Author Topic: SMPS 12V to +/-35V  (Read 8295 times)

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
SMPS 12V to +/-35V
« Opened on 26.10.2011, Wednesday, 18:35:50 (Edited 26.10.2011, Wednesday, 19:09:44) »
Pozdrav za site! Oti ova e moj prviot post na vasiot forum moeto ime e Dragan roden sum u Makedonija Stip al ziveam u Srbija taka deka ke se trudam da zboruvam i pishuvam Makedonski al ako nekade zgresham nem da se smeete oti jas nesum odil na skolo u Makedonija se i so znam znaam od slushanje i citanje po Makedonski ;) Nekoj od vas me mozda znaat od
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/ ili
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/ najcesto koristam tesla017 ili [eDo] taka da ako mu na nekoj zatrebam i na druga lokacija moze da me najde i kontaktira slobodno. Go pregledav vasiot forum i vidam deka ima mnogu interesuvanje za prepravki na atx sigurno ste imale prilika da videte na kizbaja temata na laboratorijski adapter od atx +/-40V, vidam deka dosta od vas go pratat i 320V.com e jas tuka najdo eden interesen proekt so go podeli na elektronika.ba al ke go podelam i so vas.

Na 320V.com najdov eden pretvarach od 12V na +/-35V i go praviv al ne raboteshe kako treba pa so malku trud go napravifme da proraboti. Svrhata mu beshe da se so povishe delovi iskoristat od ATX pa taka i trafo :) za eftini pari moze da se naprave pojacalo za subwoofer. Oti raboteshe u servis cesto mi dogashe GENIUS 5.1 WOODY na servis i tugaj go zapaziv toa integralno kolo i se si dojde samo po sebe :D

Go pocnav turskio pretvarach i kako so kazav ne raboteshe imashe nekoj greshki al se se toa sega ispraveno i isprobano pa koj saka slobodno neka prave. Problemo beshe u diodite al se i toa se ispravi.
Da napomenam deka site prepravki gi jas praviv na turskata plocka PCB a site so sakat da go pravat ovaj konvertor samo neka e pravat plockata so sum e jas prepraval i nema nikakov problem se e obelezeno i prepraveno i ispitano. Sega e previshe da preveduvam se od srpski na makedonski al ke e razberete sushtinata samo gi pratite moite uputstva na ovaa tema:

Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=28&t=10187
Eve ja plockata:


Za download:
Code: [Select]
http://www.megaupload.com/?d=HJZD4SJJ
I sega koja slika:












Pozdrav i srekna rabota ;)
"Master, I am here to serve you..."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #1 on 26.10.2011, Wednesday, 18:41:30 »
tesla017 добредојде на форумот. Ако си во можност да пишеш на кирилица пиши кирилица.
Сите линкови кои не се од форумот мора да ги кодираш и кодирај ги. Ако не знаеш како еве ти помош:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=92.0

Прочитај ги и останатите правила:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #2 on 26.10.2011, Wednesday, 18:58:30 »
Добредојде на форумот tesla017 ;D, супер си го направил овој претворувачот... ;) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #3 on 26.10.2011, Wednesday, 19:08:25 »
Е ова е веќе ОК ;). Одлично, браво за трудот ;), ама сеуште не ми е јасно како се подесува излезниот напон? А не можам да ја најдам и шемата, само монтажната ја има ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #4 on 26.10.2011, Wednesday, 19:17:12 »
Браво одлична изработка :), добредојде на форумот и имај пријатен престој ;).

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #5 on 26.10.2011, Wednesday, 19:36:17 (Edited 26.10.2011, Wednesday, 20:54:22) »
Da napomenam:

Se se koriste od ATX :) Mozete i TL474 i KA7500 da zemete od ATX se toa rabote. drugar eden stava fetovi od atx i vika deka rabote jas nesum probal jas kupiv dva nova IRFZ44N.

