Author Topic: Температурен прекинувач  (Read 1143 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Температурен прекинувач
« Opened on 24.03.2011, Thursday, 10:50:49 »
Вашиот колега Ат.Коце побара шеми за Температурен прекинувач,за натпревар,па еве три шеми кои се едноставни за градба.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #1 on 24.03.2011, Thursday, 19:43:37 (Edited 24.03.2011, Thursday, 19:45:37) »
Е фала батка. Дали може да направам 2 вакви уреди ама едниот да биде со НТЦ другиот со ПТЦ отпорник и како би можел од прилика да наместам на која температура да се активираат?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #2 on 24.03.2011, Thursday, 20:53:11 »
батка таа првата шема не е ли иста како таа јас што ја имам ставено??? само без хистерезисот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #3 on 24.03.2011, Thursday, 20:56:06 (Edited 24.03.2011, Thursday, 20:58:01) »
Не е истата овде е обичен оперативен појачувач,а кајтебе се работи со компаратор.Второ овде е зададена само една температура  на која се уклучува и исклучува уредот.Кај тебе има и Витсонов мост.. ;)

Споено мислење: 24.03.2011, Thursday, 20:58:01
Е фала батка. Дали може да направам 2 вакви уреди ама едниот да биде со НТЦ другиот со ПТЦ отпорник и како би можел од прилика да наместам на која температура да се активираат?
Види ја вторава шема ,отприлика е тоа што го бараш!!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #4 on 24.03.2011, Thursday, 20:58:57 »
А чек,овие шемиве се за активирање на реле пример ако дојде темература повисока од 100 степени(ова е пример)?Ако е така,не е послесно да се направи со отпорник,2-3 транзистори и термисторот,без операциски засилувачи ова она?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #5 on 24.03.2011, Thursday, 21:20:12 »
А чек,овие шемиве се за активирање на реле пример ако дојде темература повисока од 100 степени(ова е пример)?Ако е така,не е послесно да се направи со отпорник,2-3 транзистори и термисторот,без операциски засилувачи ова она?
да,ако видиш на шемата има реле,означено е со РЛ1.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #6 on 24.03.2011, Thursday, 21:27:37 »
А чек,овие шемиве се за активирање на реле пример ако дојде темература повисока од 100 степени(ова е пример)?Ако е така,не е послесно да се направи со отпорник,2-3 транзистори и термисторот,без операциски засилувачи ова она?
да,ако видиш на шемата има реле,означено е со РЛ1.
Да да,знам тоа него друго ми беше прашањето,зошто толку да се комплицира со интегралци кога може да се изведе само со обични транзистори,термистор и некои отпорници и кондензатори. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #7 on 24.03.2011, Thursday, 21:32:35 »
така е тешко да се изведе.Овде ако видиш е искористен компараторот на операцискиот засилувач ;) ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #8 on 24.03.2011, Thursday, 21:48:06 »
така е тешко да се изведе.Овде ако видиш е искористен компараторот на операцискиот засилувач ;) ;D
Како бе тешко,еве за 2мин се црта ;) :D.Ова сам сум го правел,од нигде не сум прецртувал :).Повеќе од 55(53) степени и ќе се активира релето. ;)

Еве шема:


Во атачмент симулација преку Circuit Wizard
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #9 on 24.03.2011, Thursday, 22:10:27 »
Не ја бива на +55, мене ми треба на +25о да се уклучи..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #10 on 24.03.2011, Thursday, 22:15:13 »
смени го тој отпорникот од 220 оми стави поголем отпор.И така ќе се смени,но ако има Малечко равенка некоја или некоја теорија со што може да се пресмета.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Температурен прекинувач
« Reply #11 on 24.03.2011, Thursday, 22:22:11 »
смени го тој отпорникот од 220 оми стави поголем отпор.И така ќе се смени,но ако има Малечко равенка некоја или некоја теорија со што може да се пресмета.
Не бре па ти каква равенка ;D.Мењај таму отпорот и види ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
епа тогаш да стави некој потенциометар(тример) со кој што може да го менува отпорот.Вредност нека биде 5кило оми. ;) ;D ;D