Author Topic: Ултразвучно кадиче  (Read 3468 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #15 on 17.11.2012, Saturday, 17:53:34 (Edited 18.11.2012, Sunday, 01:03:34) »
Вака сега ги сменив BU406 односно сега 2та се исправни стаив отпорници од 5вати. Ама имам друг проблем кога ќе го вклучам на истиот штекер имам уклучено и звучници на нив слушам брум некој, а и незнам зашто на металниот дел односно на кадичето фаќа струја...Што би можело да биде?
Само приклучено во штекер пак има некоја струја на кадичето сега мерев а кога ќе се вклучи да вибрира дури до 220В доаѓа...

Грешна шема сум ставил еве оваа е поблиску до мојата иако некои вредности на компонентиве се разликуваат.
Code: [Select]
http://elektrotanya.com/ultrasonic_cleaner_cd2800.pdf/download.html
Незнам стварно што е...Нема што не пробав штом го ставам во штеркер се индуцира струја. Дали да менувам ова кондензаторите на почеток што се во напојувањето или можеби овој варисторот исто на почеток го има?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #16 on 18.11.2012, Sunday, 07:49:09 »
Прово провери дали кадичето е галвански одвоено од електрониката.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #17 on 18.11.2012, Sunday, 11:09:26 (Edited 18.11.2012, Sunday, 12:09:13) »
Малце помош како може тоа да го проверам?
Можно е и до струјата у зградава да било нешто еве сега уклучувам и нема проблем...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #18 on 18.11.2012, Sunday, 16:53:51 »
Можно е и до струјата у зградава да било нешто еве сега уклучувам и нема проблем...

Има заземјување кадичето? Ако го приклучуваш на шуко, приклучи го на обичен (не шуко) штекер. Ако немаш таков а кадичето има заземјување, отштрафи го контактот за земја на кадичето.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #19 on 18.11.2012, Sunday, 16:59:00 »
ама подобро би било тој да си провери дали има спој негде, да не случајно негде има спој па со мрдање/ тресење се губи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #20 on 18.11.2012, Sunday, 18:34:37 »
ама подобро би било тој да си провери дали има спој негде, да не случајно негде има спој па со мрдање/ тресење се губи

Да да, и ова е можно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #21 on 18.11.2012, Sunday, 22:11:01 »
Ќе проверам утре иначе нема заземјување кадичето а зградава нема заземјување нулована е

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #22 on 18.11.2012, Sunday, 22:29:19 »
незнам ти во која зграда живееш, ама колку што знам забрането беше нуловање на згради
само големите потрошувачи на ел. енергија (фабрики) мислам дека мора да си го нуловаат заземјувањето, во РЕК битола, иако е „производствена линија“ поради фактот што работаат со огромни струи и напони, заземјувањето им е нуловано
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #23 on 18.11.2012, Sunday, 22:30:36 (Edited 19.11.2012, Monday, 13:43:20) »
Е дали е забрането искрено појма немам ама кога менував табла електричарот тоа ми го кажа уште пред да ја сменам кога гледавме рече дека нулована била

Нови моменти со чудово го пуштив беше ок некои 5 секунди, после тоа почнав на сараундот што го имам во ист штекер да слушам брум и на чудово изгореа D4 и R15(кој по шемата треба да е 0,62ома и 2вати а овде беше 1/2 ват и 2,2ома). И ги изгоре и двата бу-406. Незнам више дал се исплати да го правам....

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #24 on 19.11.2012, Monday, 14:32:02 »
Колеги ме заинтересиравте со темава и со некои од зборовите :D

За што се користи плочката на колегава кој објавил дека има проблем со неа ? :)
И што значи тоа нуловано заземнување ? Кој го користи , на кој принцип работи ? ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #25 on 19.11.2012, Monday, 15:09:21 »
ова се користи за чистење на предмети, најчесто, а за што го користи членот незнам :D

нуловано уземјување е кога нулата и уземјувањето се споени, така што поради која било Х причина се појави фаза на уземјување во ист тој момент гори осигурувачот пошто имаш директен спој фаза нула, ама одредени уреди знаат да вратат одреден мал напон по нулата, нешто занемарливо и тогаш се случува да привидно имаш и по нула и по уземјување „фаза“ која воопшто не е фаза него некој паразитен напон ...
друг проблем е што кај големите објеки (зградите) ако кај некој дома има било каков проблем
кај сите ќе се појави струја на уземјување, и поради тоа мислам дека во такви објекти е забрането

а кај големите потрошувачи мора тоа да се прави затоа што и при најмал проблем треба да се вклучи сигурносниот систем и да го исклучи потрошувачот од мрежа....
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #26 on 21.11.2012, Wednesday, 18:06:01 »
Како што кажа се користи за чистење на предмети може и на плочки за да се исчистат од флуксот
Да знаев како ни ја оправил....Незнам што може да ме зеза

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ултразвучно кадиче
« Reply #27 on 02.12.2012, Sunday, 10:45:56 »
Се нафаќа ли некој да ја дијагностицира и да ја среди кадава? Нормално за паричен надомест