Author Topic: Ми треба помош(шема) во врска со полнење на 6 волтен акумулатор.  (Read 869 times)

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Значи имам неколку акумулатори од UPS 6 волти 4.5 AH па ми треба да ги полнам со нешто.
Дали со лм317 или па има некоја посебна филозофија во полнењето на овие акумулатори?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не би требало да има проблем, само треба да полниш со повисок напон од тој кој го имаат батериите, за 6V ти би требало да полниш со 7-8V друго то е, струјата ограничи си ја на одредено ниво, мене ми се има случено да пробиен акумулатор ми го има изгорено полначот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ако немаш струјна регулација најлесно ќе ја направиш ако сериски поврзеш една светилка пример од мотор скутер или нешто слично така нема да го зовриеш акумулаторот

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
ако немаш струјна регулација најлесно ќе ја направиш ако сериски поврзеш една светилка пример од мотор скутер или нешто слично така нема да го зовриеш акумулаторот
не би требало да има проблем, само треба да полниш со повисок напон од тој кој го имаат батериите, за 6V ти би требало да полниш со 7-8V друго то е, струјата ограничи си ја на одредено ниво, мене ми се има случено да пробиен акумулатор ми го има изгорено полначот

Значи плус во сијалица, минус од сијалица во плус од акумулатор и минус од напојување на акумулатор така? Дали има некоја шема за лм317 со струјно ограничување? а да не заборавам препорачана јачина на струја за полнење на ваков тип акумулатори?

Фала момци

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Значи плус во сијалица, минус од сијалица во плус од акумулатор и минус од напојување на акумулатор така?
Значи сериска врска е кога на пример фазата или плус во овој случај преку светилката ти оди на плус од акумулатор а струјното коло се поврзува преку акумулаторот еве една слика за пример


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еве ти шема за полнач 6V со LM317 и струјно ограничување

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Еве ти шема за полнач 6V со LM317 и струјно ограничување


Quote
Значи плус во сијалица, минус од сијалица во плус од акумулатор и минус од напојување на акумулатор така?
Значи сериска врска е кога на пример фазата или плус во овој случај преку светилката ти оди на плус од акумулатор а струјното коло се поврзува преку акумулаторот еве една слика за пример


Фала многу за описот Здравковски.
Фала за шемата LordZi утре ќе докупам отпорничиња бидејќи само тие ми фалат и ќе се фатам за работа. Инаку извини за темата што беше поставена на погрешно место, изумив дека има цела секција за побарувања сега.

Фала