Author Topic: Joule Thief  (Read 16388 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Joule Thief
« Opened on 28.02.2010, Sunday, 22:56:35 (Edited 12.08.2013, Monday, 04:30:03) »

Многу едноставен склоп кој ќе ја исцеди и последната капка енергија од некоја батерија, за проба ставив минијатурна батерија 1,5V извадена од запалка и еве после скоро 7 часа лед-диодата сеуште свети (поточно сега веќе само жари), иако напонот на батеријата е паднат на 0,6V. Ако се стави некоја ААА батерија има да свети со денови и денови ;D
Трансформаторчето може да се направи од било какво парче ферит, а најдобро феритен прстен или перла и лак-жица (не е битна дебелината, битно да ја собере физички), се мотаат 20-на намотки дупло, т.е. жицата се превиткува на пола и така истовремено се мотаат и двете намотки и на крај се врзуваат почетокот од едната со крајот од другата намотка.
Еве како отприлика изгледа

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Joule Thief
« Reply #1 on 28.02.2010, Sunday, 23:01:28 »
добра направа  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Joule Thief
« Reply #2 on 01.03.2010, Monday, 09:49:31 »
Хе,хе, не ми се верува...го оставив вклучен цела ноќ и сега кога станав гледам лед-диодата уште жари, после скоро 18 часа :o, баш ме интересира до кога ќе тера...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Joule Thief
« Reply #3 on 01.03.2010, Monday, 11:31:39 »
Одлично ! Само не те сватив, тоа со феритот треба како треба да изгледа?




Оваа слика лошо ја нацртав во Paint ама мислам дека ке ме разбереш што мислев :)

Како треба да направам?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Joule Thief
« Reply #4 on 01.03.2010, Monday, 13:41:03 »
Еве изгледај го клипчето, се ќе ти стане јасно ;)

Make a Joule Thief
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Joule Thief
« Reply #5 on 03.03.2010, Wednesday, 02:01:06 (Edited 04.03.2010, Thursday, 02:07:24) »
хаххаха у пм работи...не ми се веруваше....сега го направив и го ставив да работи со 1,5V батерија...ке го оставам до утре да видам колку ке се потроши батеријата....иначе ке може некој да објасни како работи???и колку диоди би можеле да се стават да светат од една батерија???

Споено мислење: 04.03.2010, Thursday, 02:07:24
ја оставив ЛЕД диодата 24 саати да свети, и до сега напонот на батеријата паднал за 0,4V...уште 1,17V остануваат...иначе ако намотам повеќе навивки на калемот ке се смени нешто или тешко???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Joule Thief
« Reply #6 on 05.03.2010, Friday, 19:51:05 »
Напонот на мојата батерија падна на 0,6V и лед-диодата сеуште жареше :o - и тоа се работи за минијатурна батерија извадена од запалка, не за АА или ААА!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Joule Thief
« Reply #7 on 06.03.2010, Saturday, 01:22:57 »
^^^а бе ај не зафркавај...јас се зафркнав малце...додека го мерев напонот на батеријата едното штипче ми беше закачено на катодата од ЛЕД диодата, и другото да го допрам ми падна сијаличката и најверојатно ми се споиле ноџињата на ЛЕД диодата и не светеше, после 1 мин пак просвете со напон од 0,7V...и сега го мерев напонот и има...0,5V...го имав уклучено на 3.3.2010 и свети до сега (6.3.2010)...и се чудам колку време ке продолжи да свети...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Joule Thief
« Reply #8 on 06.03.2010, Saturday, 17:03:45 »
Хм... ме интересира дали со имплементирање на ова на пример во ЛЕД матрица за осветлување, дали ќе се намали и потрошувачката на истата ?
I reject your reality and substitute my own.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Joule Thief
« Reply #9 on 06.03.2010, Saturday, 17:07:43 »
Незнам, ама мене не ми се верува дека ќе се намали потрошувачката... Ако би било така ова би имало голема примена... :)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Joule Thief
« Reply #10 on 06.03.2010, Saturday, 19:04:34 »
Суштината на овој уред е да го подигне напонот за да може да свети ЛЕД диодата и кога на батеријата толку ке и падне напонот што би ја отцениле дека е празна и неупотреблива затоа што има под 1V. Всушност кога батеријата ќе падне од 1.5V на под 1V има уште 30% енергија во неа но неможеме да ја користиме така да овој уред затоа се вика Joule thief (крадец на енергија) бидејќи ја доцицува и последната енергија со што го подигнува напонот на баратерија дури и да е под 0.5V на напон доволен за да свети диодата.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Joule Thief
« Reply #11 on 07.03.2010, Sunday, 01:09:48 »
^^^ама па за тоа ке троши поголема струја...а и па...мерев на краевите на диодата имаше ист напон како и батеријата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Joule Thief
« Reply #12 on 07.03.2010, Sunday, 02:57:00 »
^^^ама па за тоа ке троши поголема струја...а и па...мерев на краевите на диодата имаше ист напон како и батеријата...

Се разбира дека би имало исти напон. Треба да се споредат струите што течат со „крадецот“ и без крадецот на стабилно напојување.
I reject your reality and substitute my own.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Joule Thief
« Reply #13 on 15.03.2010, Monday, 21:29:41 »
Дали овој крадец на енергија може да се искористи и за струја од акумулатор на пример 9V---6A и дали треба да се смени нешто околу навивките.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Joule Thief
« Reply #14 on 15.03.2010, Monday, 22:43:47 »
НАпомена за овој склоп е тоа што имаме еден осцилатор а со тоа напојувањето е импулсно, интензитетот е послаб на ЛЕД и со тоа и потрошувачката е помала, а тоа со мерењето го мерите номиналниот напон, не и вршниот(пиковите), проверете на осцилоскоп.
во секој случај интересно, може и повеќе намотки на секундар и диода и елктролит од 100микро Ф, за да добие 4,5 волти и во тој момент нема да биде крадец, ке троши прав напон.
поздрав