Author Topic: Апаратчиња кои ги поставуваат на спомениците и аеродромите за бркање на птици  (Read 7767 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Всушност е астабилен мултивибратор, ама ај нема везе, и јас исто се што осцилира си го викам осцилатор, без разлика што е ;).

Го пресметав времетраењето на импулсите и паузите од колото, така да може да си го направите со помош на NE555 со некое програмче што пресметува компоненти, како на пример 555 Demonstrator ;).

Времетраење на импулс: 184.8us (микро секунди)

Времетраење на пауза: 45.92us

Enjoy ;).



EDIT: Сега ги проверив пресметаните врендости, не сум сигурен дали точно сум пресметал, фреквенцијата на осцилирање излегува дека е 4KHz, а би требало (барем според енкоја логика) да биде во ултразвучниот спектар.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ова ке испадне поевтино одколку со 555....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, ама поголема ќе биде шемата... освен ако немаш од оние китчињата за астабилни мултивибратори од 8-мо одделение па да не мора плочка да правиш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Еј абе лиѓе кажете од каде да набавам за бркање на птици

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
А кеде можам да набавам?

кај можам да најдам такво или да направам?

Еј абе лиѓе кажете од каде да набавам за бркање на птици
без спамирање
трети пат прашуваш едно исто. Ако знае некој ке ти каже читајги го првото прашање а сега и 100 пати да прашаш ако никој не знае како ке ти каже.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Најдов една шема за бркање кучиња, а за птици имаше само готови производи за нарачка..



Побарај на Гугл „Bird Repellent“, можеби ќе најдеш некоја шема и за тоа..
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сега ми текна на една ЕПТЕН добра идеја....

тоа што ке го користите можете да го галите, ако сте кинез некој можете супа да си направите....језда нема јајца да ви неси или млеко да молзите од него (дедо ми што викаше...) и се вика... МАЧКА!!!! јас си ги имам две во двор и нема ни едно врапче...пред некој ден се к*рчеше едно врапче....па играчка а подоцна и ручек му стана на едно мое маче... така да тоа е спасот!!!
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајдеееее, хахахааха ;D ;D ;D... па не е поентата да ги убиеме, поентата е да ги избркаме, хахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
оа нема да ги убиете тие што се најнормални...те што се курчат и мислат дека ке им избегаат на мачките ке бидат изедени....ама и не секоја мачка функционира....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Добро, врапчињата не се толку, ама многу ме нервираат оние чавките.. се се*ат на секаде..
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
a оние сивите гулаби колку ми се одвратни, скоро секој ден во 5:30 а некогаш 5:45 ме будат дерејки се на плех. Ах само да ги фатам, ги селам  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Тие се гугутки :) Направи електричен терач на птици со висок напон (од каскада) хаха :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Тие се гугутки :) Направи електричен терач на птици со висок напон (од каскада) хаха :)
гугутки ама толку ми се одвратни и ги викам се?ковци оти го користат говорот на омразата  :D електричен терач сакам да направам ама немам шема, па ако имаш испробана и добра шема стави ја на форум :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам