Author Topic: Напојување со LM317 со струјна регулација  (Read 1374 times)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Напојување со LM317 со струјна регулација
« Reply #15 on 18.04.2011, Monday, 00:18:19 (Edited 18.04.2011, Monday, 00:22:03) »
Mислиш на истово напојување,само да се стави друг операциски засилувач и ќе оди до 35V?Ај ако не,ќе можеш ли да нацрташ шема,само со тој OPA455 операцискиот?


Eдит:А што викаш за овој операциски? ;D
Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/86211/TI/OPA452.html Оди до 80V :D

Еве уште еден кој оди до 100V ;D
Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/219068/TI/OPA454.html

Шемата е потполно иста за OPA455 со тоа што можеби C6 не треба да се става, ама не верувам дека ќе има некоја штета ако се остави, пин 7 се поврзува на влезот, на 35 волти, додека таа шемата за добивање на негативниот напон што јас ја постирав си останува и негативниот напон се поврзува на пин 4.

Ова со OPA455 го немам пробано, и не сум 100 % сигурен дека ќе работи, но би требало.

Имам пробано со NE5534 кој е до +/- 22 волти и работеше одлично, напонот до 22 волти макс може да се подеси, со тоа што позитивниот напон за интегралецот се добива преку 7818 регулатор неколку диоди како на шемата  ;D

За другиве интегралци треба некој поголеми измени, баш се сега еве гледав во даташит, ама пак не може од 35 волти на влез, на излез да добиеш 35 регулирани волти,  без разлика кој интегралец ќе ставиш.

EDIT:

Malecko, во шемата што ти си ја постирал, R11 потенциометрот е 250к, кај мене е 5к, имаш грешка.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да имав трафо некое од 100W,па ќе експериментирав...И онака ми фали само транзисторот,операцискиот и некој од овие околниве компоненти...Барем до 30V да оди супер ќе биде,ќе видам ако најдам трафо само за проба па со некој од овие OPA да експериментирам и да видам како ќе се понаша ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
можеш да експериментираш и со некое трафо и од 10W, само нема да го оптоваруваш многу а тоа исто ке си работи :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
можеш да експериментираш и со некое трафо и од 10W, само нема да го оптоваруваш многу а тоа исто ке си работи :D
Епа ок.Имам едно трафо од 1,1VA 2х10-15V,па со тоа да експериментирам ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker