Author Topic: Ми треба проектна за HEC "Vrutok"  (Read 1013 times)

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Ми треба проектна за HEC "Vrutok"
« Opened on 25.12.2011, Sunday, 13:50:20 »
Здраво, како што кажува самиот наслов, потребна ми е проектна задача за хидро електрична централа Вруток. Доколку има некој нека ја постави.

Ви благодарам  однапред  :) :)

Доколку од администрација сметаат дека темата е на погрешно место, слободно нека ја преместат.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Многу тешко да најдеш материјали за Вруток, мораш сам да истражуваш, сум бил 2 пати во таа централа, има 4 агрегати по 42.5 MVA, најголема во македонија, вистинско чудо од хидроцентрала која во денешно време не би се направила, правена е во кризно време, одма после втората светска војна, се сметало дека е од стратешко значење и  се наоѓа околу 250 метри под земја,во неа се влегува низ огромен тунел во кои има шини и можат да влегуваат и камиони,од деривационен тип на хидроцентрали е, водата има пад од 550 метри. Тоа е накратко што можам да го кажам, имам доста слики од таа централа, па ако ти помогнат сликите може да ти ги испратам , мислам дека и не би смеел јавно да ги прикажам.

Зошто баш Врутик, ти ја избра или ?

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
  мислам дека и не би смеел јавно да ги прикажам.


А зошто не би смеел јавно да ги прикажеш сликите????

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Да се прашувам ја би ги ставил сликите, али али кога бевме таму еден другар ги објави сликите на фб, имаше реакција од повеќе професори на факс за да се избришат сликите, тема на моабет станаа сликите, па затоа, штознам демек не смеело јавно ???

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Затоа што е објект од стратешко значење многу јасно дека несмее да се објавуваат слики. Не смее ни да се слика но ете сте сликале...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не постојат повеќе кај нас објекти од стратешко значење :)
освем владините бункери кој се користат во случај на одредена непогодба, само тие не смее да се знае друго е се дозволено додека не те фатат ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не постојат повеќе кај нас објекти од стратешко значење :)
освем владините бункери кој се користат во случај на одредена непогодба, само тие не смее да се знае друго е се дозволено додека не те фатат ;D
мислам дека такви објекти се:

Министерствата, воени бази и полигони (Јасен на пример) аеродроми, термо и хидроцентрали, водостопански објекти,рафинерии, Архивите, сообракајници и мостови, гасоводи и нафтовоти, РТВ објекти и телекомуникациски објекти и нивните предавателни мрежи и може има и други ама не ми текнува сега.

Но далеку од тоа дека хидроцентралите треба да се забранети за сликање, кога со google maps можеш се да видиш
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да де тоа ми беше поентата, кај нас познати се локациите на тие објекти затоа не им е тоа толку потребно па да забрануваат да се слика, пошто скоро сите можат многу едноставно да ги пронајдат каде се
затоа не може ни да бидат со големо стратешко значење

има одредени места кој секојдневно ги гладаме а појма немаме дека тие имаат одредена улога, тоа е стратешко место скриено на јавно :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
замисли кога ке појдеш во ХЕЦ Матка во Скопје на влезот ке видиш знак за забрането сликање и тоа знакот се состои од некој цртеж од оние старите апарати на кои блендата им се тегнеше нанапред и со што треба да ја пикнеш главата зад платното за да сликаш :D Денес кога секој терорист може преку google maps да дојде до точни GPS координати. Што е парадоксот, после тој знак идеш понатака и има ресторант и од тамо се гледа браната и езерото, ама кога и да појдам се некој се слика тамо :) Тоа е туристичко место и како ке им забрани некој да се сликаат? Никако. Дури видов една слика од пријател, се сликал баш до знакот за забрането сликање :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline mic

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Ептенстручњак,што ти треба за Вруток?Каква проектна задача.
Дали знаете дека за целиот систем биле во оптек неколку решенија,едно од нив и без акумулационо езеро,кое по мене било најдобро,бидејки најмалку ке влијаело на климата и околината.