Author Topic: Дали некој знае шема или има изработено загушувач на ГСМ сигнал?  (Read 1489 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Дали некој знае шема или има изработено загушувач на ГСМ сигнал?
« Opened on 12.04.2017, Wednesday, 04:45:12 (Edited 12.04.2017, Wednesday, 04:48:04) »
Се работи за електроника која што на одредена метража го загушува ГСМ сигналот и недозволува телефоните да имаат мрежа. Дали некој има изработено такво нешто и како е задоволен?  :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Code: [Select]
http://www.just.edu.jo/~nihad/files/mat/591/Jammer%20Final%20Report.pdf
повелете :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само треба да ги нарачаш од ebay засилувачите pf08109b и двете VFO-а.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z33RTF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Ова е казниво со закон !!! Инаку да се вратиме на прашањето имам изработено. Пред неколку години едно не стабилно осцилаторно коло + мал појачувач , антена од стар телефон користев некогаш и на 200-300 метра (не во населено место) блокираше сигнали. Шемата беше од некој српски форум мислам. Ама сега тешко дека ќе ги блокираш сите бандови. Ако нема сигнал на 4G се префрла на 3G или 2G. Има на интернет jammer-и шо блокират се од 2G до Wi-Fi.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се согласувам дека поседување и користење на вакви уреди подлежи на законски норми и не секој може и смее да ги употребува!!
Значи .лично не се сложувам да се фаворизираат вакви проекти  на Форумов! Друго, многу е тешко да покриеш се , а за 4G е малку дискутабилно дали ке успееш ! Ова шема што е постирана не е доволно јасна,односно има недоречени работи, за кои ке ме разберат оние што се сретнале со проблемите при градба на вакви или слични уреди. Значи, скапа работа и несигурна изведба ,ако немате поголемо искуство.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Интерсно е што вакви блокатори без проблем се користат по улилиштата и факултетите со години и никој не им прави проблем. Ако е закон, законот е за секаде исти.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, ама па нема како на друг начин да се справат со препишувањето... ги разбирам и нив. А верувам и дека полицијата замижува кога станува збор за вакви ситуации... а и со право, не им е работа на професорите да глумат џандари и да тресат студенти, да ги тераат студентите да поминат низ метал детектори пред да полагаат, итн. Тоа не е работа на наставниот кадар. Да ги пазат, да гледаат да не препишуваат ОК, ама ова веќе оди над тоа, така да, наједноставно е, jammer и готово.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Интерсно е што вакви блокатори без проблем се користат по улилиштата и факултетите со години и никој не им прави проблем. Ако е закон, законот е за секаде исти.

И самите блокирани корисници  не си ги знаат правата и не реагираат! Имаше полемика и еден адвокат добро кажа ако некој го тужи пример факултетот има право и на оштета! Со  тоа се повредувале корисничките права! Тука е можеби во право и училиштата имаат и други начини да се справат со мобилните!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Токму така за ова што го кажа батка се слагам и со сите вас се што кажавте во темава касно ја видов немам што да додадам веќе се што сакав да кажам сте кажале а темава ми е омилена имам и искуство со ова одлично браво за темава каква случајност баш истиот линк сум го имал и сочувано колеги  8) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Е така Батка, се согласувам. Непримерните ученици што наместо да слушаат настава си се допишуваат, листаат ФБ и сл. за нив треба да се изнајде друг метод за да се спречат нивните непримерни активности. Ама да ми ја блокира мрежата? Па тоа е крајно недолично, може сум некаде на повик на приправност, може нешто итно може да излезе, се работи за животи и за секунди. Блокирање на мрежи ни под точка разно. Јас ако сакам да препишувам ке земам 2 радио станици (138-173 / 400-470) ке наместам на излезна снага од 10/50mW,  за да не пречам никому и ке ми диктираат од надвор. Овие фрекфенции не може да ги блокира. Станицата поврзана со Блутут слушалка за да не ме приметат. Има начин секогаш за препишување само прашање е кој е умешен во тоа а кој бргу ке го фатат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.