Author Topic: Направете едноставен ЛАЈТ ШОУ  (Read 1113 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Направете едноставен ЛАЈТ ШОУ
« Opened on 30.10.2010, Saturday, 20:00:16 (Edited 22.09.2013, Sunday, 04:17:47) »
Налетав на една ,навидум детска,конструкција на лајт шоу со транзистор на кои беа врзани неколку мали сијалички од 12 В.Двата трансформатори се со секундар 12В, а влезниот сигнал се носи преку секундарот на кој е врзан отпорник чија вредност зависи од јачината на појачувачот на кој се поврзува.Едноставно и лудо.Сепак јас би ставил мал ладилник на транзисторот,а можна е замена и со транзистор изваден од комп.напојување со ознака 13007.


Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Не е на соодветно место барањево ама ајде... Дали некој има добра шема за lightshow (околу 5-6 канали) со микроконтролер. Го имам направено тоа од емитер ама тоа е само за преку winamp...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сум видел трчечко светло програмирано со ЕЕПРОМ,ама со ПИК не сум сретнал.Не сум видел и лајт шоу со пик,пред се заради едноставноста на конструкциите.Еве една шема на триканално лајт шоу кое реагира на звук и едноставно е за работа (и ефтино!) .Дури и професионалниве уреди работат на сличен принцип.На работа користам ПК со МАРТИН ЛАЈТ ЏОКЕЈ програм врзан на интерфејс преку кој се погонат од 4- 8 МУНЛАЈТИ .Програмот има доста можности ,дури и контрола на смоук машина.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
imam praveno edno so tiristor sto rabotese izvrsno ke se potrudam da ja najdam semata
Z33MK

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Батка го имаш направено лајт шоуво ? Поздрав ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас го имам направено ова лајт-шоу што го стави Батка, мислам дека шемата ја имаше во списанието Sam или Majstor и можам да потврдам дека работи перфектно ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Фала за одговорот почнувам да го правам.  ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Направете едноставен ЛАЈТ ШОУ
« Reply #7 on 01.11.2010, Monday, 16:12:13 (Edited 03.11.2010, Wednesday, 20:26:28) »
Ме претрка човеков,ама помлад е.. :D ;) Го имам правено десетина пати,точно го имаше во САМ
(многу одамна) и работи одлично.Замерка : стави квачитетни 63 В електролити,зошто на два пати ми ги *крена* - ги *поду* напонот ! :D :D >:(

Jove

  • Guest
какви се тие квачитетни или мислиш на квалитетни (печатна грешка) ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Точно,сега се поправив! ;D ;D ;D