Author Topic: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)  (Read 4437 times)

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)
« Opened on 21.12.2012, Friday, 00:04:55 »
Дали знаете некаде каде има ваков држач за дупчалка мал за ППК плочки единствено во конрад имам видено али се премногу "ефтини". Иначе имам Raider мини дупчалка како на сликата за него ми треба држач.
Code: [Select]
http://www.conrad.mk/artikel.php?ks=824019



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаш оригинал Dremel во Меркур, ама и таму не беа баш џабе :S. Не знам точно колоку беа, ама далеку од евтини беа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Во Конрад ја претерале малку 8.000 денари дупчалката ми е земена 2000 денари :)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Во еуротулс имам видено, околу 2000.ден беа
Сепак се ВРТИ !!!

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Во еуротоолс како што видов не беа само држач, заедно со бормашина 4500~5000 денари ако не се лажам.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Во еуротоолс кога гледав имаше 3 цени една за држачот една за бормашината и една за комплет.
Така ми кажа продавачот
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во Конрад ја претерале малку 8.000 денари дупчалката ми е земена 2000 денари :)

Знам, ама каде и да имам видено, секогаш столбните држачи се поскапи од самите гравирки (дупчалки). Еве, јас мојата Dremel 300 ја земав 5000 денари, а столбниот држач... како што реков, не ми текнува која цена беше, ама сигурно повеќе од дупло чинеше :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Како ти се погоди Дремелот ГигаВат?
Сакав и јас да земам, ама па завршив работа со друга, нормална...И пак некако ми се врти малата дремел...Многу е практична за ситни работи...
Кои карактеристики ги има?
Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Во еуротоолс кога гледав имаше 3 цени една за држачот една за бормашината и една за комплет.
Така ми кажа продавачот
Појдов во Прилеп во Euro Tools ништо ни комплет ни држач ни ништо :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)
« Reply #9 on 21.12.2012, Friday, 17:06:54 (Edited 21.12.2012, Friday, 17:10:05) »
Како ти се погоди Дремелот ГигаВат?
Сакав и јас да земам, ама па завршив работа со друга, нормална...И пак некако ми се врти малата дремел...Многу е практична за ситни работи...
Кои карактеристики ги има?
Поздрав

Искрен да бидам, очекував повеќе :S. Деловите се квалитетни, но читав на интернет (а и самиот се уверив) дека ни Dremel не се тоа што биле :S. Не се како останатите гравирки, подобри се, ама и на нив им е паднат квалитетот :S.

Најголем проблем беше нецентрираноста на дел од додатоците и на футерчињата. Прво мислев дека е ова нормално, ама читајќи на интернет, излезе дека цела 300 серија го имале тој проблем :S. Е сега, као демек, 4000 серијата го немале тој проблем, помоќни биле и постабилни. Е сега, дали е тоа последица на поголемиот и помоќен мотор, не знам, но верувам дека е. Поголем мотор обично значи помал број на вртежи, а со тоа се постигнува поголема стабилност. Максималниот број на вртежи на Dremel 300-ката јас што ја имам е 30.000 вртежи, што не е баш малку, така да, кога е поставена на максимум вртежи и ако има поставено некој додаток на врвот, дури и да е тоа само футерче, знае да бруи (осцилира) :S.

Да бидам искрен, самата машина, без додатоците, на пример, без футерчиња и бургиичка или нешто слично поставено на неа, одлично работи, не осцилира, не бруи. Мислам дека проблемот е пред се во центрираноста на додатоците, мислам дека не се обрнува доволно внимание на тоа веќе :S. А 4000-ката можеби подобро работи бидејќи е помоќна, па подобро се „избалансирува“ оваа неисцентрираност со вкупната тежина на моторот (моторот е потежок, па не дозволува баш така лесно да го „замае“ некоја неисцентрираност на додатоците, а моторот кај 300-ката е помал, па кај него е поизразено тоа :S).

