Author Topic: Апаратчиња кои ги поставуваат на спомениците и аеродромите за бркање на птици  (Read 7729 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ама проблемот е што ќе биде големо, е сега да се стави некоја лед диода да ги влечи да се приближуваат до него супер би било :)

јас имам од стари телевизори високонапонски трансформатори да ги извадам ќе ги сликам па ќе видиме што како
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Сакам да направам со УВ лампа (неонка)и околу неа да ставам ситна  мрежа (сито).Со мали летвички да се направи некој цврст правоаголник за да внатре го собере трафо од УВ лампа околу тоа да биде обвиткана со ситна мрежа!!Комарците ги привлекува топлина и потта на човекот!!Затоа се лепат на нас  >:( Немора да има некој трансфорамтор кој ке ги пече,УВ неонката го прави нејзиното   ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не тие ќе с епривлекуваат на светлината од ламбата а за да се убијат мора да имаш нешто друго бидејќи само со светлина ништо, може со сплит трафо или пак со бомбина од автомобил да се направи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Апаратчиња кои ги поставуваат на спом
« Reply #48 on 06.08.2010, Friday, 22:44:30 (Edited 07.08.2010, Saturday, 22:51:00) »
Еве мој предлог: Бев пред некоја година во една земја од Истокот,каде оризот вреди злато.Се изненадив кога во едно село видов на оградата од нивата летва на која беа наредени десетина конзерви од кока-кола .Во секоја конзерва имаше моторче  од касетофонче на чија осовина беше прицврстена жица а на двата краја на жицата беа зацврстени по едно до две оловца за риболов.
Кога моторите се вклучуваа на акумулатор ,тие правеа несносна врева и ниедна птица немаше во круг од 50 метри.Секоја нива имаше неколку овакви *терачи на птици*.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Апаратчиња кои ги поставуваат на спом
« Reply #49 on 06.08.2010, Friday, 23:20:43 (Edited 08.08.2010, Sunday, 21:06:38) »
еиии, тоа е ептен добра идеја...ќе направам некое такво за во село...кај што имаме лозје, дека секој можен ред е јаден од птици...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
луѓе дајте бе некоја шема :)
стварно ми треба под хитно нешто пошто снемав дијаболи за воздушната :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај пробај вака, прво фати една птица (сериозен сум, не се зезам ;D), па потоа со помош на сигнал генератор и засилувач, едно пиезо звучниче, постави го сигнал генераторот да генерира синусен сигнал, па правоаголен, па триаголен и види кој од овие сигнали најмногу ќе и пречи на птицата ако генераторот го поставиш вон чуен опсег. Менувај ја фреквенцијата и види кој фреквенција и бранова форма најмногу ќе им пречи, измери ја фреквенцијата и направи уред кој ќе ја генерира само таа фреквенција.

Ова е најдобра идеја која ми текна :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не може така пошто птиците се навикнуваат ако има само еден тон и пак ќе имам проблем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не може така пошто птиците се навикнуваат ако има само еден тон и пак ќе имам проблем

Се навикнуваат и ако е многу јак и ако многу им пречи? Не ми се верува, со 30W засилувач и едно 10-тина пиезо звучничиња мислам дека „партал“ ќе направиш, нема живо пиле да се појави кај тебе ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Ако се навикнуваат може да се направи генератор кој цело време ке менува фреквенцијата е тогаш не ми се верува дека се навикнат :)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Јас мислам дека најдобар ефект би имал некаков гласен импулсен звук како тропање, експлозија и сл.

За ова има специјални направи кои во еден метален контејнер налик на железно буре пуштаат одредени количини на водород и кислород од боци, и после со свеќица ја палат смесата при што се добива неверојатно гласен експлозивен звук кој ги брка птиците.

Со постојан звук ќе се навикнат птиците, колку и да е гласен, а истотака за на отворено да има некаков ефект би требало звукот да е ненормално гласен, ништо нема да се постигне со пиезо звучници, ќе треба хорна или сирена...  ;D

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Да ама со такви експлозии нема да плашиш само птици туку и луге  :) :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А електрична ограда? Знам дека не е хумано, ама ако ептен пречат... :-\
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
гледав на Discovery Channel,на Dirty Jobs имаа проблем со птиците на крововите од зградите и ставаа жици под висок напон.Па кога птиците ќе слетаат и допрат си имаат голем проблем. :D Земи со бобина,има мислам Малечко поставено еден проект,постави го околу куќа или кај и да ти треба.Ем ќе ти служи и за крадци.
ПС.тебе за што ти служи?