Author Topic: Потребна ми е шема за стабилен напон од 12В  (Read 695 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Колеги како што кажува насловот потребна ми е едноставна шема која на излезот би дала 12 волти фиксно без регулација али стабилни 12В не да отскокнува напонот.Сакам инаку на влез да донесам адаптер од 12В 1000мА,  но кога го мерев на излез даваше 16 волти адаптерот што е многу отскокнување 4 волти   така да ми треба да го намаалам на фиксни 12 :) Ако има некој ваква шема нека ја стави би ми била од  корист

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Имаше веќе ваква тема на форумов, побарај ја. И на крај на краистата па и не е нешто многу тешко, еден грец, еден кондензатор од 1000 миктро на 25 волти и еден од 100 нано фаради, после ќе земеш едно колце 7012 на влез му го носиш напонот од кондензаторите на излез ставас пак 100 нано фаради и еден од 100 микто кондензатори и ете ти фиксен напон од 12 волти.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако е на излез 16 В,кога ке го оптеретиш излезот доаѓа на 12В!!Освен ако не е неопходна супер стабилизација,адаптерот ти е доволен.Ако пак ставиш 7812 стабилизатор може да го стабилизираш на 12В,ама проблем е ако повлече повеќе струја,напонот ќе ти падне.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Батка колото влече 600 мА  максимум го мерев не би требало да повлече поголема струја  иначе неопходна ми е стабилизација :D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: warningteam
... 600 мА...

Што е точно во „мА“ мили или микро !!!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
мили  ампери mA. Иначе еве ја најдов шемата постирана од батка, за другите полесно да ја најдат ако им затреба   еве ја уште еднаш целата тема
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7460.0

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Quote
Што е точно во „мА“ мили или микро !!!
би сакал да го прашам тома кое од овие е точно микро или мили, бидејки јас сметам дека е правилно микро по некоја логика од микро фаради но повеке користам мили ампери.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Двете се точни.

1000μA = 1mA (1000 микро ампери = 1 мили ампер)
1000mA = 1A (1000 мили ампери = 1 ампер)

1000μF = 1mF (1000 микро фаради = 1 мили фарад)
1000mF = 1F (1000 мили фаради = 1 фарад) <--- ова се многу големи вредности за капацитет на кондензатори
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најчесто кондензатори, дури и оние со големи вредности се означуваат со uF. На пример, дури и ако вредноста на кондензаторот е 20mF, најчесто се означува како 20.000uF, не како 20mF. Некако така е прифатено, како најголема вредност за ознака на капацитивност да биде uF, а не mF.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."