Author Topic: Ми треба помош околу постаро компјутерско напојување  (Read 706 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Значи се работи за малку постаро напојување од пентиум 1 или 2-ка. Компјутерот го расклопив пред некој месец (го чистев и подмачкував) и така остана. Компјутерот се палеше и гасеше само на (power switch-от) и се пушташе директно од напојување а не од плоча.. е сега тој (power switch-от) сум го тргнал мислејќи дека нема да треба и ете сега ми треба, а незнам како да го вклучам да работи напојувањево. На ова напојување конекторот до матичната плоча е ваков:



Кај поновите компјутерски напојувања има друг конектор и преку него има начин да се пушти ама кај ова незнам  :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Aj пробај спој ја портокаловата жица со црната (маса) и види дали ќе запали,ама пробај ептен кратко,случајно да не ти скува во раце :D ;D...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нели има за вклучи исклучи напред што стое на куќиштето
е сега ти треба да го оптовариш напојувањето оти нема да се уклучи, стави му некоја сијалица на 5V и маса или некој помасивен отопрник и би требало на тој прекинувачот да се вклучува и исклучува :)

кај овие напојувања нема како кај останатите ATX посебен пин PowerON, на ова му треба тој прекинувачот и му треба оптоварување
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да,во право си Devil,моја грешка...Бобан не пробувај тоа со портокаловата жица него поврзи некоја сијалица или некој моќен отпорник,да има товар напојувањето како што пиша Devil.Еве ти еден линк за AT напојувања
Code: [Select]
http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/ATpsu.html
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Сега во моментов не го чепкам, пишете што мислите утре се ќе испробам :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова се пинови од AT напојување ;). Тие напојувања имаат power on прекинувач на нив кој се врзува преку клеми за предниот прекинувач на куќиштето и се пушта напојувањето ;) (ако му текнува на некој, Win98 и "It's now safe to turn off your computer" ;D, епа ова е од тоа време ;D). Мислам дека треба само да се преспојат клемите од прекинувачот, само тоа ;). Мислам дека не мора ни да го оптовариш со потрошувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
ама тој прекинувачот ми е тргнат на страна (изваден) и сеа незнам од кај сум го извал, гледам во плочкава кај сум одлемувал...никаде да забележам одлемувано ;D како фабричко е сето :D а тие жиците што одеа од напојување до прекинувачот на куќиштето се (црна, бела, кафеава и плава)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош околу постаро компјутерско напојување
« Reply #7 on 12.12.2011, Monday, 01:43:10 (Edited 12.12.2011, Monday, 01:44:49) »
Изгледа прекинувачот ги прекинувал и фазата и нулата. Ако можеш да видиш каде се влезните диоди што ги користи SMPS напојувањето за исправување на наизменичниот напон (можно е и голем грец да е, не мора да се диоди), земи со унимер на beeper подрачје поставен, измери дали има контакт од нив до пиновите од конекторот за напојувањето. Притоа тие четирите жици што одат од напојувањето кон прекинувачот да не се допираат една со друга. Ако нема контакт, можеш директно на тие пинови да донесеш напон ;). Само не на било кои пинови, ако е грец, на пиновите за влез на наизменичен напон, ако се диоди, види кои водови одат кон напојувачките жици, на нив треба да доведеш наизменичен напон. Пази да не ги допреш оние четири жици, на дел од нив (две) најверојатно ќе има висок напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
колега еве како е кај мене на мојтонапојување се надевам дека ке ти помогнам  8)



значи плава и бела жица се заедно плава оди во напојувањето а бела е на прекидачот
црната жица од прекидачот оди на долниот џек кај што се зелените жици кај мене
кафената жица е краткоспоена на двата џека (утикачи) и оди накај напојувањето
главен довод се носи на долниот утикач кај што се зелената и црната жица
со срека колега се надевам дека ке ти помогнам  8)
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
да ми помогна !, само што сум раскренат во другата соба па неможам да го сработам ова на раат.
Благодарам на сите што помогнавте..