Аналогна електроника > Високонапонска техника

Јонски мотор

(1/13) > >>

Atanas:
Јонски мотор всушност претставува вид на електричен погон преку кој се доаѓа до забрзување на јоните во гасот. За погон на јонскиот мотор најчесто се користат електростатичка сила и Лоренцова сила ( комбинација која претставува електрични и магнетни сили на точкаст полнеж предизвикани од електромагнетните полиња ). Поради тоа што тој не создава голем потисок, за сега се користи како мотор на вселенските летала, односно надвор од земјината атмосфера. Тоа беше вовед/запознавање со јонскиот мотор...
        Направив јонски мотор кој користи 230V AC, сериски имам поврзано ламба од 75W која го ограничува напонот и не дозволува до прегорување на одредени компоненти. Двата транзистори кои ги користам се D13007K. На излез од овој модулатор имам поврзано високонапонско трафо, односто сплит трафо. На сплит трафото како примарен калем имам намотано околу 20 намотки. Првобитно како модулатор планирав да користам шема со NE555, но откако ја направив немав некои сјајни резултати и се префрлив на ова. Треба да напоменат и дека во сплит трафото има вградена каскада која ја множи струјата и ја исправува, тоа е многу важно бидејќи за да дојде за забрзуваје на јоните во моторот струјата треба да се движи во една насока т.е од + кон - (техничка насока). Во продолжение ќе приложам шема и слики од проектот:



Слики од самиот изглед на проектот:













И, да... Заборавив да кажам дека поради загревањето на транзисторите, иако ладилниците имаат паста на нив, сепак достигнуваат висока температура што кога ќе се допрат ладилниците не може да се држат подолго од 2 секунди, па поради тоа наместив кулер.

П.С Сакам да искажам голема благодарност коn Бицикле, Z31GH и Отпор, кои несебично ми помагаа во реализирањето на овој проект, преку теорија и материјали.

П.П.С batka, мана очекувам да најдеш, а убеден сум дека тоа и ќе го направиш. хахаха (зафрканција)  ;D

ВИДЕО ЗА СКОРО ВРЕМЕ - прикачено

batka:
Не,нема да барам мана,ке го барам тој што ќе ја дува свеќата... ;D Иначе објасни што е проектов,некој можеби не знае за што се работи. 8)

GigaWatt:

--- Quote from: batka on 20.03.2016, Sunday, 23:09:23 ---Не,нема да барам мана,ке го барам тој што ќе ја дува свеќата... ;D
--- End quote ---

Како и секогаш, успеа да ме насмееш ;D ;D ;D.


--- Quote from: batka on 20.03.2016, Sunday, 23:09:23 ---Иначе објасни што е проектов,некој можеби не знае за што се работи. 8)
--- End quote ---

Има објаснето ;)... но, сепак, мислам дека треба да има малку подетално објаснување ;). Како на пример, на почетокот прочитав „... вид на електричен погон преку кој се доаѓа до забрзување на јоните во гасот.“. Не е лошо објаснето, но кога го прочитав ова, на почетокот помислив дека ќе има некоја неонка во проектот или нешто слично ;D. Си требал да потенцираш дека, во конкретниот случај, ќе бидат забрзувани јони од смесата на гасови која ја дишеме - воздух ;).

Мала критика, не е на одмет ;). Во секој случај, мислам дека прокетот ти е добар ;). Експериментирај и пробувај, и тоа никогаш не е на одмет, а и се учат многу нови работи ;). Само... пази, сигурноста секогаш да биде на прво место ;).

nsu:
Атанас одлично само напред  ;) 8)

Atanas:

--- Quote from: nsu on 21.03.2016, Monday, 11:06:09 ---Атанас одлично само напред  ;) 8)

--- End quote ---
Благодарам  :D

batka, нема потреба никој да ја дува свеќата, бидејќи јоните се забрзуваат и се добива ефектот на дување. Чек дис аут:

Weekend Project: Ionic Space Thruster

Јас ќе поставам за скоро време видео на Јутјуб за да го видите овој јас што го имам направено. Видеото го снимив, но потрошив 300 GB интернет (тоа ми беше лимитот) и сега брзината за прикачување и симнување ми е намалена, така што не можам да чекам долго време да ми се прикачи видеото, но ќе се снајдам и ќе го постирам тука.  ;D ;D

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version