Пак, искрен да бидам, и покрај сите маани кои и ги имам најдено, сепак, не би ја менувал за ништо ;D. Освен тоа, дел од тие неисцентрираности се средуваат по неколку вадења и ставања на деловите и футерчињата (ќе погодиш некоја точка во која некако се е избалансирано ;D), така да, не ми пречи ;).

Околу спецификациите. Моќноста на моторот е 125W и работи на 230V наизменичен напон (нема трансформатор), прилично моќен е, но сепак, може да се случи да заглави некаде при работа, особено ако го користиш како мене, за се и сешто ;D. По правило, не треба гравирката да се користи за дел од работите за кои јас ја користам, ама сега за сега се има покажано супер, така да, уште ќе си ја гњавам ;D. Е сега, ако заглави некаде, гледај веднаш да ја извадиш од таа позиција бидејќи можно е да изгори моторот :S. Не е честа оваа ситуација, ама ми се има случено еднаш или два пати ;D. Регулацијата на бројот на вртежи почнува со 10.000, а завршува со 30.000. Регулацијата не е линеарна (со потенциометар), туку е со прекинувач (преклопник), што е една од работите кои сакам да ги искорегирам кај оваа гравирка, сакам да и ставам линеарна регулација, но да почнува од 1000 или 2000 вртежи, па нагоре, бидејќи некогаш ми треба да има многу помал број на вртежи, а минимумот е 10.000 :S. Но, тоа подоцна, чекам да и помине гаранцијата ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Мислам но не сум сигурен дека држач имам видено во БТ електроника и беше околу 700денари

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
@GigaWat

Ти благодарам за исцрпниот одговор...навистина одлични информации..
Посебно оној дел за дебалансот...и јас сум сигурен дека не се добро избалансирани додатоците, па се јавува тоа бацање :)
Понекогаш пречи, да, но како што рече може да се живее...
И уште една работа со која можам да се сложам со тебе е начинот на регулација..
Стварно би било многу подобро регулацијата да е со потенциометар...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)
« Reply #12 on 25.12.2012, Tuesday, 02:30:02 (Edited 25.12.2012, Tuesday, 02:33:16) »
Посебно оној дел за дебалансот...и јас сум сигурен дека не се добро избалансирани додатоците, па се јавува тоа бацање :)
Понекогаш пречи, да, но како што рече може да се живее...

Да, баш вчера фатив да го испитувам  Dremel-от, без додатоци, супер си работи. На крајот излезе дека малата небалансираност е поради додатоците ;). А може и само тој додаток кој јас го користам (оној големиот футер која фаќа се од 0.5 до 4mm) да ми се погодил некој малку „бош“ ;D. Кој знае. Имам еден од оние малечкине футери, ама па чаурчиња немам за мали бургиички (и тоа треба да си купам) и немам тестирано дали со него така осцилира. Треба и тоа да истестирам ;).

Како и да е, како што рече, може да се живее и со тоа ;). На крајот на краиштата, може да си нарачаш кај некого да ти направи футерче кое ќе биде рачно балансирано, па нема така да осцилира ;).

И уште една работа со која можам да се сложам со тебе е начинот на регулација..
Стварно би било многу подобро регулацијата да е со потенциометар...

Нели? Мене не ми е јасно како ова не им текнало на дечките во Dremel ;D. Можеби не сакаат да стават потенциометар поради ризикот за влегување на прашина во него, ама и ова лесно се решава, има потенциметри кои се скоро целосно оклопени ;). Не би ми пречело да дадам уште некое евро плус, но би сакал да имам линеарна регулација со потенциметар. И по можност, да почнува од 2000 или 3000 вртежи па нагоре, а не 10.000 :S.

Работам и на ова, ако има нешто, ќе пишам ;).



ПС: Се извинувам до stru4nak што му ја украдовме малку темата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Конечно најдов држач од EuroTools 1200денари
Одговара на бормашината.

Ама има една мана не ми одговара на бушилицата
Ако има идеа како да го изведам ова нека пиши јас мислам со стеги како на сликава или ќе го користам продолжетокот за бушилицата тој е со помал дијаметар.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
не одговара затоа што тоа постоље е за бормашина не за дремел