Author Topic: Компјутерска картица како осцилоскоп или сл  (Read 1591 times)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Дечки,имам слушнато дека постојат картици кои се приклучуваат на компјутер и бркаат работа на осцилоскоп.Имате видено такво нешто?И ако имате каде го има да се купи

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
МИСЛАМ дека DARK ја има користено звучната картица за осцилоскоп со уште едно колце со два без 3 дела...исправете ме ако грешам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Еве: http://elektronika-mk.net/index.php?topic=352.0
И јас го имам изработено ова, го пробував на усб екстерна звучна картица ама не беше исправна. Ми беше страв да пробам дирекно на вграденава и остана така. Оваа програма може да се користи:
Code: [Select]
http://www.zeitnitz.de/Christian/scope_en

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сега...може максимум 5V на микрофонот да му се донесе или 0,7V??? како што пишува на страната од Georgi
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
5В, ама пак вие не му носете толку за секој случај нека е малку помал од 5
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Компјутерска картица како осцилоскоп или сл
« Reply #5 on 25.06.2010, Friday, 13:54:25 (Edited 25.06.2010, Friday, 18:46:00) »
Би бил добар за некои основни работи, ама ако сакаш посаглам види го овој, се мислам да го нарачам:

Code: [Select]
http://cgi.ebay.com/Hantek-DSO-2090-PC-USB-Digital-Oscilloscope-100MS-/160411974985?cmd=ViewItem&pt=BI_Oscilloscopes&hash=item25594c7d49
за тие пари мислам дека нема подобар осцилоскоп за ПЦ.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас ти препорачувам да си земеш аналоген осцилоскоп, подобри се од дигиталниве :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас ти препорачувам да си земеш аналоген осцилоскоп, подобри се од дигиталниве :)

хех сега...аналогно си е аналогно дигитално си е дигитално...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од мое искуство, аналогното е подобро :)
а пак дигитален е подобар од адаптер за на компјутер во секој случај, предност е влезниот напон кој кај овие изнесуваше до кај 100-200В, кај дигитален ( самостоен ) до кај 300-400
и кај аналогните од 400 нагоре :)
друго сликата аналогните ја даваат онаква каква што е во реалноста, дигиталните ја преработуваат...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
ок...фала дечки  :)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
ова е интересно за хоби електроника
Code: [Select]
http://www.seeedstudio.com/depot/micro-digital-storage-oscilloscopedso-nano-p-512.html

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
од мое искуство, аналогното е подобро :)
а пак дигитален е подобар од адаптер за на компјутер во секој случај, предност е влезниот напон кој кај овие изнесуваше до кај 100-200В, кај дигитален ( самостоен ) до кај 300-400
и кај аналогните од 400 нагоре :)

Па не мора да значи, еве мојов дигитален Fluke има максимален влезен напон од 800V, само што сондите му се 600V-ни, треба да купам 1KV-ни ;).

друго сликата аналогните ја даваат онаква каква што е во реалноста, дигиталните ја преработуваат...

Е за ова во право си, за ова се сложувам 100%, само што мораш да признаеш, многу транспортни и лесни се ;), за разлика од аналогните, габарити се, многу попрактични за сервсирање по домови се ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Од добар дигитален осцилоскоп нема подобар аналоген. Аналогните осцилоскопи завршија со 100MHz додека дигитални има и до 20GHz. А патем има дигитални осцилоскопи што можат и до 1KV да примат. А оние што неможат секогаш има делители и делителни сонди. Има сонди што можат да мерат напон до 50KV и да му го дадат на осцилоскопот до 5V намален линеарно.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
И аналогните и дигиталните осцилоскопи за да „видат“ многу високи фрекфенции (над 100MHz) им е потребен downconverter (слично на суперхетеродински принцип кај радио приемниците со локален осцилатор и мешач) но на интернет шеми и дизајни за таков уред е многу тешко да се најде бидејќи најверојатно е многу тешко да се изработи во домашни услови поради високата фрекфенција на работа и прецизноста. Сепак, еве линк за еден конвертер кој прима влез од 300MHz до 4GHz и дава на излез сигнал со многу пониска фрекфенција кој може да се види на аналоген или дигитален осцилоскоп:

Code: [Select]
www.hipoint.ca/whitepapers/CheapDownConverter.pdf
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
А можно е ли наместо звучната картица како влез да се користи Video Capture картица, со што би се добил поголем опсег - нели видеото има ширина околу 5 Mhz?

Life is too short to remove USB safely ..