Trafoto e od ATX EL33 ili EL35 samo obratite vnimanie i obelezuvajte go trafoto! 12V treba da se podudara so mojta plocka oti gi ima 2 vrsti zavisno od proizvogac do proizvogac. Nekoj stavaat namotajite za 12V skroz levo nekoj skroz desno. Najdobro e da od plockata od koja ke zemete trafo pred da go odlemete videte koji sa pinovi za 5V i 5V koji sa po dva pina spoeni a koji za 12V dva posebna, ili eve ovaka najednostavnno:


Ovakov trafo treba da bide toa e sega PRIMAREN del na nasiot konverter:



A ovaka sekundarnio treba da se preprave, treba sreden vod da se razleme isecenio i da se so kleshta izvleche a na toa mesto da se ufrle drug oti sega taj pin ke se koriste ;)



pozdrav
"Master, I am here to serve you..."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #6 on 26.10.2011, Wednesday, 19:40:50 »
tesla017  еднаш ти пишав  нешто за кодирањето линкови и писмото. Бидејки си нов не ти пратив опомена но гледај да не ја игнорираш администрацијата и да ги почитуваш правилата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #7 on 26.10.2011, Wednesday, 20:11:36 »
Fala na site za dobar precek toa go cenam :)

@DX-er se izvinuvam za linkovite se trudam da go naucam ovaj forum i site greshki gi ispravam na vreme. Al nemoj od mene da trazesh da se sega zapisham vo osnovno skolo da naucam Makedonski jazik i bukvi. Kako veke recev na mene mi Makedonski ne e primaren jazik nego Srpski a i kirilica ne znaam ni na srpski ni na makedonski...I ne vidam razlog da ako vekje ne sum od makedonija jas moram da instaliram font i da ucam u 25 godini makedonski bukvi. Postuvam gi site pravila cak i se macam da zboruvam makedonski a toa e se u cilj da uspostavam dobra komunikacija i da pomognam kolku mozam. Bilo bi glupavo od mene da nafrlam samo semi sliki i plocka a da ne kazam nishto. Porazgovaraj so Moderatorskio/Administrativen tim da se izmenat malce tia pravila za lugje koji nesa od Makedonija oti ovaka kako e nekoj moze da se osete ne pozelen i osete nekoj nacionalizam.
Pa i
Code: [Select]
www.elektronika.ba e Bosanski sajt i forum, i on ima pravila al ne e strikno i nikade ne pishuva mora Bosanski da se zboruva i pishuva i mora kirilica. Jas mislese deka e ovo forum za elektronika i za razmeni na iskustva i deka znanjeto koe se stekne nema granici...izgleda deka sum pogreshno mislil...:( al ako smetam ti slobodno me banuvaj izbrishi i se so ja napisham izbrishi ako mislesh deka ne e vredno...

@GigaWatt moze sema batka ja e ja tuka:
Code: [Select]
http://www.cyfronika.com.pl/kityavt2/avt2732pdf.pdf
"Master, I am here to serve you..."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #8 on 26.10.2011, Wednesday, 20:18:30 »
tesla017 во правилата си пишува дека за тие што не се од Македонија не важи правилото за кирилично писмо!

Проектот е супер само ме интересира која е максималната струја која може да ја даде?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #9 on 26.10.2011, Wednesday, 20:21:24 »
tesla017 во ред е, слободно пиши на латиница :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #10 on 26.10.2011, Wednesday, 20:39:13 (Edited 26.10.2011, Wednesday, 20:55:55) »
So ovakov konvertor i so trafo od ATX moze da se izvlece dovolno struja da se napaja eden TDA7294 bez problem :) Za povishe snaga treba pojak trafo i pojaki namotaji. Ushte ne e istestirano da se namota na EL35 drugi namotaji i da se proba dal ke se dobije pojaka struja. Imam u plan da koga ke odam za Vranje oti sum trenutno vo Beograd isprobam i ovaa varijanta so rucno namotan trafoo. Na isti princip e uraboten i ovaj konvertor na ovaj link:

Code: [Select]
http://diy.elektroda.eu/samochodowy-wzmacniacz-subwoofera-100w/?lang=en
Al takov trafo teshko da ke se najde oti on ima posebno za 12V posebno za 5V i posebni zici na 0V a deneska e standard da se od 5V dodavaat namotaji do 12V. Taka deka ako vi se bendisuva ovaa varijanta mozete slobdno i nea da e pravete samo trafoto go uklopite kako jas u mojot konverter i toa e toa :) Konverterskio del e isti i kaj mene i kaj ovaj od gornio link samo e drug trafo koristen nishto povishe :)

