Author Topic: Лајт шоу 3x600W  (Read 16583 times)

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #30 on 04.01.2012, Wednesday, 19:31:20 »
мислиш на овие пластичните потенциометри со долга осовина што се ?

Да

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #31 on 04.01.2012, Wednesday, 19:32:14 »
има такви во алфа, сини, ама кој цена се појма немам мислам дека беа прилично скапи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #32 on 04.01.2012, Wednesday, 19:34:04 »
има такви во алфа, сини, ама кој цена се појма немам мислам дека беа прилично скапи

Фала, ќе треба да барам капачиња на обичните, кој ќе ги нарачува од Алфа

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #33 on 04.01.2012, Wednesday, 22:15:43 »
Капачината 10ден едно е, а шо димензии ке дојди плочката во пдф шемата шо ја имаше клаено ?

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #34 on 09.01.2012, Monday, 16:39:27 »
Го направив склопот, сам си ја цртав шемата и приклучвање на струја ... KABOOOMM и осигурачот шо ми е всоба исклучи. Плочката се вчаде кај кондензаторите еве шемата шо ја нацртав во спринт видете нешто грешка да не имам.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #35 on 09.01.2012, Monday, 17:38:29 »
извади ги деловите и направи ја на монтажна (прво провери кои делови ти се исправни)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #36 on 10.01.2012, Tuesday, 12:21:50 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 13:54:28) »
Тиристорите има начин како да ги проверам ?

Споено мислење: 10.01.2012, Tuesday, 13:54:28
Да не требаше водовите да ги нацртам подебели ?

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #37 on 10.01.2012, Tuesday, 14:37:52 »
Што не го направиш според таа шемата јас што ја имам ставено, многу луѓе ја имаат направено и им работи, јас плочката ја завршив, сега треба да почнам со лемење, па ќе видиме дали ќе успее од прва или ќе паѓаат осигурувачи :)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #38 on 10.01.2012, Tuesday, 15:12:02 »
Распоредот на елементите не им го знам не се означени, ама и сакав самостојно да си ја нацртам шемата за на плочка.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #39 on 10.01.2012, Tuesday, 15:13:57 »
Распоредот на елементите не им го знам не се означени, ама и сакав самостојно да си ја нацртам шемата за на плочка.

Е добро де, води се по електричната шема и ете ти означи ги елементите на монтажната шема и upload-ирај ја тука на форум ;). Така и други ќе може да ја симнат монтажната шема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #40 on 10.01.2012, Tuesday, 15:45:41 »
Распоредот на елементите не им го знам не се означени, ама и сакав самостојно да си ја нацртам шемата за на плочка.

Е добро де, води се по електричната шема и ете ти означи ги елементите на монтажната шема и upload-ирај ја тука на форум ;). Така и други ќе може да ја симнат монтажната шема ;).

Ќе ја средам јас деновиве монтажната шема на тоа фајлот што го имам ставено, па ќе ја ставам тука за полесно да можете да го средите распоредот на деловите :)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #41 on 10.01.2012, Tuesday, 16:53:49 »
Кајмене плочката си е*а мајката, водовите кон маса ги стопе, а сеуште ги неам проверено кондензаторите, милам тие треба нешто да се оштетени однадвор или како ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #42 on 10.01.2012, Tuesday, 18:18:13 »
Кајмене плочката си е*а мајката, водовите кон маса ги стопе, а сеуште ги неам проверено кондензаторите, милам тие треба нешто да се оштетени однадвор или како ?

Провери ги на beep-ер подрачје, ако само beep-не кратко beep-ерот, значи не се во краток спој, ако не beep-не воопшто, значи дека се оштетени (отворено коло). Ако цело време свири, значи дека се во краток спој.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #43 on 10.01.2012, Tuesday, 21:46:41 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 21:56:48) »
Ги проверив и нетитка биперо ниеднаш, изгледа се оштетени како шо рече.



Има начин како да се проверат тиристорите ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #44 on 10.01.2012, Tuesday, 22:44:07 »
Има начин како да се проверат тиристорите ?

Освен со високонапонски наизменичен сигнал, јас друг начин не знам ;D.

Провери дали А1 со А2 преспојува на beep-ер подрајче кога нема сигнал на гејтот. Провери и во едната и во другата насока. Ако не јавува дека има спој во било која насока, со 90% сигурност може да кажеш дека се исправни ;). Ако не повеќе, барем „КАБУМ“ нема да има ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."