Author Topic: Галванска изолација меѓу антенска мрежа и тв/радио приемник  (Read 3147 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
И што ќе се добие со тоа ? Само повеќе пречки.
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
„Good condition 300 ohm twinlead actually has less UHF attenuation/ft than most coax.“

Извор:

Code: [Select]
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?s=119d75c427c74179f0ea70a9e0f9da58&p=13561230#post13561230
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
„Good condition 300 ohm twinlead actually has less UHF attenuation/ft than most coax.“

Ова е интересно
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Еве го решението што го споменав во некој од претходните постови:



Значи се состои во лепење на селотејп лента оклоу машкиот конектор (кондом:). На овој начин се формира кондензатор од машкиот и женскиот приклучок со селотејп како диелектрик:)).Ја измерив и вредноста, не се сеќавам точно ама мислам дека околу 150 nF беше.

Зачудувачки, ама од сите овде споменати начини, овој кај мене најдобро функционираше, скоро без загуби имаше сигнал.
Најбитно е ова да се направи на влез во ТВ приемникот - значи да не се прави на друго место на патот на кабелот, туку баш на влезот да се искористи постоечкиот женски приклучок на ТВ.
Не сум сигурен зошто е ова така, ама најверојатно при оваа галванска изолација, сигналот после изолацијата е поподложен на пречки, бидејќи ја нема оригиналната „маса“, па затоа треба тоа да е што поблизу до ТВ.
Пробајте па кажете за искуството ...

Life is too short to remove USB safely ..

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Го проба некој методот со селотејп, ништо не кажавте  :( :( :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Никој нема пробано, јас немам кабловска ( имам 2 сателитски така да не ми треба )
сликата ми е стакло така да немам потреба од вакви работи ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ни јас не сум пробал, зафатен бев, скенирав книга (радувајте се, знаете која е ;D). Кога ќе завршам со тоа, дефинитивно ќе пробам, ама само на модемот, не ми треба на телевизорот, ако модемот може да се конектира на серверот и на тој начин, ова решение ќе ми го тргне проблемот со струјните удари ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Јас користам варијанта на шемата со кондензатори. Тоа ми е копија од оригинал TV.

На жешкиот крај има кондензатор од 100pF/2kV.
А на масата два исти такви, наместени симетрично/дијагонално околу "цилиндричниот" профил на коаксијалниот приклучок.

Малку го слабее сигналот, но за кабловска работи супер, не се осеќа.