Author Topic: Полнач на алкални батерии  (Read 18251 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #45 on 15.10.2011, Saturday, 11:43:18 »
не ги полниш ти, ти ги надополнуваш, ги освежуваш како сакаш наречи го, после полнењето/ надополнувањето батериите нема да бидат повторно исти како што би биле и кога ќе излезат од фабрика
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #46 on 15.10.2011, Saturday, 19:04:07 »
за краткотрајно надополнување може да се загрее батеријата до 50-60 степени, сепак внимавајте д, може да експлодира ан вискока темература или да истечи...

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #47 on 08.12.2011, Thursday, 13:37:52 »
Здраво, денес го изработив полначов, моментално полнам една ENERGIZER AA LR6 1.5V со 7,5V и 22mA.
Па ќе видам што ќе биде.
Сакам да прашам дали кога ќе се наполни батеријата се гаси само лед или прекинува процесот на полнење? :)
Слики ќе ставам подоцна. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #48 on 08.12.2011, Thursday, 15:05:15 »
Сакам да прашам дали кога ќе се наполни батеријата се гаси само лед или прекинува процесот на полнење? :)

Ништо не прекинува, сам треба да прекинеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #49 on 08.12.2011, Thursday, 19:11:55 »
Напротив,кога батеријата ке се наполни со 10% повисок напон од номиналниот,проток на струја престанува и ЛЕД се гаси.
Кај алкалните батерии треба да се внимава со која струја се врши полнењето.Се зема теоретски 10% од капацитетот изразено во mA,само треба да се внимава колку е амортизирана батеријата.Немојте да полните повеке од 5-6 пати батерија ако е таа постара,подолго време стоена или очигледно подуена.Иначе,температурата на добрата батерија не се зголемува премногу и ако нешто такво приметите значи дека не е во ред таквата батерија.Со овој полнач понекогаш полнам со поголема струја некоја батерија ако ми треба побрзо ( 2-3 часа),а при тоа сум приметил дека отпрво повеке се загрева,а потоа постепено температурата се враќа во нормала.Во секој случај проверувајте ги батериите во лежиштето,Досега не се случило некоја батерија да истече или експлодира при полнењето.Искуствата се позитивни,само велам не практикувам да ги полнам батериите повеке од 5-6 пати.Можеби ке одат и подолго,ама од практична гледна точка не го правам тоа.

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #50 on 08.12.2011, Thursday, 19:51:38 »
Значи неможе да се преполни батеријата и да направи некоја штета доколку се е во ред?
Можам слободно да оставам да се полни додека неможам да ја надгледувам?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #51 on 08.12.2011, Thursday, 20:31:43 (Edited 08.12.2011, Thursday, 20:36:23) »
само не ми е јасно, кај ке му најдам 1,65В ако сакам да полнам батерија од 1,5В...

и ова 5, 10, 20 30, 40 mA брзина на полнење на батериите?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #52 on 08.12.2011, Thursday, 20:37:33 »
само не ми е јасно, кај ке му најдам 1,65В ако сакам да полнам батерија од 1,5В...

и ова 5, 10, 20 30, 40 mA брзина на полнење на батериите?
Ќе го изведеш тоа со уште еден LM317 и готово...Иначе тоа е со колкава струја да ја полни батеријата(батериите).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #53 on 08.12.2011, Thursday, 20:40:36 »
Ќе го изведеш тоа со уште еден LM317 и готово...
да, ама тоа е цел склоп (регулација на волтажа а) + ке ми треба и волтметар за да знам колку да ја подесам волтажата.


Иначе тоа е со колкава струја да ја полни батеријата(батериите).
Да знам тоа, но времетраењето на полнењето се регулира со тоа или нешто друго?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #54 on 08.12.2011, Thursday, 21:05:32 »
Ќе го изведеш тоа со уште еден LM317 и готово...
да, ама тоа е цел склоп (регулација на волтажа а) + ке ми треба и волтметар за да знам колку да ја подесам волтажата.


Иначе тоа е со колкава струја да ја полни батеријата(батериите).
Да знам тоа, но времетраењето на полнењето се регулира со тоа или нешто друго?
Не мора,ти само еден тример ќе ставиш и готово,или па фиксно со два отпорници..Па така некако му доаѓа,само што им се намалува векот на траење кога ги полниш набрзинка.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #55 on 08.12.2011, Thursday, 21:21:00 »
значи батеријата се полни со константна струја а не со константен напон, кога напонот ке достигне 1,65V треба да се исклучи батеријата...тоа автоматски може да се направи со компаратор некој со хистерезис...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #56 on 10.12.2011, Saturday, 23:44:17 »
Значит ако сакам да полнам 2 батерии по 1,5v треба:
- На влез на склопот да има 9v, или на излез т.е. каде што се поврзуваат батериите да има 9v?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
низ батериите ке тече струја колку што си одбрал, а колкав ке биде напонот ке зависи од тоа колку се наполнати батериите...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Полнев 2 батери сони по 1,5v , на влез имаше 9v како што пишува на шемата и со струја од 22mA.
Се полнеа околу 10 часа но лед индикацијата никако да се изгасни, го мерев напонот на бетериите во серија и тој беше 3,1v никако да се наполни до 3,3v. Рокот на траење на бетериите е до10.2012. Што може да е проблемот?

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Полнев 2 батери сони по 1,5v , на влез имаше 9v како што пишува на шемата и со струја од 22mA.
Се полнеа околу 10 часа но лед индикацијата никако да се изгасни, го мерев напонот на бетериите во серија и тој беше 3,1v никако да се наполни до 3,3v. Рокот на траење на бетериите е до10.2012. Што може да е проблемот?


Може едноставно тие батерии да не се полнат, овие полначи работат само кај некои батерии и пак полнењето не е комплетно.