Author Topic: IR Приемник за компјутер  (Read 5141 times)

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
IR Приемник за компјутер
« Opened on 31.03.2012, Saturday, 00:22:15 (Edited 19.08.2013, Monday, 17:20:45) »
еве една евтина и едноставна шема за IR приемник за компјутер .



за друг тип на IR сензор








R1 - 3.3 K
C1 - 100 n
D1 - 5V Zener
IR - ? (зависи од типот кој ќе го најдете )
RS232 - 9 пински сериски конектор за компјутер

Инаку овој склоп во комбинација со соодветен софтвер и нормално далечински управувач од ТВ  се користи за командување на компјутерот преку даљинско . ( пуштање музика, филмови , преглед на слики и сл , па дури и за командување на масут преку даљинското , како и исклучување на компјутерот ) ова се некои од најчестите работи за кои се користи уредов.


Како софтвер за сколопт се користи програмот - Girder заедно со плагингот кој е во атачмент !

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #1 on 31.03.2012, Saturday, 13:10:09 »
Ова е старо добро решение.Добро  би било да се даде и нешто како *мануел*, да речеме-како ,со кои команди на далечинското се работи,на што да се внимава.Значи малку,за помладиве колеги, да се дообјасни функционирањето на целиот систем,можностите итн.Можеби една *Јутјуб* -демонстрација ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #2 on 31.03.2012, Saturday, 17:30:36 »
Нема кој знае колкава филозофија за принципот на програмирање на командите на далечинското во Girder. Се подесува декодерски plugin да биде IgorPlug.dll, се подесуваат командите од далечинското за определена комбинација на копчиња на тастатурата или shortcuts и тоа е тоа. Потоа може да се користи далечинското ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #3 on 31.03.2012, Saturday, 18:43:34 »
Нема кој знае колкава филозофија за принципот на програмирање на командите на далечинското во Girder. Се подесува декодерски plugin да биде IgorPlug.dll, се подесуваат командите од далечинското за определена комбинација на копчиња на тастатурата или shortcuts и тоа е тоа. Потоа може да се користи далечинското ;).
Па потоа може да се користи... Ако не ви е јасно,прашајте 8)

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #4 on 31.03.2012, Saturday, 20:25:43 »
Денеска го изработив склопот, го проверив и го приклучив на PC , но нејке да даде никакви резултати. За приемник го искористив ТSOP 1738 (и соодветно даљинско за истиот ) , сите делови се нови и исправни, при порзувањето сум 100% сигурен дека се е во ред , но на компјутер иам проблем . Дали може да е проблем тоа што сум на Windows 7 ? или проблемот е до софтверот ( користам Girder 3.3 ) односно неговото сетирање ? Ако некој може да ми помогне околу ова нека пише , секој совет ќе ми биде од голема корист .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #5 on 31.03.2012, Saturday, 21:40:17 »
Е,за ова ми беше зборот..Мислам дека за седмица ке има проблеми.Ама,нека каже некој со поново искуство,ако го има скоро правено склопот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #6 on 31.03.2012, Saturday, 21:52:07 »
Дали може да е проблем тоа што сум на Windows 7 ? или проблемот е до софтверот ( користам Girder 3.3 ) односно неговото сетирање ?

Го имам работено и тестирано под XP, не и под Vista или Win7. Не знам дали работи под овие оперативни системи, но мислам дека нема да работи како што треба бидејќи IgorPlug.dll е пишуван за NT оперативни системи и начинот на комуникација на NT оперативните системи со портите (поточно контролерите на портите) се разликува од оној на Win98, па и на Vista и на Win7.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #7 on 31.03.2012, Saturday, 21:55:40 »
А кој тип на далечинско треба за овој склоп ?
Дали програмот Girder го има како free верзија достапна на интернет?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #8 on 31.03.2012, Saturday, 22:26:13 »
Moжеш со повеке ИР приемни диоди да го направиш склопот.Дадени се повекето варијанти.Само ова верзија на програмот дали работи под 7-ица е прашање,кое веројатно ке го каже некој што пробал да го направи .Поддршката за R232  кај некои од новите модели на матични нема ,посебно за седмица. Исто е и за LPT.Можеби  тука е проблемот ,а можеби и програмот треба да се надогради...

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #9 on 31.03.2012, Saturday, 22:56:44 »
А кој тип на далечинско треба за овој склоп ?
Дали програмот Girder го има како free верзија достапна на интернет?


Далечинското зависи од IR приемникот

Girder го нема за free но имаш се што треба на торент  ;)

Поддршката за R232  кај некои од новите модели на матични нема ,посебно за седмица. Исто е и за LPT.Можеби  тука е проблемот ,а можеби и програмот треба да се надогради...

Моментално го имам Girder 3.3 , а го симав и 4.5 и го инсталирав пред тројката , тој енаправен за 7-ца но откога не функциониаше склопот го пробав и тројката затоа што мислев дека е до софтверот но и така недаде никакви резултати.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #10 on 31.03.2012, Saturday, 23:02:58 »
Далечинското зависи од IR приемникот
ама види, пример TSOP1738 фаќа од скоро секое далечинско, но кодовите на далечинското како да бидат компактибилни со програмот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ама види, пример TSOP1738 фаќа од скоро секое далечинско, но кодовите на далечинското како да бидат компактибилни со програмот ?

Програмот ги прима командите и ти дефинираш што ќе се случува кога ќе се примат тие команди ;). Не е релевантна нивната ознака и што функција имале на самото далечинско ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #12 on 01.04.2012, Sunday, 09:58:03 (Edited 01.04.2012, Sunday, 10:14:55) »
Фала за одговорот, тоа ме интересираше. Да го симнам програмот па ке ја направам оваа шема. И онака имам Win XP и се надевам дека ке работи добро како кај Giga на XP-то
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #13 on 01.04.2012, Sunday, 14:37:01 (Edited 01.04.2012, Sunday, 17:15:16) »
Значи едно резиме - треба да се внимава,бидејки 7-цата очигледно * не го сака* програмот, со ХР би работело ама треба да се подеси (како што пиша Гига).Значи не е премногу едноставно,а ако некој го направи нека стави свои сугестии и согледувања тука.Мислам дека имам некаде готова плочка,ако ја најдам ке ја постирам.Беше направена да е пасент во RS232 машки и користев оригинален кабел со ИР диода од далечинското за ТВ картичка.

Еве нешто што најдов од старите проекти.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: IR Приемник за компјутер
« Reply #14 on 29.07.2012, Sunday, 01:27:41 (Edited 19.08.2013, Monday, 17:26:08) »
Еве планирав да го направам ова, извадив еден ИР приемник од постар филипс телевизор ама не ми е јасно каков е приемникот, нема никаква ознака на него и е во вид на обичен транзистор.
Погледнете слики: