезана приклучи го напојувањето на L и N жиците и мери дали ќе добиеш нешто
кај некој напојувања за да работаат правилно треба да се приклучи потрошувач на излез земи некоја сијалица од кола 10W од прилика и поврзи ја на 12В излез
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Кај црвените жици не пишува ништо, секоја жица си е посебна само се со една стега сите заедно стиснати. Може ли со сината и кафената жица директно у штекер да го лупнам? И само да ставам сијалица напред?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да можеш, но прво во серија со било која од жиците (дали кафеавата, дали сината не е битно) врзи сијалица од 220V/60-75W ;), само да биде со жаречко влакно, не од оние нископотрошувачките ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Морам да признаам дека сум почетник во оваа област, знам што е сериско а што паралелно врзување, но незнам точно како да ја врзам сијалицата, ќе може ли една шемичка у paint :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Вака сега црвените жици се поврзани на едниот крај со преклопникот кога се поврзани (црвена со црвена) се мести со нив на кој напон да работат!!И јас имав едно старо напојување и истотака имаше преклопник!!Ако се кратко споени двете црвени жици мислам дека напојувањето треба да работи на 240 волти,а кога не се кратко споени (не се допираат) напојувањето работи на 120 волти!!!За некое време ке отварам едно такво старо напојување па ке ти кажам!!!Оваа работа може да не е сигурна и не е за експериментирање!! ВИСОК НАПОН  :-\

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Еев ги врзав двете црвени жици и барем видов како пуца електролит :) Рокна еден кондензатор :'( Имам некои претчуство дека требаше првин сијалица да врзам или не?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
sijalicata sluzi za da ne ti izbie osiguracot od razvodnata tabla, toa sto puknale kondenzatorite nema vrska so sijalicata...


....pak u internet kafe sum...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, требаше прво сијалица да врзеш :S.

Ако не се секирај штетата не е голема, и онака сега напојувањата се евтини ;). И да си го изгорел, секогаш можеш да го искористиш за делови ;).

A, инаку еве како требаше да го врзеш напојувањето со сијалицата ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
епа тогаш не ги поврзувај црвените жици!!и смени го кондензаторот!!А кога ке направиш се како што треба за да видиш дали работи стави сијаличка од кола како што ти кажаа претходно и една црна жичка поврзи ја со една зелена и види дали ќе врти кулерот!!!Тоа значи дека работи!! ;D ;D ;D  А да ти кажам црната жица и зелената се наоѓаат на конектор кој ја напојува матичната плоча на тој големиот конектор(со највеќе пинови) !!!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Електролитот се расцветал ради тоа што наместото од 110 ти си му донел 220 волти...Сигурно е пукнат и осигурачот и грецот и уште нешто...Не требало да брзаш...Требало со инструментче и да провериш...
Мора да се внимава за да не дојде до некоја озбилна повреда...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кабел на компјутерско напојување /пресечен
« Reply #11 on 06.08.2010, Friday, 01:26:28 (Edited 06.08.2010, Friday, 18:47:14) »
Најпаметно решение било да врзе сијалица, ама што биднало биднало, тоа е тоа :S, затоа памет за нареден пат ;), се учи преку грешки ;). Aко не сте сигурни дали правилно е врзан некој уред кој работи на висок напон, ставете сијалица во серија (сериски) со еден од водовите ;) (пресечето го кабелот на едниот од водовите и врсете меѓу двата пресечени краја една сијалица 220V, 60W-75W). Ако сијалицата засвети, значи дека уредот или е неисправен, или погрешно сте го врзале (струјата што по правило треба да „пукне“ некоја компонента протекува низ сијалицата и она ја троши, така да уредот останува неоштетен ;)). Ако сијалицата не засвети и уредот проработи, значи дека правилно сте го врзале уредот, па можете (во принцип) да сметате дека ќе работи правилно и без сериски врзаната сијалица ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
 ако е можмо да го прашаш татко ти, да не експериментираш

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Сината и кафената ти се за штекерот, а двете црвени одат на лизгачот за избирање помеѓу 230/115в. За да го вклучиш сината и кафената ке ги приклучиш на 220в, а двете црвени ке ги оставиш неповрзани.