Author Topic: Полнач за бормашина на батерии [помош]  (Read 1179 times)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Земав една бормашина на батерии. На неа пишува дека влече најверојатно 6.5 А. Батеријата е 16,8V не знам колкава струја (max output) :/
Па ме интересира каков адаптер треба да најдам за неа , колкав (напон и струја max output) да бидат за да биде се како што треба? :)
loading...

Offline sgligor

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Пишува ли на батеријата максимален напон при полнење? Тој треба да е напонот на полначот.
А струјата на полнење ако е мала, ќе се полни повеќе време, важно ќе се наполни, штета не може да има.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Одг: Полнач за бормашина на батерии [помош]
« Reply #2 on 11.10.2013, Friday, 17:46:16 (Edited 11.10.2013, Friday, 17:50:32) »
На батеријате не пишува ништо. На бурмашината пишува 16,8V    6.5A. Го полнев со полнач на кој пишуваше 16 V 0.9A  рикна адаптерот  мислев да не има врска струјата :/
батеријата се поврзува на полнач во кој има плочка со неколку отпорници,диода,транзистор и кондезатори..на кој се приклучува адаптер
loading...

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
тоа полначот не е оргинал со бормашината? какви батерии користи? Ni-Mh, Litium, Pb ???
кој е типот на бормашината да видиме информации на интернет!
Не е проблем струјата на полнење, и да е помала од 10% од максималната што ја даваат батериите 6.5А или  односно 0,65А за полнење, проблеме е ако има оштетена една или повеќе од батериите кои се 12 единични во серија поврзани во самото куќиште, Отвори го и провери ги една по една, дали го имаат потребниот напон од 1,2 до 1,4 волти, и како ќе се однесува ако има потрошувачка. Поврзи еден отпорник од 20 оми а 20 вати поточно напасувај повеќе паралелно да ја натокмиш снагата и отпорот. па мери ја секоја ќелија како ќе се однесува.Полначот треба да дава повеќе од 17волти за да има полнење. а тоа отпорниците и диодата се кога полни низ отпорникот има пад на напон и лед-от свети (полни) кога ќе се намали струјата на полнење падот на напонот се намалува и ЛЕД диодата не свети (полно). ништо битно само визуелни ефекти. Добрите алати од реномирани фирми (АЕГ, МАКИТА) користат полначи со процесор и се универзални од 9 до 19 волти самите ја испитуваат батеријата и се подесува за таков напон и режим на работа.

па пиши што ќе откриеш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Повторно-лет во место! Стално пишувам дека ако сакате прецизен одговор,тогаш прецизно поставувајте ги прашањата. Од сето горе изнесено јас не стекнав никаков впечаток нити што е што,нити што се бара!Стави некоја слика,потоа точно и прецизно напиши ги  ознаките  и конкретно да знаеме  за проблемот.Сега сите ке се вртат и ке пишуваат општи работи и проблемот така нема да се реши.Најдобронамерно!!

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Takva baterija od 16,8V najverovatnije ima u sebi 14 NiCd celija i treba da se puni iz izvora koji neopterecen treba na izlazu da daje 19,8V DC. Struja punjenja ce zavisiti od kapaciteta baterije kao i od vrste i tipa. To sto na bormasini pise 6,5A ne znaci da je i baterija za 6,5Ah. Moras nekako saznati kapacitet baterije kao i vrstu (NiCd ili LiION ili NiMH) i tip baterije (standardna ili za brzo punjenje) jer ce struja i nacin punjenja zavisiti od toga.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!