Author Topic: МИ ТРЕБА шема да поврзам АЦ мотор на микроконтролер?  (Read 975 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Ај ако може некој да постави шема,за да можам да контролирам АЦ мотор со ПВМ контрола на микроконтролер.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: МИ ТРЕБА шема да поврзам АЦ мотор на микроконтролер?
« Reply #1 on 17.03.2011, Thursday, 15:54:58 (Edited 17.03.2011, Thursday, 17:12:05) »
Code: [Select]
http://www.spelektroniikka.fi/kuvat/triacd.pdf
Code: [Select]
http://electroschematics.com/444/motor-speed-regulator-with-triac/!!!уредот е  под висок СМРТОНОСЕН напон!!!
!!!потенциометарите МОРА да бидат палстични со номинална моќ од минимум 500 мили вати!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве од мене два примера како тоа да го контролираш преку ПИК или преку ПК,ако направиш некои измени на стандардните програми за контрола преку ЛПТ или РС 232.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а Батка ова може да контролира мотор,така?Дека гледам на шемата има сијалица.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па и со првата може, само што не е оптимизирана да побудува индуктивни товари :S. Можеби ќе треба да се додаде кондензатор во паралела на излезот, онаков каков што имаат вентилаторите од пазар, поради фазна компензација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и сега точно која шема работи за контрола на AC мотор
моторот е од типот на оние без четкици, потребна ми е контрола на брзина на вртење, не е многу моќен негде 50-100W
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За тие без четкици мислам дека контролата може потешко да се изведе бидејќи они се синхронизираат од мрежниот напон :S. Може да пробаш со обичен димер и да видиш како ќе работи се тоа, можно е да функционира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
види, моторов има перманентен магнет најверојатно на роторот, не можам да го отворам за да видам поточно :)
намотки има само на статорот (вака од надворешна страна гледано)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, знам каков тип на мотор е, како оние од грамофони или вентилатори. Не знам како ја изведуваат контролата со три нивоа на вентилаторите. Мислам дека имаат посебни намотки за сите три нивоа, мислам дека така е изведено.

Би требало да функционира и со обичен димер (килаво, ама би требало да работи, особено ако има оптеретување на моторот, ако нема, може и да не функционира, или да не се забележува дека функционира), иако најисправно би било да има променлива фреквенција напонот од кој се напојува, но тоа е скоро неизводливо, односно премногу скапо.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: МИ ТРЕБА шема да поврзам АЦ мотор на микроконтролер?
« Reply #10 on 03.01.2012, Tuesday, 17:18:33 (Edited 03.01.2012, Tuesday, 17:20:07) »
Devil, јас мислам дека за таков тип на мотор овие шеми со триак нема да работат добро. Овие шеми се за мотор со четкици, значи колекторски, а не индукционен.  Тебе ти треба контролер со променлива фреквенција (VFD или VVFD) значи нешто вакво:



а ова не е лесно да се направи дома. Имам гледано на јутуб такви мотори може да се “возат“ со моќен аудио засилувач, моторот се приклучува на излез, а на влез се носи променлива фреквенција од 0 до кај 100 херци, ама колку се исплаќа ова не знам.  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а ова не е лесно да се направи дома. Имам гледано на јутуб такви мотори може да се “возат“ со моќен аудио засилувач, моторот се приклучува на излез, а на влез се носи променлива фреквенција од 0 до кај 100 херци, ама колку се исплаќа ова не знам.  ;D

Па единствен начин во аматерски домашни услови да се изведе ваков тип на контрола е тој ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
за таков мотор треба Волт/Херц регулација тоа најверојатно е синхрон мотор штом нема намотки на роторот или пак е асинхрон мотор со кусоврзан ротор,AC моторите се многу потешки за регулирање и поарно ќе ти биде да го замениш со АC мотор со четкици како тие шо се на бормашините отколку да му тражиш уред за регулација бидејќи регулацијата ќе биде поскапа од самиот мотор

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ок, фала ви
ако се одлучам за мотор со четкици, тогаш каква контрола да му изработам ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
тогаш можеш да употребиш некоја шема со тријак со која можеш да вршиш регулација т.е намалување на напонот исто како димер само за моќност за која ти е моторот