Pozdrav :)

Споено мислење: 26.10.2011, Wednesday, 20:55:55
Da bi objasnil ke go pastiram del-o od eden prijatel koji detalno objasnuva matematicki kolku mozeme struja da izvleceme od ovaj konvertor. Pishuvano e na Srpski al ako neshto ne e jasno slobodno me pitajte i ke razjasneme se :) eve ovaka neka ni pocetna tocka bide ovoa:

Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/forum/download/file.php?id=2549&sid=2178b0243d0ab4fe50d6152c61498f23
i sega citat i objasnuvanje od drugar i kolega @LAF-a od Sarajevo:

Quote
da napravimo kratku energetsku bilansu navedene naljepnice SMPS napajanja deklariranog kao
550W
- konzumacija iz gradske mreže 230V/5A ---------- 1150 nazovimo W(vati) ili VA(voltampera) prilično
velika, kako je SMPS napajanje za gradsku mrežu kapacititivni potrošač sa cos fi blizak negativnoj
jedinici , a napajanje deklarisano kao 550W daje faktor iskoristivosti blizak 50%.
- zbroj svih snaga na izlazu (umnožak struja i napona na pojedinim sabirnicama)----442,5
-dvije posljednje cifre daju nam ukupnu efikasnost ovog napajanja oko 80%,tačnije 80,4% što je
prilično dobar rezultat.

-ako trafo iz ovog napajanja upotrijebimo za SMPS 12 to +/-35V, i uz postignutu efikasnost od
80% ( potrebno je da trafo i SMPS rade na f r e k v e n c i j i za koju je trafo i proračunat) dobit
će mo rezultat od 356W.

- u praksi nije tako. iako gubici u trafou i u obrnutoj konfiguraciji ostaju isti, gubitke
komutacije prekidačkih elemenata, tranzistora u sada primarnoj strani, i gubitke u ispravljačkim
elementrima sekundarne strane možemo izračunati i odbiti od ovih 356W i dobit ćemo rezultat
vrlo blizak na naljepnici napajanja sumi u posljednjem uokvirenom redu što je 263 W. podijelimo li
ovu cifru dobijenim naponom, u ovom slučaju 70V dobit ćemo 3,757 A.

Sa ovim možemo uvijek računati.

N a p o m e n a: trafo m o r a uvijek raditi na frekvenciji za koju je proračunat. Nekadašnja AT
napajanja radila su na 25 kHz pa trafo od 150W napajanja je veći od ATX napajanja od 500W ali
koji zna sa kolom TL494 raditi i na 200 kHz, sa drugim kolima i znatno više.

Na ovoa samo mozam da dodadam deka ako se vekje zima trafo od ATX i TL494 treba da se zeme i kondenzator od 5-ta nozicka na TL494 so si i bese u atx oti so taj se odreduva rabotnata fekvencija na transformatorot. ovicno e 1nf ili 1,5nf. Na mojata plocka e toa obelezeno so C* i pishuva frekvencija koj za koja eve go i mojot citat:

Quote
Na 5toj nozici TL494 ima jedan kondenzator obelezen sa " C* " a to je bash iz tog razloga shto je objasnio LAF a to je radna frekvencija transformatora i to za 2,2nF osciluje na 25KHz, 1.5nF na 40KHZ i 1nF na 50KHz. Ja sam kod mene stavio 1.5nF i probao sa par transformatora i svi su radili  moze i da se vidi na atx-u kad se skida trafo ukoliko je izveden sa tl 494 koj kond ima i time ce se znati tacno za koju frek je predvidjen i ako nishta drugo kad se vec sve skida sa atx-a mozete slobodno i ovaj kond da skinete i stavite na C* zajedno sa trafoom i eventualno TL-om radice 100%

Sad sam pogledao par plocha atx-a svuda je uglavnom ili 1n ili 1,5n.
"Master, I am here to serve you..."

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #11 on 11.02.2012, Saturday, 15:16:28 (Edited 11.02.2012, Saturday, 15:27:37) »
Pozdrav za site od forumo :) Pozdrav za batka javuvam se samo da vi kazam deka e ovaj moj konverter predstaven u eden vash casopis tuka:

Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3911
Oti se rabote za avtor Slavko poznat kako Slavko MK na kogu sum jas objasnuval so i kako da rabote sega e taj proekt ukraden i predstaven kako negov. Pishuval sum na redakcijata ali ve molam da mi pomognete na koj nacin mozete da e ovaa nepravda i kragja dokazeme i da spreceme da se istio avtor kite so tugji perdufi.

Diskusijata mozete da e pratete i na forumo od maticnata strana na proekto:

Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=28&t=10187&p=119031#p119031
Sekoj koj moze i saka da mi pomogne moze da me kontaktira tuka ili na forumo elektronika.ba
Po istoimenio ovoa e forum na lugje koji nemat pojma so elektronika ali on se znae i istio casopis go shtite oti nemat nishto pametno a ni ideji so vishe da pishuvat i predstavat.

Sekoj koj moze neka prate poraka na casopiso i neka napishe deka slavko se krade i predstatuva kako svoe deka casopiso go toa brane i podrzava a toa ne e vo red. I deka zasluzuvam da mojeto ime i prezime stoe kako avtorsko a ne negovo :)

Vi se zafaluvam na sekoja pomosh. Se nadevam deka ovoa nema da me natera da se predomislam i da vishe nikugash nishto ne predstavam i podelam na internet :)

Pozdrav od Dragan
Beograd/Stip
"Master, I am here to serve you..."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #12 on 11.02.2012, Saturday, 15:18:12 »
Имаш целосна подршка од администрација на Македонскиот форум за електроника!

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #13 on 11.02.2012, Saturday, 15:29:38 (Edited 11.02.2012, Saturday, 15:40:15) »
Zafaluvam. So nia mozeme da napraveme i predzemame i da se ovaa nepravda isprave? Imali nekoj nekkoja ideja? Eve so e isprateno na redakcijata na casopiso emiter:

Quote
Prvo i osnovno sakam da kazam deka sum zgranat i deka e mnogu jadno so poedini luge kradat projekti i prekrstat gi u svoji. Naime vasiot avtor Славко Стојковски go celiot mojot proekt zema i toa sme mu site na forumo crtale kako da go naprave i sega go krste kako negov proekt i negova ideja. Jas samo sakam da pishuva od deka i od kogu mu e dadena plocka nacrti i se koj mu e objasnuval so i kako da naprave. Sakam da na site-o i na samiot proekt stoe Moeto Ime i Prezime kako moja intelektualna svoina i moj proekt a ne da se nekoj kite so mojto perdufi. Se so e tuka on objasnil i predstavil e prezemano od tuka:

Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=28&t=10187
Mojo nick e [eDo] i mozete i da videte kolko sum se trudil i so sum se rabotil i pishuval.

Pocetoko na ovoj proekt go pocna eden priatel od Turcija so kogu sum i den denes u kontakt. Oti go nastaviv negovata rabotata na originalnata plocka stoe ime na avtor koj go pocna "Gevv 320V.com" i mojo nick i site "tesla017 elektronika.ba team" Vashiot avtor e samo izmestil konektorite i go krste kako svoja ideja so ne moze da bide nikako. Da ne mislete da lazam i deka jas kradam i pokushavam da ve zafrknam eve i dokaz deka sum i den denes u kontakt so Gevv i deka se mojot poekt navagja i na popularniot site vo Turcia:

Code: [Select]
http://320volt.com/tl494-ile-2x32-volt-oto-amplifikator-icin-smps-besleme-devresi/
pred kraj na stranata ke videte deka se navagja i sliki i moj nacrt na plocka i moe ime i prezime.

Mojata najgulema greshka beshe ocigledno sho sum stavil SprintLayout file a toa sum go ostavil da nekoj eventualno moze da modifikuva i da neshto usavrshe a ne da go prekrste u svoj proekt i svoja ideja kako so napravi Slavko.

Sakam da u po skoro vreme ispravete i na sajto i u casopiso deka e taj SMPS moj proekt, da pishuva Dragan Ilic oti sum jas i autor i tvorec na istio i zasluzuvam go toa kako i sajto od kogu e se prekopirano elektronika.ba

Se so sum rabotil moze da se najde i na mojot profil:

Code: [Select]
http://www.facebook.com/tesla017
a mozete da me kontaktirate i na mojot skype: tesla017

Ocekuvam deka ke ispravete toa i deka u skor rok ke go vidam svojeto na svoje mesto...
Mozam da vi pratam i originalni plocki i cela dokumentacija ali sakam da se ovoa isprave kako so e red...

