Author Topic: Mини дупчалка  (Read 8149 times)

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Mини дупчалка
« Opened on 27.06.2011, Monday, 22:00:11 »
Здраво дечки,еве по подолго време пак ви пишувам.Не бев многу активен на форумот поради презафатеност со работата,па еве едно прашање од мене.Пред некое време правевме муабет со брат ми за купување на мини дупчалка зошто ни требаше и за други работи не само за дупчење плочки,и тој без да ми каже нарачал ја од ebay  oваа дупчалка: 
Code: [Select]
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270760608006&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_2316wt_902Значи моето прашање е како да ја приклучам со извор на напон:дали да ја приклучам на адаптер или да направам некој регулатор на 12 волти,и колку струја би повлекла(случајно да не прегори).На нејзе има две увциња за проводниците за напојување но нема означено + и - и тука да не направам грешка.Ви благодарам однапред и ги очекувам вашите мислења.позз.
Еве и некоја слика




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #1 on 27.06.2011, Monday, 22:10:10 »
Штом има означено + и - дефинитивно работи на еднонасочн напон. За да дознаеш колку струја може да „повлече“ дупчалката, врзи ја на компјутерсо напојување и со амперметар врзан во серија со изводот + од напојувањето (црна е минус, маса, жолта е плус 12V кај компјутерско напојување) пушти ја во работа дучлаката и види колку струја ќе повлече дупчалката, па пиши, па ќе најдеме некое решение за напојување за неа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Mини дупчалка
« Reply #2 on 27.06.2011, Monday, 22:12:18 »
Дупчалка може да направиш од било кој мотор на 12 В,само да е доволно јак да не закочува и грее при работата.Ако приметич да грее одмарај го малку повеке помеѓу две бушења.Од некое изкуство,убаво  е да најдете некој пренос и да го поставите на осовината на моторот.Тоа е најчесто пренос со два запчаници (нека бидат месунгени ,по можност!) а ако имате некој човек дури може и да се изработат на дребунг.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #3 on 28.06.2011, Tuesday, 03:47:16 »
да батка само проблем е футерот... за моторче ќе се најде, а преносот и не е пресуден. Инаку за прашањето од  јоцо, ако го тераш на компјутрско напајање, или на адаптер од оние од пазар, 1А 12В нема потреба од регулација, секако не е на одмет 2-3амперски осигурач со ознака Т (спорогореќи), би трребало да е доволен, сапак ако гори стави 5 амперски, а ако користиш неское саглам трфо, 60-70 + вати 9или повеќе  волти подобро е да напоравиш регулатор. додавање на прекидач од оние што се враќаат сами, т.е. тастер мисалам се викаше ќе го направи доста позгодно за користење. Јас имам додадено оние педалине од машина за шиење, работи добро, само треба да се извади за секој случај, секако нема да брка некоај работа во случајов.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #4 on 28.06.2011, Tuesday, 11:30:14 (Edited 28.06.2011, Tuesday, 11:32:21) »
се менва бургивче напред во случај од кршење?  и колку пари во наши си ја платил?

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Mини дупчалка
« Reply #5 on 28.06.2011, Tuesday, 16:58:18 »
Проблем е тоа што нема означено + и -  на лемните увца и тоа ме буни(дали во сличај на погрешно поврзување би дошло до прегорување на моторчето)?Околу цената таа е 7$ или околу 300 денари и да може да се менуваат бургии.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #6 on 28.06.2011, Tuesday, 17:12:13 »
Проблем е тоа што нема означено + и -  на лемните увца и тоа ме буни(дали во сличај на погрешно поврзување би дошло до прегорување на моторчето)?
Нема да ти направи никаков проблем,само треба да наместиш да буши,треба да пробаш како ќе буши(ако ја поврзеш обратно со напојувањето нема да буши).Само тоа треба да внимаваш,но нема да ти направи никаков проблем.Потребно е правилно поврзување,нема да ти прегоре ако го поврзеш обратно.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #7 on 28.06.2011, Tuesday, 18:31:37 »
Јоцо, зошто си избрзал?
Толкава мала дупчалка си ја платил толку!!
Па во Македонија има продавници ќе најдеше, да не порачваш од странство и да бараш напојување на неа. Во алфа (не сваќајте како реклама,само да му кажам на чоекот  :)) има јака дупчалка,работи на 12В и има можност за менвање на бургите.
Да кажеше порано, ќе те посоветувавме.
Но, веќе ко си купил да ти кажам дека ако имаш нинтендо од на времињата, тие работат на адаптер од 12В 0,5А. Тој ќе ти биди тамам за дупчалката твоја.  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Mини дупчалка
« Reply #8 on 28.06.2011, Tuesday, 19:22:22 »
JOCO јас мислам дека би требало да направиш некое регулирано напојување на кое ќе се менува напонот. Ова е пресудно оти со менување на напонот се менува и брзината на дупчалката и на пример ако имаш само 12 волти многу тешко ќе биде да забушиш на точното место зошто многу брзо ќе врти дупчалката и лесно може да ја скршиш бургијата.

Не ти треба ништо комплицирано, едно напојување со LM317 ти е идеално, не верувам дека дупчалката ќе влече повеќе од 1-1,5 А според големината на моторот, а и LM317 има заштита од прегревање и краток спој.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #9 on 28.06.2011, Tuesday, 20:21:42 »
eпа затоа реков ртастер да клајт поедноставно е.  инаку овде се по 500-600 денари и тешко да се најде саглам футер. електромотор и да прегори ќе се најде о фен играчка или од овие за електроделови

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Mини дупчалка
« Reply #10 on 28.06.2011, Tuesday, 22:00:53 »
абе и јас имам едно вакво слично е или исто е нз. ама така ми стои дај кажете кај може да се најди вакво наставаче за електромоторчето за шпиралче  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #11 on 29.06.2011, Wednesday, 03:31:19 »
eпа тоа е вечито прашање, инаку тоа се вика футер. 

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #12 on 29.06.2011, Wednesday, 12:50:49 »
не требаше да го земваш избрза јас си зедов пиштолче на батерија 14в инко и мирна ми е глата

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Mини дупчалка
« Reply #13 on 29.06.2011, Wednesday, 16:33:16 »
Ако можеш сликај го тоа пиштолче што го имаш, и пиши колку си го купил и од каде :)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #14 on 07.07.2011, Thursday, 13:14:36 »
Ако некој знае каде може да се купи футерче за дупчалка молам и јас за одговор, да си направам една стварно моќна дупцалка, ова се моите дупчалки


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

, оваа црната е добра али многу лесно се искривува осовината, купена 650 денари, оваа жолтата има лагерче напред до футерот и нема искривување на осовината, има и регулација на вртежите, купена 1500 денари, али вреди секоја пара.