Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 198138 times)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
@bicikle
Па и не мора да значи дека се исти, колку само клонери има во кина никој не знае.
btw ... Овие од FT со кои мислеш дека се исти, постави линк?


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/263986388144

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Да, вероватно се истите и навистина на FT се најевтини мада FT за вакви работи се малку скапџии во однос на ибеј и али.
:)
Не знам само каков е квалитетот!


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
И јас така мислев, ама треба да се провери. Ако се добри штрафовите немаат зорт. за 6-7 усд се топ.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Дали има некој искуство околу квалитетот на делови (од Aliexpress) за мобилен, поточно се работи за Samsung galaxy S4 mini, звучникот многу тивок звук вади па треба да се смени. На сервис барат 600ки за смена, додека на aliexpress е 120 ден и да си го сменам сам. Е сега треба да чекам 50 дена дури да стигни, дали се исплаќа или не, па ко ќе стигни да не неработи или слично, па пак на сервис да го носам.

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Можно е и нешто друго да е расипано да не е до звучникот. Јас имам еден huawei y300 со тивок звучник. Имам пробано со обичен звучник од ПЦ (само звучникот драјвер) го залемив во телефонот внатре мислев проблемот е до телефонскиот звучник ама не испадна така пак беше тивок звукот. Еднаш имав пуштено песна на плејер во позадина тивко свиреше потоа уклучив една апликација Smart Tools да мерам јачината на звукот во dB ја отварам и што да слушнам звукот се појачува при мерењето околу 100dB беше.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ако ти дадат оригинал звучник ок е 600 денара, а кинескиот како ќе се погоди. Претежно се задоволителни, али има разлика од оригинал .
Стакло за самсунг, оригиналот шајка да коваш ќе се искриви, кинеското со чврга сол ќе се направи... Али даваат слика двете.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Ако знаеш сам да си го смениш ризикувај 120 денари, ако не тогаш спреми си 600 денари и трк до мобилара. :)


Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Не ми се верва оргинал да е, ама ќе прашам, ако кажат. Иначе за да се смени лесно и едноставно е на овој тип на телефон.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас имав samsung galaxy s4 не мини имаше проблем сои звукот многу слабо се слушаше кога разговарам, излезе дека проблемот е сосема друг (дефектна плоча) а не звучникот.
120 ден не се мнугу , можеш да ризикуваш ако имаш време за чекање, многу се големми шансите звучникот што ти го нудат тука 600денари да е порачан од ebay aliexpress или некоја друга страназа 120 ден или помалку.
Ако ти гарантираат дека телефонот ке работи како што треба, и мислиш дека s4 mini  вреди попрафка од 10 евра тогаш тука ти е побрза и подобра опција.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #610 on 06.03.2019, Wednesday, 14:21:34 (Edited 07.03.2019, Thursday, 19:54:05) »
Transistor Tester Triode Capacitance ESR Meter

120uF 400V е кондензаторот.

N-mosfet 2SK3568



еве слика од бројот за следење горниот LAODD...кој што ми го даде продавачот кај нас му додаваат нов број тој со RT...  две букви од напред и 2 од позади мора да бил за да се следи на страницата на нашава пошта а ако е со повеќе може да се следи на други страници но само до самиот влез на пратката во мк.



од МК ПОШТА
update:

wow лемов за позадинското светло, смд-то се ок.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Од која продавница го зеде тестерот и колку доларчиња? :)
Да те служи убаво и долго. :)


Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #612 on 06.03.2019, Wednesday, 18:47:00 (Edited 07.03.2019, Thursday, 19:46:01) »
Фала чим прашуваш и ти да си купиш и да ти стигне на време исправно.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/152116407312


баш ова го купив стигна за околу 3 недели.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
..еве слика од бројот за следење горниот LAODD...кој што ми го даде продавачот кај нас му додаваат нов број тој со RT...  две букви од напред и 2 од позади мора да бил за да се следи на страницата на нашава пошта а ако е со повеќе може да се следи на други страници но само до самиот влез на пратката во мк...


Се ова во ред но на кој начин јас ќе го откријам македонскиот број за да можам да го следам, многу ми е глупо вака
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Не знам планирав следната недела да одам до пошта ако не ми стигнеше дома пратката. За некоја наредна пратка ќе одам до пошта ќе ги прашам па ќе направам апдејт.