Pozdrav od Dragan Ilic
Belgrad/Stip

Quote
Da bi dokazal deka e ovo se kompletno ukradeno prakam i 2 sliki deka mu site nija objasnuvame so i kako i deka se vide i pishuva deka e mojata plochka i mojiot dizajn malku prepraveni i deka istio Slavko sam kazuva deka e prekopiral od mene i deka ke prave nekoj drug i na krajo go prezima mojot proekt i krste kako svoj...

Code: [Select]
http://www.dodaj.rs/f/K/Ic/2XTKpX54/dokaz1.png
http://www.dodaj.rs/f/s/Ji/25qG3aaT/dokaz2.png

Kako u predhodnata poraka ocekuvam da se upishe moeto ime i prezime kako avtor za ovaj proekt na SMPS 12V na +/-32V. Ocekuvam vasiot odgovor i vasa reakcija.
Vi prakjam i izgled na mojta plocka pa via sami procenite koj e originalen autor:

Code: [Select]
http://www.dodaj.rs/f/1C/1H/2rT6P4Ix/final.jpg
Pozdrav od Dragan Ilic
beograd/Stip

Istio Slavko se sega potpishuva kako YUMA i kazuva deka zivee u Kanada mada negovata IP adresa kazuva neshto drugo. Eve vi pastiram so kazuva i kako pluka na nashata inteligencija i nashata rabota i produkt i trud :( Procitajte i presudite sami:

Quote
by YUMA 45 » Sat Feb 11, 2012 8:48 am

Zdravo!
Sta dizete toliku prasinu, pa ovo je poljski projekat iz daleke 2004 god poznat pod oznakom avt2732 u pdf. U vas konvertor samo ste ubacili trafo iz ATX napajanja (konstrukcija jednog turcina) i demek sada ovo je Vas projekat, vi ste sve to izumeli - hajde molim Vas!??
U zdravlje

P.S.
Pisete za neki makedonski forum za elektroniku, pa to je forum za odraslu decu koji nikako da nauce sta je elektronika, posto na tom forumu sve rade na Zimi Majka bez da znaju nesto o teoriju!?

Quote
by YUMA 45 » Sat Feb 11, 2012 9:02 am

Opsirnije za bolje razumevanje!

eDo, sta dizete toliku prasinu, pa ovo je poljski projekat iz daleke 2004 god zapisan pod oznakom avt2732 u pdf. U vash konvertor samo ste ubacili trafo iz ATX napajanja (ideja preuzeta od jednog turcina) i demek sada ovo je Vas projekat, vi ste sve to izmislili - hajde molim Vas!??
U zdravlje

P.S.
Pisete za neki Makedonski forum za elektroniku, pa to je forum za odraslu decu (sa postovanjem prema nekima) nikako da nauce sta je elektronika, posto na tom forumu neki najaktivniji clanovi sve rade na ZIMI MAJKA bez da znaju nesto o teoriji!?
Kolo vodi tz, "batka" iz Titov Velesa.

NA SE OVOA TREBA DA SE NAJDE KRAJ I NA OVAKVI LUGE!!!
"Master, I am here to serve you..."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #14 on 11.02.2012, Saturday, 15:45:41 »
Драгане! Јас и ти се познаваме,се сретнавме неколку пати и во Штип и Београд  ;D,можеби ке се сетиш! Јас редовно пратам се што се дешава на просторите на Балканот ( бивша ЈУ заедница  8)) па запознат сум за се околу крадење на идеи,теми и проекти од страна на поедини личности * еклектроничари прве класе* ;D Во секој случај ,моја подршка и позив да упатиш едно отворено писмо до редакцијата на Емитер. Газдата на тој часопис е културен и образован човек и мислам дека ке се разберете.Впрочем,не се работи за работа која не може да се реши! Се надевам дека преписката ке заврши на обострано задоволство! Добродојден си на Форумов,повели и искажи се во секое време!