Author Topic: Аудио комуникација преку електричната мрежа - 220V  (Read 1773 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Аудио комуникација преку електричната мрежа - 220V
« Opened on 13.05.2010, Thursday, 15:31:51 (Edited 26.09.2010, Sunday, 13:08:11) »




Автор на шемата е членот batka
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знам, во Емитер имаше шема за ваков уред, само што се расипува квалитетот на сигналот со зголемување на бројот на трафостаници измеѓу двајцата кои комуницираат, барем така имаа напишано во Емитер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
A шемата од емитер и оваа дали се исти, ако не се исти односно ако таа е поедноставна и ако си во можност сликни ја и стави ја на форум. Дали некаде пишува нешто за дометот, мислам преку колку km жица или преку колку трансформатори може да се пренесе звукот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено да ти кажам, не ми текува дали шемата беше иста, не ми текнува на шемата, да го најдам тој број од Емитер па да видам, ај вечер ако имам време ќе гледам да ја post-ирам шемата ;).

Мислам дека според тестовите што ги имаа направено, сигналот одел без поголеми проблеми до максимум три тафо станици, мада не ме земај за збор, како што реков, одамна беше, не ми текува :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Аудио комуникација преку електричната мрежа - 220V
« Reply #5 on 14.05.2010, Friday, 18:09:46 (Edited 17.05.2010, Monday, 19:13:52) »
Не е иста шемата, ама е многу слична, принципот на работа е ист, искористени се исти интегрирани кола, единствената разлика е тоа што наместо транзистор (BC109) за засилување на аудио сигналот е искористен операциски засилувач TL071.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Аудио комуникација преку електричната мрежа - 220V
« Reply #6 on 17.05.2010, Monday, 18:49:27 (Edited 17.05.2010, Monday, 20:13:14) »
se prodavaa takvi pred desetina godini treba da vidam dali ima uste, edno vreme elekticnoto vo strumica imase takvo za komunikacija preku dalekuvodi mislam bese dansko proizvodstvo ,samo da znaete toae za vo ista linija na 220 toest vo edna kuka so ista linija
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Некој ми спомна (или во Емитер во текстот пишуваше, не ми текува) дека као демек можело добро да се прима и праѓа сигнал до растојание од три трафостаници. Е сега, колку е ова вистина, не знам, го немам изработено уредот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
hartija trpi i poveke od tri trafostanici
Z33MK

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Некој ми спомна (или во Емитер во текстот пишуваше, не ми текува) дека као демек можело добро да се прима и праѓа сигнал до растојание од три трафостаници. Е сега, колку е ова вистина, не знам, го немам изработено уредот.

Не ми се верува дека до 3 трафостаници може да оди.. Бидејќи нисконапонската мрежа од една трафостаница не е поврзана со нисконапонската мрежа од друга трафостаница. Евентуално е можно доколку сигналот патува до првата трафостаница, па после тоа преку 10 KV далекувод до наредната итн. ама тоа е скоро невозможно бидејќи сигнал од 100 kHz треба да помине низ енергетски трансформатор, а и услов е сите три трафостаници да се на еден далековод поврзани. Според мене сигналот би стигнал само во реон на една трафостаница - кое за населби со куќи може да биде отприлика радиус од 1 km.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
И јас мислам исто бидејќи енергетски трансформатор е огромен калем (голема импеданса) од сигналот од 100KHz нема да остане ни миливолт :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Да се надоврзам на оваа интересна тема...Факт е дека со фреквентна модулација може да се направат чуда...Па и еден од можните фиксни оператори на времето се збореше дека може да станат и ЕВН бидејки имаат инфраструктура  ;D
Конкретно за тоа што сакав да кажам е дека имав уреди за мрежно поврзување преку електрична мрежа од 220в. Имено уредот се уклучува во шуко, а во него се вклучува класичен рј45 конектор од компјутер или лаптоп, сеедно, а во друга соба или друг спрат или на друго место во кукјата се уклучува друг ист таков уред на кој исто така се приклучува со компјутер...Се функционира одлично, само што забележав дека има еден недостаток  ;D
Можеби некој од вас и се сети, но еве ке кажам јас...Приклучените уреди мора да бидат на иста фаза  :( , во спротивно нема да може да се конфигурира мрежата...
Претпоставувам дека намената на ваквите уреди е претежно добра и функционална за хотели, бидејки хотелите се прават исти на сите спратови, штекерите се врзуваат во линија и по претпоставка ке се на иста фаза  ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се функционира одлично, само што забележав дека има еден недостаток  ;D
Можеби некој од вас и се сети, но еве ке кажам јас...Приклучените уреди мора да бидат на иста фаза  :( , во спротивно нема да може да се конфигурира мрежата...
Претпоставувам дека намената на ваквите уреди е претежно добра и функционална за хотели, бидејки хотелите се прават исти на сите спратови, штекерите се врзуваат во линија и по претпоставка ке се на иста фаза  ;D

Да да, ова би било супер решение за хотели, не знам дали навистина вака се изведуваат телефонските или мрежните приклочоци во хотелите. За во новите згради знам со сигурност дека не се изведуваат вака (имам монтирано ПП сензори и домофони кај неколку нови згради), си има посебна мрежа за домофоните (кај поновите згради најчесто извдена со FTP кабли).

Е сега, во врска со фазата, една работа не ми е јасна. Знам дека мора да се на иста фаза уредите кои сакаат да комуницираат еден со друг (тоа е повеќе од јасно нели). Но претпоставував дека бидејќи сите три фази поминуваат низ ист трансформатор во трафостаницата (ова е само чисто претпоставка, навистина не знам како се изведуваат трафостаниците, ако некја знае нешто повеќе околу оваа тема, нека пише), по некоја логика, ќе настане „преслушување“ на „сигналите“ (мислам на брановите форми на напонот на трите фази), па можеби и дел од сигналот од едната фаза ќе се префли на сите три фази бидејќи (како што е познато) поголемо преслушување на сигналите насатанува при повисоки фреквенции, а овој уред комуницира на фреквенција доста повисока од обичната мрежна инсталација за напојување.

Е сега, вистинското прашање е дали навистина на гореопишаниот начин се изведуваат трафостаниците (барем повеќето) и дали ќе настане доволно големо преслушување меѓу фазите за да може да се каже дека сигналот е „правилно“ примен.

Ако може некој што повеќе се разбира околу оваа проблематика да пише, малку да ми разјасни зашто ова е само хипотеза, ја формирав чисто врз база на некои теоретски познавања ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Проблемот може да се реши вака: Се земаат високонапонски керамички кондензатори (оние од 2KV што се да речам еве плавите (најчесто се плави) и со капацитет од редот на десетина нано фаради. Се зема еден трофазен утикач и во него се ставаат два кондензатори помеѓу сите фази и утикачот како таков се става во некој трофазен штекер и решен проблем со фазите :) Ќе се фаќа и на другите фази дури и кај комшиите :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е да, ова е добро решние, и доволно е да го направи ова само еден од индивидуалците кои комуницираат. А не би се добил подобар однос сигнал/шум доколку сите кои комуницираат постават таков модифициран штекер кај нив дома за да може да се сумираат сигналите од сите три фази? Единствено да не настане дефазирање на сигналот поради различната должина на патишата по кои се движи сигналот (ова во телекомуникациите се вика multipath fading), па на крај само да се влоши ситуацијата, да се поништат сигналите од сите три фази :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."