Author Topic: Детектори за метал  (Read 892 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Детектори за метал
« Opened on 05.12.2010, Sunday, 14:27:22 (Edited 26.08.2013, Monday, 01:28:57) »
Добив неколку шеми за метал детектори ,кои по обичај младите електроничари ги *обожаваат* да ги прават,надевајки се дека брзо ке се збогатат  ;).Бидејки и меѓу форумашиве сигурно има такви еве неколку шеми за да се најдат... :D :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: МЕТАЛ ДЕТЕКТОРИ
« Reply #1 on 05.12.2010, Sunday, 15:30:35 »
за таа шемата метал детектор 2 тоа е феритно стапче или некоја метална прачка??? и знаеш како треба да биде поставен калемот во однос на површината што ја пребаруваш???

иначе батка како ги отвараш темиве, се ме погаѓаш...баш сакав да барам метал детектор пред некој ден ама заборавив...па среќа ти ја отвори темава :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: МЕТАЛ ДЕТЕКТОРИ
« Reply #2 on 05.12.2010, Sunday, 15:52:32 »
Имам направено читач на мисли,ама не го објавувам,прво го тестирам ;) Абе,сите млади сте исти и исто размислувате.Такво ни е школството... ;D Калемот треба да биде мотан на феритна антена од стар радио приемник и во однос на земјата треба да биде паралелен.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: МЕТАЛ ДЕТЕКТОРИ
« Reply #3 on 05.12.2010, Sunday, 15:53:46 »
ќе бара Бојан метал,па ќе го продава на отпад!Во право сум Бојан?? ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: МЕТАЛ ДЕТЕКТОРИ
« Reply #4 on 07.12.2010, Tuesday, 20:20:18 »
па тука негде е, ке барам шајки во даски па ке ги собирам и ке ги продавам :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)